Festiwal Literatury dla Dzieci

W tym roku Organizatorzy zapraszają na trzy wyjątkowe wykłady o tym, że stare wciąż może być aktualne. Porozmawiamy o polskich koleżankach Pippi Pończoszanki, o tym czym się różni książka obrazkowa od picture booków i jakie skarby kryje w sobie dwudziestowieczna literatura dla dzieci. Postaramy się też wypunktować najważniejsze zalety czytania dziecięcej klasyki i niebezpieczeństwa, które w zderzeniu z nią czekają na młodego czytelnika.

Prelegentami tegorocznej edycji konferencji festiwalowej będą: dr Małgorzata Cackowska, dr Monika Pomirska, dr Karolina Felberg-Sendecka.

Tegoroczna edycja konferencji Festiwalu Literatury dla Dzieci poświęcona jest historii literatury dla dzieci i młodzieży ze szczególnym uwzględnieniem XX wieku. Dr Małgorzata Cackowska, autorka Look! Polish Picture-book! opowie o historii polskiej książki obrazkowej o jej źródłach, klasycznych tytułach, kolejnych etapach ewolucji i wpływie na współczesną książkę dla dzieci. Pokazane też będą zapomniane dziś związki pomiędzy twórcami różnych pokoleń, w tym przede wszystkim pomiędzy Bohdanem Butenką, a niemal każdym współczesnym artystą. Dr Monika Pomirska w swoim wystąpieniu Odkurzone arcydzieła skupi się na tytułach takich jak Cyryl, gdzie jesteś  i Podmuch malowanego wiatru Wiktora Woroszylskiego, W Nieparyżu i gdzie indziej Anny Kamieńskiej, Wio, Leokadio Joanny Kulmowej, czy Czarodziejski młyn Aliny i Jerzego Afanasjewów. To teksty wieloznaczne, wielowymiarowe, posiadające wiele możliwości interpretacyjnych ze względu na aluzyjność, symbolizm, intertekstualność oraz awangardową, oryginalną formę narracji. Dr Karolina Felberg-Sendecka z IBL PAN opowie o bohaterkach dziecięcych w literaturze polskiej. Przedmiotem jej wystąpienia będą najbardziej charakterystyczne bohaterki dziewczęce i analiza związanych z nimi wzorców kulturowych i postaw.

Udział w konferencji jest bezpłatny, każdy uczestnik otrzyma zaświadczenie o uczestnictwie.

Więcej o Festiwalu w Gdańsku i konferencji na stronie internetowej: http://fldd.pl/2017/program/id,517-wydarzenia_festiwalowe_gdansku.html

Więcej informacji o ogólnopolskich wydarzeniach festiwalowych: http://fldd.pl/2017/program/

Zgłoszenia do udziału w konferencji: telefonicznie  58 344 01 68 wew. 115 lub mailowo: wspomaganie@pbw.gda.pl
Liczba miejsc ograniczona.

Fotogaleria