Filia w Kościerzynie

Wakacyjne godziny otwarcia Biblioteki:

Poniedziałek 10.00 – 17.00

Wtorek – piątek 8.00 – 15.00 

Nieczynne: w soboty oraz 22.07 – 26.07.2019 r.

 

————————————————————————————————–

Konkurs plastyczny „Zakładka do książki”

konkurs plastyczny

Zapraszamy uczniów powiatu kościerskiego do udziału w 4 już edycji konkursu „Zakładka do książki”.

Prace wraz ze stosownymi zgodami można dostarczać do siedziby Filii w Kościerzynie do dnia 24 maja 2019 roku. Regulamin  Karta zgłoszenia

 Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody książkowe.

Filia w Kościerzynie - dane adresowe
Kierownik:mgr Katarzyna Krefta
AdresPedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku
Filia w Kościerzynie
ul. Rynek 21
83-400 Kościerzyna
Telefon58 686 21 45
E-mailpbwkoscierzyna@pbw.it.pl
Godziny otwarcia Biblioteki w roku szkolnym:
poniedziałek - piątek10:00 - 17:00
sobotanieczynna

Regulamin Udostępniania Zbiorów i Świadczenia Usług w PBW


Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą zajęć dla uczniów oraz warsztatów dla nauczycieli na rok szkolny 2018/2019.

fb-logo       Facebook  PBW w Gdańsku Filia w Kościerzynie


Naszym Czytelnikom proponujemy elektroniczny dostęp do zbiorów Cyfrowej wypożyczalni międzybibliotecznej książek i czasopism naukowych Biblioteki Narodowej – ACADEMICA. Za pośrednictwem terminala Czytelnik w bardziej nowoczesny, łatwy i szybki sposób dotrze do potrzebnych materiałów. O szczegóły prosimy pytać w Bibliotece.

Proponujemy Naszym Czytelnikom poszerzoną usługę korzystania z książek elektronicznych (Ibuków),które można czytać wykorzystując komputery i urządzenia mobilne. Weszliśmy w skład Konsorcjum Bibliotek Pedagogicznych Polski Północnej. Dzięki temu istnieje możliwość dostępu za pośrednictwem platformy IBUK LIBRA do większej liczby tytułów książek w wersji elektronicznej (1682).
http://pbw.gda.pl/ibuk-libra-instrukcja/
Szczegółowe informacje o bezpłatnym dostępie w  Bibliotece.

ZESTAWIENIA BIBLIOGRAFICZNE
 1. Zestawienie nowości (styczeń – kwiecień 2019)
 2. Nowości (sierpień – grudzień 2018).
 3. Cyberprzemoc – Academica
  4. Cyberprzemoc – Ibuk
  5. Agresja
  6. Afazja
  7. Afazja – Academica
  8. Afazja – Ibuk
  9. Samookaleczenia i próby samobójcze młodzieży szkolnej
  10. Samookaleczenia młodzieży szkolnej – Academica
  11. Autyzm
  12. Autyzm – Academica


Wydarzenia 2019

Wielka Liga Czytelników w Kościerzynie

Już po raz IV organizowany jest Ogólnopolski Konkurs „Wielka Liga Czytelników”, dzięki któremu mamy ponad 100 tysięcy przeczytanych książek i przeszło 50 tysięcy aktywnych, młodych czytelników w całym kraju!
Koordynatorem turnieju na powiat kościerski została Filia w Kościerzynie Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku. Łącznie w eliminacjach szkolnych wzięło udział 70 uczniów z naszego powiatu. Do etapu powiatowego zakwalifikowało się 18 uczniów- 6 drużyn. 3 drużyny w kategorii klas 1-4 i 3 z klas 5-8- ze Szkoły Podstawowej w Nowej Karczmie, Szkoły Podstawowej w Karsinie,  Gminnej Biblioteki Publicznej w Dziemianach oraz Szkoły Podstawowej w Kaliszu. 28 lutego Filia w Kościerzynie zorganizowała  II etap powiatowy konkursu w Szkole Podstawowej nr 1 w Kościerzynie. Pisanie testów przebiegło w przyjemnej atmosferze. Wszyscy uczestnicy, opiekunowie i placówki uhonorowani zostali dyplomami. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem. Wszyscy młodzi uczestnicy zakwalifikowali się do eliminacji wojewódzkich.

Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia :)


Kościerska filia PBW w Gdańsku w listopadzie i grudniu 2018 r. przeprowadziła konkurs pt. “Kaszubska kartka z życzeniami na Boże Narodzenie”

Konkurs organizowany był przez Wiolettę Romanowską z  Kościerskiego Domu Kultury i Katarzynę Krefta z  Filii w Kościerzynie Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku. Na konkurs wpłynęło 198 kartek ze szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych z powiatu kościerskiego. Poziom wykonania był bardzo wysoki. Efekty tych poczynań można zobaczyć na wystawie, która ze względu na ich ilość odbywa się w Centrum Kultury Kaszubskiej Strzelnica i w budynku KDK.

Uroczystą Galę wręczenia nagród poprowadził dyrektor KDK Jan Dittrich. Galę uświetnili dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku Małgorzata Kłos oraz sponsorzy nagród-  starosta kościerski Alicja Żurawska i burmistrz miasta Kościerzyna Michał Majewski. Oprawę artystyczną uroczystości zapewniła sekcja muzyczna KDK  Maurício Conci.

Katarzyna Krefta

Relacja na portalu Kościerzyna 24 Info

Relacja na portalu You Tube

 Konkurs plastyczny „Kaszubska kartka z życzeniami”

Serdecznie zapraszamy uczniów szkół powiatu kościerskiego w imieniu Kościerskiego Domu Kultury i Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej- Filii w Kościerzynie do udziału w konkursie plastycznym “Kaszubska kartka z życzeniami”. Prace wraz ze stosownymi zgodami można dostarczać do siedziby Filii w Kościerzynie do dnia 20 listopada 2018 roku.

Szczegółowych informacji można zasięgnąć pod numerami telefonu 58 686 22 01 lub droga e-mailową : pbwkoscierzyna@pbw.it.pl. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody.


Wydarzenia 2018

Narodowe Czytanie w Bibliotece Pedagogicznej w Kościerzynie

7 września 2018 Biblioteka Pedagogiczna w Kościerzynie wzięła udział w tegorocznej odsłonie Narodowego Czytania. W spotkaniu brały udział członkinie kościerskiego koła emerytów i uczniowie kościerskich szkół ponadgimnazjalnych oraz inni zaproszeni goście. Publiczne czytanie fragmentów Przedwiośnia poprzedzone zostało wstępem historyczno-literackim przybliżającym postać Stefana Żeromskiego i jego twórczość.

25 maja 2018 roku w obecności  przybyłych rodziców lub nauczycieli dzieci oraz przedstawicielki lokalnych mediów,  nastąpiło wręczenie nagród w konkursie literacko-plastycznym “Zakładka do książki”,  zorganizowanym przez Filię po raz 3. Jest to konkurs o zasięgu powiatowym dla uczniów szkół podstawowych. Wpłynęły 144 prace, w tym 88 w kategorii klas I-IV i 56 prac w kategorii kl. V-VII. Na nagrodzonych czekały nagrody książkowe.


20 marca 2018 r. w Filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kościerzynie na spotkaniu Sieci Współpracy i Samokształcenia Nauczycieli Bibliotekarzy Powiatu Kościerskiego gościliśmy profesora zwyczajnego UG, wybitnego literaturoznawcę, autora i redaktora wielu publikacji z dziedziny historii literatury, w tym literatury kaszubskiej, Honorowego Obywatela Miasta Kościerzyny Tadeusza Linknera.

Wybitny gość promował swoją nową książkę „(Za)poznawanie Żeromskiego”, która jest hołdem złożonym sławnemu pisarzowi, a jednocześnie szeroko omawia jego pisarską spuściznę. Książka wpisuje się w rocznicowe obchody niepodległości, bowiem najwybitniejsze utwory Żeromskiego, takie jak: „Popioły”, „Wierna rzeka”, „Przedwiośnie”, „Wiatr od morza” i wiele innych związanych jest z dążeniami niepodległościowymi Polaków.

Cieszymy się, że książka mogła ukazać się w tak ważnym dla nas wszystkich czasie i że mogliśmy gościć jej autora i wysłuchać ciekawego wykładu (bo wystąpienie Prof. Linknera takim było) w naszej bibliotece.

W spotkaniu uczestniczyło 15 nauczycieli bibliotekarzy z powiatu kościerskiego.


Wydarzenia 2017

Filia w Kościerzynie już po raz drugi była organizatorem konkursu “Zakładka do książki” przeznaczonego dla uczniów szkół podstawowych powiatu kościerskiego. Konkurs cieszył się dużym powodzeniem wśród uczniów. Wpłynęły 164 prace, w tym 134 z klas 1-3 i 30 z klas 4-6. Uczniowie wykazali się dużą pomysłowością i fantazją w wykonaniu zakładek. Do końca czerwca br.oglądać można nagrodzone i wyróżnione prace.

Filia w Kościerzynie Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku serdecznie zaprosiła nauczycieli bibliotekarzy powiatu kościerskiego na spotkanie sieci współpracy i samokształcenia, które odbyło się 31 maja 2017 r, siedzibie Filii w Kościerzynie, ul. Rynek 21. Gościem była znana pisarka dla dzieci, a jednocześnie znawczyni literatury dziecięcej i redaktor w gdańskim wydawnictwie Adamada,  pani  Elżbieta Pałasz.


Kościerska Filia obchodziła Tydzień Bibliotek 2017 otwierając drzwi przed dziećmi i młodzieżą kościerskich szkół. Gościliśmy uczniów z Zespołu Szkół Publicznych nr 1, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 i Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Odbyło się szereg zajęć dydaktycznych promujących czytelnictwo, zajęcia biblioterapeutyczne oraz zajęcia pokazujące jak można się uczyć wykorzystując komputer i internet. Chętnych  było tylu, że jeden tydzień rozciągnął się na 2. Przez bibliotekę przewinęło się 229 osób. Miejmy nadzieję, że wyrosną z nich przyszli czytelnicy naszej Filii.

FERIE W BIBLIOTECE 2017 – Podsumowanie

Jak to zwykle bywa, co dobre szybko się kończy. W okresie ferii przeprowadziłyśmy zajęcia pt. „Jak oswoić Smoka” dla młodszych dzieci oraz „Czytelnia w chmurze” dla starszych. Spotkania z młodymi czytelnikami, miały na celu pokazanie biblioteki jako miejsce ciekawe i atrakcyjne, w którym można się czegoś dowiedzieć oraz wesoło spędzić czas. Ferie upłynęły nam w miłej atmosferze, na wspólnej zabawie. Myślę, że dzieci które nas odwiedziły od teraz będą kojarzyć książkę, jako źródło: wiedzy, rozrywki, zabawy i inspiracji do różnych form spędzania wolnego czasu. W sumie w okresie ferii odwiedziło nas 134 uczniów z kościerskich szkół wraz z opiekunami. Wszystkim przybyłym dziękujemy.


Wydarzenia 2016

Podsumowanie obchodów Roku Sienkiewicza

W ramach Nocy Bibliotek, w czerwcu 2016 mówiliśmy dużo o H. Sienkiewiczu, czytaliśmy fragmenty jego utworów oraz rozwiązywaliśmy zagadki i krzyżówki związane z jego twórczością.We wrześniu odbyło się kościerskie czytanie “Quo vadis” w Zespole Szkół nr 2, w którym uczestniczyliśmy. W grudniu Alina Stankowska przeprowadziła 9 lekcji w Gimnazjum Zespołu Szkół nr 1 przybliżających młodzieży postać wielkiego pisarza, patrioty i społecznika, w których nie brakło ciekawostek z życia pisarza, jego sławnych powiedzonek oraz fragmentów z jego utworów. Uczniowie przypominali sobie treść lektur rozwiązując różnorodne zagadki.

Relacja z warsztatów bibliotecznych – Liceum Ogólnokształcące w Kościerzynie,klasa I c


Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku Filia w Kościerzynie zaprosiła Nauczycieli Bibliotekarzy powiatu kościerskiego na kolejne spotkanie  sieci współpracy i samokształcenia  16.03.2016 r.  o godzinie 10.00 w siedzibie Filii przy Rynku 21.Plan spotkania :giełda pomysłów na ciekawe i skuteczne formy pracy popularyzujące czytelnictwo, Otwarte Zasoby Edukacyjne,dyskusja, sprawy bieżące.Zgłoszenia przyjmujemy pod numerem telefonu 58 686 21 45 lub adresem e-mailowym : pbwkoscierzyna@pbw.it.pl. Zapraszamy serdecznie.