Filia w Kwidzynie

Uwaga! W okresie od 30 kwietnia do 4 maja 2018 r. zapraszamy Czytelników do odwiedzin Biblioteki:
w poniedziałek oraz piątek bez zmian; w środę (2 maja ) w godz. 8:00-15:00

Filia w Kwidzynie - dane adresowe
Kierownikmgr Joanna Wysocka
AdresPedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku
Filia w Kwidzynie
ul. 11 Listopada 13
82-500 Kwidzyn
Telefon55 279 38 68
E-mailpbwkwidzyn@pbw.it.pl
Godziny otwarcia Biblioteki w roku szkolnym:
poniedziałek- piątek8:00 - 17:00
sobotanieczynna

Katalog on-line

Katalog on-line zbiorów filii oraz wszystkich zbiorów PBW.


Proponujemy Naszym Czytelnikom poszerzoną usługę korzystania z książek elektronicznych (Ibuków),które można czytać wykorzystując komputery i urządzenia mobilne. Weszliśmy w skład Konsorcjum Bibliotek Pedagogicznych Polski Północnej. Dzięki temu istnieje możliwość dostępu za pośrednictwem platformy IBUK LIBRA do większej liczby tytułów książek w wersji elektronicznej (389 publikacji wykupionych i 753 darmowe).
http://pbw.gda.pl/ibuk-libra-instrukcja/
Szczegółowe informacje o bezpłatnym dostępie w  Bibliotece.


fb-logoInformujemy,że Filia w Kwidzynie  ma swój profil na facebook’u

 https://www.facebook.com/pages/Pedagogiczna-Biblioteka-Wojew%C3%B3dzka-w-Gda%C5%84sku-Filia-w-Kwidzynie/1601584740064162?ref=aymt_homepage_panel

Zestawienie bibliograficzne

Wydarzenia

Wystawa pocztówek patriotycznych

 Od 6 do 30 listopada 2017r. w pomieszczeniach Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku Filii w Kwidzynie miała miejsce wystawa pocztówek patriotycznych w ramach ogłoszonego przez minister Edukacji Narodowej Annę Zalewską Roku dla Niepodległej. Właścicielem pocztówek jest  Andrzej Ochał.

Wystawę odwiedziło 580 osób, w tym 20 grup zorganizowanych z kwidzyńskich szkół i przedszkoli oraz 256 czytelników, którzy w tym czasie odwiedzili naszą bibliotekę. Rozpiętość wiekowa uczniów była duża, od sześciolatków z Przedszkola „Radość” pod opieką Marianny Dzierżanowskiej, uczniów klasy pierwszej ze Szkoły Podstawowej nr 5 pod opieką Anny Kurpiowskiej. Były dzieci i młodzież z kółek historycznych i koła przyjaciół biblioteki ze szkół podstawowych, klas gimnazjalnych i szkół ponadpodstawowych. Wszystkim uczestnikom podobały się pocztówki i opowieść o nich. Uczniowie mogli zobaczyć, jak wygląda kartka pocztowa a nauczyciele mieli okazję, aby porozmawiać z uczniami po obejrzeniu wystawy o zbliżającej się rocznicy odzyskania niepodległości. Poniżej fotorelacja:


25 maja 2017 r. w budynku Kwidzyńskiego Centrum Kultury odbyło się szkolenie zorganizowane przez Ośrodek Działań Ekologicznych ” Źródła” wraz z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Gdańsku Filią w Kwidzynie. Szkolenie przeznaczone było dla pracowników bibliotek, świetlic szkolnych i nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej i obejmowało:
– zagadnienia edukacji globalnej, wyjaśniające podstawowe pojęcia związane z globalizacją, pomocą rozwojową;
– Kodeks w sprawie obrazów i wiadomości dotyczących krajów Południa oraz język edukacji globalnej;
– prezentację teatrzyku kamishibai – jego historię, zasady opowiadania i pokazywania;
– prezentację wybranych gier i zabaw o tematyce edukacji globalnej, które można wykorzystać podczas zajęć bibliotecznych i świetlicowych.
Wszyscy uczestnicy wyszli ze szkolenia pełni wiedzy i wrażeń. Ponadto każdy został wyposażony w materiały do przeprowadzenia zajęć z edukacji globalnej, kartonowy teatrzyk teatrzyk do prezentowania opowieści kamishibai oraz trzy bajki przygotowane i wydane specjalnie na potrzeby projektu.

Fotorelacja

Więcej informacji na stronie http://www.globalna.edu.pl/szkolenie-dla-bibliotekarzy/

Wydarzenia 2016

Bardzo dziękujemy Szkole Podstawowej nr 5 w Kwidzynie za pamięć i zaproszenie
Joanna Wysocka
Wyróżnienie Honorowe od Burmistrza Miasta Kwidzyna dla p. Alicji Kosiek pracownika Filii PBW w Kwidzynie

CCF20160610_00000

 

 

 

 

 

 

„Kraina Fantazji” 2016

W piątek 3 czerwca 2016r. w sali audiowizualnej Kwidzyńskiego Centrum Kultury  w Kwidzynie odbył się X Powiatowy Konkurs Czytelniczy „W Krainie Fantazji” adresowany jak co roku do wszystkich uczniów szkół podstawowych.

Galeria zdjęć

Wydarzenia 2015

22 maja 2015 r. w sali audiowizualnej Kwidzyńskiego Centrum Kultury w Kwidzynie odbył się IX Powiatowy Konkurs Czytelniczy „W Krainie Fantazji”.


Eliminacje powiatowe do XXVI Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Filmie.

Wydarzenia 2014

„Podaruj książkę i pluszaka”

Filia w Kwidzynie uczestniczyła po raz pierwszy w tegorocznej akcji charytatywnej  „Podaruj książkę
i pluszaka” zorganizowanej na rzecz dzieci ze Szkoły Podstawowej w Morawach. Akcja trwała dwa miesiące, a jej uroczyste zakończenie odbyło się 9 grudnia 2014 r. w niniejszej szkole. Kierowniczka Filii w Kwidzynie Joanna Wysocka została zaproszona na uroczystość przez dyrektora szkoły panią Beatę Gularowską .W podziękowaniu za pomoc i zaangażowanie w akcji, uczniowie przedstawili piękny program literacko-muzyczny połączony ze wspólnym kolędowaniem. Kierowniczka Filii otrzymała podziękowanie i świąteczne upominki wykonane przez uczniów.


XII Bałtycki Festiwal Nauki w Kwidzynie

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku Filia w Kwidzynie już po raz drugi w ramach XII Bałtyckiego Festiwalu Nauki zorganizowała dla uczniów klas I-III szkół podstawowych miasta Kwidzyna zajęcia z edukacji filmowej. W spotkaniu uczestniczyło 316 osób. W sali audiowizualnej Kwidzyńskiego Centrum Kultury uczniowie najpierw obejrzeli film animowany Dawno temu w trawie. Po nim otrzymali rysunki konturowe z filmu i próbowali w mini-warsztatach „poruszyć” poznanych na filmie bohaterów. Z powodu braku czasu, ponieważ seanse odbywały się co 2 godziny, uczestnicy imprezy rysunki zabrali do szkoły, aby tam dokończyć swoje „dzieła”.

Chciałabym gorąco podziękować Dyrektorowi Kwidzyńskiego Centrum Kultury, Panu Markowi Wawryniukowi za udostępnienie naszej Filii sali audiowizualnej, abyśmy mogli zorganizować tę imprezę festiwalową.

Joanna Wysocka
Kierownik Filii PBW w Kwidzynie

„Kraina Fantazji” 2014

W czwartek 22 maja, w sali audiowizualnej Kwidzyńskiego Centrum Kultury w Kwidzynie odbył się VIII Powiatowy Konkurs Czytelniczo-Plastyczny „W Krainie Fantazji” adresowany jak co roku do wszystkich uczniów szkół podstawowych.

W kategorii dla klas pierwszych, gdzie obowiązywała znajomość książki „Cudaczek-Wyśmiewaczek” Julii Duszyńskiej – pierwsze miejsce zdobyła Kamila Stefanowicz z SP 5 w Kwidzynie, drugie miejsce – Lena Łompieś również z SP 5 w Kwidzynie, trzecie – Karolina Troper z SP w Rakowcu, wyróżnienie także pierwszoklasista z SP w Rakowcu – Maciej Kopeć.
Zwycięzcy w kategorii klas 2-3, którzy wykazali się super znajomością książki „Doktor Dolittle i jego zwierzęta” – Hugh Lofting’a, to : I miejsce – Jakub Szymański SP 6 Kwidzyn, II – Jacek Kamiński SP 5 Kwidzyn, III – Milena Szczepaniak SP 2 Kwidzyn, a wyróżnienie otrzymała Wiktoria Hals z SP w Korzeniewie.

Najstarsi uczestnicy konkursu, którzy mieli do rozwiązania jak zawsze niezwykle trrrudny test składający się z ok. 100 pytań i otwartych i zamkniętych także wykazali się doskonałą wiedzą „swojej” lekturki, czyli „Nie Kończącej Się Historii” Michael’a Ende, a najlepszy okazał się już po raz trzeci w tym konkursie Paweł Ruczko z SP 6 w Kwidzynie, II miejsce zajęła Agnieszka Fecowycz SP Cygany, III miejsce – Andrzej Posim również ze SP w Cyganach, a wyróżnienie otrzymała Milena Bagińska SP Straszewo.

W każdej edycji Konkursu, także i w tej, wszyscy uczestnicy (nie tylko zwycięzcy) otrzymali dyplomy i nagrody pocieszenia. Wszystkie nagrody ufundowała w tym roku Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku Filia w Kwidzynie.

Organizator konkursu dziękuje wszystkim za udział i zaprasza za rok na IX konkurs „W Krainie Fantazji” gdy królować będzie:
– dla klas I – „Nasza mama czarodziejka” Joanny Papuzińskiej
– dla klas II-III – „Witaj Karolciu” Marii Kruger
– dla klas IV-VI – „Władca Lewawu” Doroty Terakowskiej

Udanych wakacji i do zobaczenia za rok.

Joanna Wysocka

12_bfn_2014_banner_750x96_px

XII Bałtycki Festiwal Nauki

Filmowe spotkania z przygodą

(Kwidzyn, ul. 11 Listopada, sala audytoryjna Kwidzyńskiego Centrum Kultury) 23 maja 2014 r., godz.08.15 – 14.45 dawno_temu_w_trawieZajęcia dla dzieci z klas I – III z zakresu edukacji filmowej. W ramach spotkania dla najmłodszych zostanie przedstawiony film animowany DAWNO TEMU W TRAWIE z kolekcji W. Disneya, ukazujący moc przyjaźni.(w ramach imprezy odbędą się trzy seanse filmowe). Zgłoszenia: pbwkwidzyn@pbw.it.pl, tel. 55 279 38 68.

Konkurs wiedzy o filmie

W dniu 12 marca 2014 odbyły się eliminacje powiatowe XXV Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Filmie zorganizowane i przygotowane przez zarząd Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Powiększenie” i Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Gdańsku Filię w Kwidzynie. W konkursie udział wzięli uczniowie kwidzyńskich szkół ponadgimnazjalnych przygotowani przez nauczycieli : Mirosławę Wasiniak z I Liceum Ogólnokształcącego, Alberta Duzinkiewicza z II Liceum Ogólnokształcącego. W tym roku zgłosiło się 19 zespołów z kwidzyńskich szkół ponadgimnazjalnych. Tradycyjnie test składał się z części praktycznej, w trakcie której należało rozpoznać film, z którego pochodzi fragment muzyki, podać tytuły filmów rozpoznanych na przedstawionych fragmentach i podać imiona i nazwiska aktorów pokazanych na fotografiach. Dalsza część testu wymagała znajomości historii filmu i kinematografii polskiej, europejskiej i światowej. Na rozwiązanie testu uczniowie mieli 45 minut. Po tym czasie testy zostały zebrane i sprawdzone przez Mirosławę Wasiniak, Pawła Sobańskiego i Alicję Kosiek. Oto lista tegorocznych laureatów :

 • Barbara Bielak i Adam Walkiewicz z I Liceum Ogólnokształcącego w Kwidzynie
 • Marcelina Reda i Katarzyna Kalka z I Liceum Ogólnokształcącego w Kwidzynie
 • Wiktoria Paciorek i Mateusz Strzelczyk z II Liceum Ogólnokształcącego w Kwidzynie.
 • Katarzyna Marchlewska i Aleksandra Sabara z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Kwidzynie zajęli czwarte miejsce i są zespołem rezerwowym.

Trzy zespoły, które uzyskały największą ilość punktów pojadą na wojewódzki etap do Gdańska. Organizatorzy konkursu serdecznie dziękują dyrektorowi KCK Markowi Wawryniukowi za pomoc w zorganizowaniu konkursu.

Kino polskie

W dniach 10 – 12 lutego 2014 roku po raz kolejny DKF „Powiększenie” zaprezentował 6 seansów filmowych w ramach prezentacji kina polskiego. Jak co roku wybraliśmy filmy nagrodzone na festiwalu w Gdyni, ale też takie, które warto zobaczyć. Tradycyjnie pokazy skumulowaliśmy w ciągu trzech dni – istny maraton. Filmy, które w tym roku wybraliśmy na pokazy :

 • 10 lutego
  • godz. 18.00 – Ida
  • godz. 20.00 – Papusza
 • 11 lutego
  • godz. 18.00 – Płynące wieżowce
  • godz. 20.00 – W imię
 • 12 lutego
  • godz. 18.00 – Chce się żyć
  • godz. 20.00 – Bilet na księżyc

Zainteresowanie przeglądem, jak co roku było bardzo duże. Na poszczególne seanse można było kupić bilety i chętnych nie zabrakło. Frekwencja była duża, tylko niewiele miejsc było wolnych. Wszystkie filmy zaproponowane i zaprezentowane przez DKF spotkały się z aprobatą widzów. Można było usłyszeć głosy o świetnie dobranym repertuarze oraz pytania o kolejne przeglądy.