Filia w Kościerzynie

Aktualna strona Pomorskiej Biblioteki Pedagogicznej w Gdańsku

 

Kościerska Filia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku wznawia działalność po przeprowadzce na ul. Dworcową 33 (budynek przy Dworcu PKP). Nowa lokalizacja to nowe możliwości dla czytelników. Przede wszystkim bliskość węzła komunikacyjnego – parking dla samochodów z miejscami dla osób niepełnosprawnych, stacja kolejowa, przystanki autobusowe komunikacji miejskiej i PKS. Podjazd dla osób niepełnosprawnych i matek z dziećmi to tylko jedno z wielu udogodnień jakie zapewnia nowy lokal w przepięknej części miasta Kościerzyna. Zapraszamy od poniedziałku do piątku 10.00-17.00.

 

 

Filia w Kościerzynie - dane adresowe
Kierownik:mgr Katarzyna Krefta

k.krefta@pbp.gda.pl
AdresPedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku
Filia w Kościerzynie
ul. Dworcowa 33
83-400 Kościerzyna
Telefon797 816 645
E-mailkoscierzyna@pbp.gda.pl
Godziny otwarcia Biblioteki w roku szkolnym 2022/2023:
poniedziałek - piątek10:00 - 17:00
sobotanieczynna

Regulamin Udostępniania Zbiorów i Świadczenia Usług w PBW

Katalog on-line zbiorów filii oraz wszystkich zbiorów PBW

 
Dojazd do Filii

fb-logo       Facebook  PBW w Gdańsku Filia w Kościerzynie

Naszym Czytelnikom proponujemy elektroniczny dostęp do zbiorów Cyfrowej wypożyczalni międzybibliotecznej książek i czasopism naukowych Biblioteki Narodowej – ACADEMICA. Za pośrednictwem terminala Czytelnik w bardziej nowoczesny, łatwy i szybki sposób dotrze do potrzebnych materiałów. O szczegóły prosimy pytać w Bibliotece.

ZESTAWIENIA BIBLIOGRAFICZNE

Wydarzenia 2022 

Wrzesień w naszej Bibliotece  

Na początku września odwiedzili nas nauczyciele ze Specjalnego Ośrodka Szkolno -Wychowawczego nr 1 z Elbląga. Uczestnicy w ramach zajęć regionalnych wzięli udział w warsztatach sztuki tworzenia
kwiatów z bibuły, przeprowadzonych przez panią Bogumiłę Bednarek.
https://www.facebook.com/photo/fbid=5211226208986133&set=pcb.5211231525652268
Uczestniczyłyśmy w akcji w Ogólnopolskim Dniu Głośnego Czytania.
Zostałyśmy zaproszone do kościerskich szkół Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 i Szkoły Podstawowej nr 4 w Kościerzynie . Uczniowie mieli okazję wysłuchać fragmentów książki „Już, już!” Katarzyny Wasilkowskiej.
https://sp2kna.edupage.org/news/#636
https://sp4koscierzyna.szkolnastrona.pl/a,1213,ogolnopolski-dzien-glosnego-czytania
Na spotkanie z teatrzykiem Kamishibai i smokiem przybyli do nas uczniowie wraz z nauczycielami z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Kościerzynie.
Uczniowie z Powiatowego Zespołu Szkół nr 3 w Kościerzynie uczestniczyli w zajęciach bibliotecznych dotyczących zbiorów i działalności PBP Filia w Kościerzynie i edukacji regionalnej.
Szczegółowe relacje na Facebooku https://www.facebook.com/profile.php?id=100064845034235
Opr. K. Krefta i S. Kalinowska

Lista nagrodzonych i wyróżnionych w V edycji konkursu „Zakładka do książki” pod hasłem „Pokój na świecie”.

„Wielkanocne spotkanie polsko-ukraińskie”.

W dniu 8 kwietnia w naszej bibliotece mieliśmy przyjemność gościć uchodźców z Ukrainy. Naszym celem było zapoznanie cudzoziemców z regionem w którym znaleźli schronienie. Uczestnicy mogli m.in. obejrzeć filmy ukazujące piękno ziemi Kaszubskiej oraz miasto Kościerzynę z lotu ptaka.

Zbliżające się Święta Wielkanocne były doskonałą okazją do zapoznania naszych gości z tradycją i zwyczajami, które są kultywowane na Kaszubach. Na spotkanie zaprosiliśmy także Panią Bogumiłę Bednarek znaną nie tylko w Kościerzynie ale i na świecie z tworzenia kwiatów z bibuły. Wystawę jej kwiatów oraz wianków można obejrzeć w bibliotece. Pani Bogusia uczyła nas jak wykonać palmę wielkanocną. Wysłuchaliśmy też opowieści naszych gości, którzy przybyli do nas z Odessy oraz Mikołajowa, gdzie trwają intensywne działania wojenne. Zaproszonych gości przyjęliśmy z wielką życzliwością i babą wielkanocną. Wbrew naszym obawom język nie był wcale przeszkodą w porozumieniu się. Życzyliśmy im pokoju w ojczyźnie oraz szybkiego powrotu do domu, którego pragną.

 

Wydarzenia 2021

Czwarta edycja konkursu plastycznego „Kaszubska Kartka  z  Życzeniami na Boże Narodzenie”- zorganizowanego przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Gdańsku – Filia w Kościerzynie oraz Kościerski Dom Kultury za nami. W tym roku wpłynęły 202 prace ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z powiatu kościerskiego. Różnorodność kartek i życzeń przysporzyła niemało trudności komisji konkursowej, która po burzliwych obradach postanowiła nagrodzić i wyróżnić następujące osoby:

Nagrodzonych i wyróżnionych zapraszamy po odbiór nagród do siedziby kościerskiej Filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku od poniedziałku do piątku od 10.00-17.00. Ze względu na sytuację epidemiologiczną nie zorganizowaliśmy w tym roku uroczystej Gali.

W zamian za to obok wystawy prac uczestników konkursu  w siedzibie biblioteki można obejrzeć kolekcję pocztówek o tematyce bożonarodzeniowej i zimowej z bogatej kolekcji pani Eweliny Majewskiej  i kwietny ogród pani Bogumiły Bednarek.

Wybór nagrodzonych i nadesłanych można obejrzeć

https://www.canva.com/design/DAExe0pb00o/p3LBj6NdUQkAsxdwzBmJhw/watch?utm_content=DAExe0pb00o&utm_campaign=designshare&utm_medium=link&utm_source=publishsharelink lub link na Facebook’u https://www.facebook.com/100763253365813/videos/434917291568966

                              

Wydarzenia 2020

Przestawiamy listę nagrodzonych w III edycji konkursu Kaszubska Kartka z Życzeniami na Boże Narodzenie. 

 

 

 

 

 

III edycja konkursu „KASZUBSKA KARTKA Z ŻYCZENIAMI NA BOŻE NARODZENIE”

Regulamin-życzenia-świateczne-2020

Załącznik-nr-1-Karta zgłoszenia, zgoda

 

Publikujemy wybrane zdjęcia z wydarzenia

 


Wydarzenia 2019

Konkurs Kaszubska Kartka z Życzeniami na Boże Narodzenie

Już po raz drugi Kościerski Dom Kultury oraz kościerska Filia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku zorganizowała  konkurs Kaszubska Kartka z Życzeniami na Boże Narodzenie.

Tegoroczna ponownie spotkała się z szerokim zainteresowaniem uczniów z powiatu kościerskiego. Wpłynęło 216 prac. Jury przyznało 9 nagród i 7 wyróżnień w trzech kategoriach wiekowych.

Lista nagrodzonych:

Kategoria klasy I-IV

I miejsce:
Celina Jakusz-Gostomska kl. 2 – Zespół Szkół w Nowej Karczmie

II miejsce:
Nadia Sikorska kl. 4– Zespół Kształcenia i Wychowania w Dziemianach

III miejsce
Alan Borkowski kl. 2 – Szkoła Podstawowa w Garczynie

Wyróżnienia:
Aleksandra Lemańczyk kl. 4 – Zespół Kształcenia i Wychowania w Dziemianach
Dominik Przytarski kl. 2 – Szkoła Podstawowa nr 4 w Kościerzynie
Piotr Borzyszkowski kl. 2 – Zespół Szkół w Nowej Karczmie

Kategoria klasy V-VIII

I miejsce:
Roksana Kuszaj kl. 8 – Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Kościerzynie
Daria Błaszkowska kl. 8 – Szkoła Podstawowa w Kaliszu

II miejsce:
Karolina Nowak – Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Kościerzynie
Igor Bełwon kl. 5 – Prywatna Szkoła Podstawowa Prymus

III miejsce:
Żołądek Amelie kl. 8 – – Zespół Szkół w Nowej Karczmie

Wyróżnienia:
Wiktoria Wajer kl. 6 – Prywatna Szkoła Podstawowa Prymus
Michalina Bober kl. 7 – Szkoła Podstawowa w Niedamowie
Zosia Schütz kl. 7– Szkoła Podstawowa w Kaliszu

Kategoria klasy I-IV szkoły ponadpodstawowe

I miejsce:
Justyna Jakubek kl. 3– Powiatowy Zespół Szkół nr 3 w Kościerzynie

II miejsce:
Natalia Gołuńska kl. 2 – Powiatowy Zespół Szkół nr 1 w Kościerzynie

III miejsce:
Klaudia Borzestowska kl. 1- Powiatowy Zespół Szkół nr 1 w Kościerzynie

Wyróżnienie:
Natalia Niedziółka kl. 3 – Powiatowy Zespół Szkół nr 1 w Kościerzynie
Nagrody ufundowali Burmistrz miasta Kościerzyna Michał Majewski oraz starosta kościerski Alicja Żurawska.

Uhonorowanie laureatów odbyło się 12 grudnia b.r. o godz. 11.00 w Sali Widowiskowej im. Lubomira Szopińskiego w Kościerzynie. Galę uświetnili uczniowie z sekcji muzycznej Kościerskiego Domu Kultury:
– Anna Czech,
– Konstancja Bystron,
– Adam Kroskowski,
– Gustaw Wawer,
– Miriam Błaszczyk.

Wielka Liga Czytelników w Kościerzynie

Już po raz IV organizowany jest Ogólnopolski Konkurs „Wielka Liga Czytelników”, dzięki któremu mamy ponad 100 tysięcy przeczytanych książek i przeszło 50 tysięcy aktywnych, młodych czytelników w całym kraju!
Koordynatorem turnieju na powiat kościerski została Filia w Kościerzynie Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku. Łącznie w eliminacjach szkolnych wzięło udział 70 uczniów z naszego powiatu. Do etapu powiatowego zakwalifikowało się 18 uczniów- 6 drużyn. 3 drużyny w kategorii klas 1-4 i 3 z klas 5-8- ze Szkoły Podstawowej w Nowej Karczmie, Szkoły Podstawowej w Karsinie,  Gminnej Biblioteki Publicznej w Dziemianach oraz Szkoły Podstawowej w Kaliszu. 28 lutego Filia w Kościerzynie zorganizowała  II etap powiatowy konkursu w Szkole Podstawowej nr 1 w Kościerzynie. Pisanie testów przebiegło w przyjemnej atmosferze. Wszyscy uczestnicy, opiekunowie i placówki uhonorowani zostali dyplomami. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem. Wszyscy młodzi uczestnicy zakwalifikowali się do eliminacji wojewódzkich.

Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia :)


Kościerska filia PBW w Gdańsku w listopadzie i grudniu 2018 r. przeprowadziła konkurs pt. “Kaszubska kartka z życzeniami na Boże Narodzenie”

Konkurs organizowany był przez Wiolettę Romanowską z  Kościerskiego Domu Kultury i Katarzynę Krefta z  Filii w Kościerzynie Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku. Na konkurs wpłynęło 198 kartek ze szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych z powiatu kościerskiego. Poziom wykonania był bardzo wysoki. Efekty tych poczynań można zobaczyć na wystawie, która ze względu na ich ilość odbywa się w Centrum Kultury Kaszubskiej Strzelnica i w budynku KDK.

Uroczystą Galę wręczenia nagród poprowadził dyrektor KDK Jan Dittrich. Galę uświetnili dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku Małgorzata Kłos oraz sponsorzy nagród-  starosta kościerski Alicja Żurawska i burmistrz miasta Kościerzyna Michał Majewski. Oprawę artystyczną uroczystości zapewniła sekcja muzyczna KDK  Maurício Conci.

Katarzyna Krefta

Relacja na portalu Kościerzyna 24 Info

Relacja na portalu You Tube

 Konkurs plastyczny „Kaszubska kartka z życzeniami”

Serdecznie zapraszamy uczniów szkół powiatu kościerskiego w imieniu Kościerskiego Domu Kultury i Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej- Filii w Kościerzynie do udziału w konkursie plastycznym “Kaszubska kartka z życzeniami”. Prace wraz ze stosownymi zgodami można dostarczać do siedziby Filii w Kościerzynie do dnia 20 listopada 2018 roku.

Szczegółowych informacji można zasięgnąć pod numerami telefonu 58 686 22 01 lub droga e-mailową : pbwkoscierzyna@pbw.it.pl. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody.


Wydarzenia 2018

Narodowe Czytanie w Bibliotece Pedagogicznej w Kościerzynie

7 września 2018 Biblioteka Pedagogiczna w Kościerzynie wzięła udział w tegorocznej odsłonie Narodowego Czytania. W spotkaniu brały udział członkinie kościerskiego koła emerytów i uczniowie kościerskich szkół ponadgimnazjalnych oraz inni zaproszeni goście. Publiczne czytanie fragmentów Przedwiośnia poprzedzone zostało wstępem historyczno-literackim przybliżającym postać Stefana Żeromskiego i jego twórczość.

25 maja 2018 roku w obecności  przybyłych rodziców lub nauczycieli dzieci oraz przedstawicielki lokalnych mediów,  nastąpiło wręczenie nagród w konkursie literacko-plastycznym “Zakładka do książki”,  zorganizowanym przez Filię po raz 3. Jest to konkurs o zasięgu powiatowym dla uczniów szkół podstawowych. Wpłynęły 144 prace, w tym 88 w kategorii klas I-IV i 56 prac w kategorii kl. V-VII. Na nagrodzonych czekały nagrody książkowe.


20 marca 2018 r. w Filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kościerzynie na spotkaniu Sieci Współpracy i Samokształcenia Nauczycieli Bibliotekarzy Powiatu Kościerskiego gościliśmy profesora zwyczajnego UG, wybitnego literaturoznawcę, autora i redaktora wielu publikacji z dziedziny historii literatury, w tym literatury kaszubskiej, Honorowego Obywatela Miasta Kościerzyny Tadeusza Linknera.

Wybitny gość promował swoją nową książkę „(Za)poznawanie Żeromskiego”, która jest hołdem złożonym sławnemu pisarzowi, a jednocześnie szeroko omawia jego pisarską spuściznę. Książka wpisuje się w rocznicowe obchody niepodległości, bowiem najwybitniejsze utwory Żeromskiego, takie jak: „Popioły”, „Wierna rzeka”, „Przedwiośnie”, „Wiatr od morza” i wiele innych związanych jest z dążeniami niepodległościowymi Polaków.

Cieszymy się, że książka mogła ukazać się w tak ważnym dla nas wszystkich czasie i że mogliśmy gościć jej autora i wysłuchać ciekawego wykładu (bo wystąpienie Prof. Linknera takim było) w naszej bibliotece.

W spotkaniu uczestniczyło 15 nauczycieli bibliotekarzy z powiatu kościerskiego.


Wydarzenia 2017

Filia w Kościerzynie już po raz drugi była organizatorem konkursu “Zakładka do książki” przeznaczonego dla uczniów szkół podstawowych powiatu kościerskiego. Konkurs cieszył się dużym powodzeniem wśród uczniów. Wpłynęły 164 prace, w tym 134 z klas 1-3 i 30 z klas 4-6. Uczniowie wykazali się dużą pomysłowością i fantazją w wykonaniu zakładek. Do końca czerwca br.oglądać można nagrodzone i wyróżnione prace.

Filia w Kościerzynie Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku serdecznie zaprosiła nauczycieli bibliotekarzy powiatu kościerskiego na spotkanie sieci współpracy i samokształcenia, które odbyło się 31 maja 2017 r, siedzibie Filii w Kościerzynie, ul. Rynek 21. Gościem była znana pisarka dla dzieci, a jednocześnie znawczyni literatury dziecięcej i redaktor w gdańskim wydawnictwie Adamada,  pani  Elżbieta Pałasz.


Kościerska Filia obchodziła Tydzień Bibliotek 2017 otwierając drzwi przed dziećmi i młodzieżą kościerskich szkół. Gościliśmy uczniów z Zespołu Szkół Publicznych nr 1, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 i Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Odbyło się szereg zajęć dydaktycznych promujących czytelnictwo, zajęcia biblioterapeutyczne oraz zajęcia pokazujące jak można się uczyć wykorzystując komputer i internet. Chętnych  było tylu, że jeden tydzień rozciągnął się na 2. Przez bibliotekę przewinęło się 229 osób. Miejmy nadzieję, że wyrosną z nich przyszli czytelnicy naszej Filii.

FERIE W BIBLIOTECE 2017 – Podsumowanie

Jak to zwykle bywa, co dobre szybko się kończy. W okresie ferii przeprowadziłyśmy zajęcia pt. „Jak oswoić Smoka” dla młodszych dzieci oraz „Czytelnia w chmurze” dla starszych. Spotkania z młodymi czytelnikami, miały na celu pokazanie biblioteki jako miejsce ciekawe i atrakcyjne, w którym można się czegoś dowiedzieć oraz wesoło spędzić czas. Ferie upłynęły nam w miłej atmosferze, na wspólnej zabawie. Myślę, że dzieci które nas odwiedziły od teraz będą kojarzyć książkę, jako źródło: wiedzy, rozrywki, zabawy i inspiracji do różnych form spędzania wolnego czasu. W sumie w okresie ferii odwiedziło nas 134 uczniów z kościerskich szkół wraz z opiekunami. Wszystkim przybyłym dziękujemy.


Wydarzenia 2016

Podsumowanie obchodów Roku Sienkiewicza

W ramach Nocy Bibliotek, w czerwcu 2016 mówiliśmy dużo o H. Sienkiewiczu, czytaliśmy fragmenty jego utworów oraz rozwiązywaliśmy zagadki i krzyżówki związane z jego twórczością.We wrześniu odbyło się kościerskie czytanie “Quo vadis” w Zespole Szkół nr 2, w którym uczestniczyliśmy. W grudniu Alina Stankowska przeprowadziła 9 lekcji w Gimnazjum Zespołu Szkół nr 1 przybliżających młodzieży postać wielkiego pisarza, patrioty i społecznika, w których nie brakło ciekawostek z życia pisarza, jego sławnych powiedzonek oraz fragmentów z jego utworów. Uczniowie przypominali sobie treść lektur rozwiązując różnorodne zagadki.

Relacja z warsztatów bibliotecznych – Liceum Ogólnokształcące w Kościerzynie,klasa I c


Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku Filia w Kościerzynie zaprosiła Nauczycieli Bibliotekarzy powiatu kościerskiego na kolejne spotkanie  sieci współpracy i samokształcenia  16.03.2016 r.  o godzinie 10.00 w siedzibie Filii przy Rynku 21.Plan spotkania :giełda pomysłów na ciekawe i skuteczne formy pracy popularyzujące czytelnictwo, Otwarte Zasoby Edukacyjne,dyskusja, sprawy bieżące.Zgłoszenia przyjmujemy pod numerem telefonu 58 686 21 45 lub adresem e-mailowym : pbwkoscierzyna@pbw.it.pl. Zapraszamy serdecznie.