Filia w Malborku

Informujemy, że w dniu 24 grudnia 2018 roku (Wigilia) filia w Malborku będzie nieczynna.


Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą zajęć dla uczniów oraz warsztatów dla nauczycieli na rok szkolny 2018/2019.

Filia w Malborku - dane adresowe
Kierownikp.o. mgr Maria Bieniek
AdresPedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku
Filia w Malborku
ul. Plac Słowiański 5 (budynek Urzędu Miejskiego),
82-200 Malbork
Telefon55 272 25 14
E-mailpbwmalbork@pbw.it.pl
Godziny otwarcia Biblioteki :
poniedziałek - piątek8:00 - 17:00
sobotanieczynna

Katalog on-line zbiorów filii oraz wszystkich zbiorów PBW.

Proponujemy Naszym Czytelnikom poszerzoną usługę korzystania z książek elektronicznych (Ibuków),które można czytać wykorzystując komputery i urządzenia mobilne. Weszliśmy w skład Konsorcjum Bibliotek Pedagogicznych Polski Północnej. Dzięki temu istnieje możliwość dostępu za pośrednictwem platformy IBUK LIBRA do większej liczby tytułów książek w wersji elektronicznej (1682).
http://pbw.gda.pl/ibuk-libra-instrukcja/
Szczegółowe informacje o bezpłatnym dostępie w  Bibliotece.

Naszym Czytelnikom proponujemy elektroniczny dostęp do zbiorów Cyfrowej wypożyczalni międzybibliotecznej książek i czasopism naukowych – ACADEMICA Biblioteki Narodowej. Za pośrednictwem terminala Czytelnik w bardziej nowoczesny, łatwy i szybki sposób dotrze do potrzebnych materiałów. O szczegóły prosimy pytać w Bibliotece.

malborkbudynek


Pomorskie bajkowe spotkania- oferta zajęć edukacyjnych skierowana do uczniów klas 0-III szkół podstawowych i nauczycieli. Szczegóły i zapisy: Bajkowe spotkania


Zestawienia bibliograficzne

1. Literatura dzieci i młodzieży
2. Kształcenie zawodowe
3. Autyzm i zespół Aspergera
4. Edukacja dzieci i młodzieży niepełnosprawnej
5. Edukacja czytelnicza
6. Nauczyciel – dydaktyk – wychowawca – diagnosta – coach – terapeuta
7. Edukacja przedszkolna
8. Boże Narodzenie w literaturze i w życiu
9. Wychowanie resocjalizujące
10. Uzależnienia od alkoholu i innych substancji psychoaktywnych

Wydarzenia 2018

Spotkanie sieci współpracy i samokształcenia dla nauczycieli bibliotekarzy szkół powiatu malborskiego – relacja ze spotkania 12 grudnia 2018 roku

Szczególną częścią nowego systemu wspomagania szkół oraz innych instytucji oświatowych są międzyszkolne sieci współpracy i samokształcenia. Zasadniczym ich celem jest umożliwienie wymiany doświadczeń i stworzenie możliwości podejmowania wspólnych wyzwań przez nauczycieli z różnych placówek. Na powodzenie i efektywność działania bibliotek poza czynnikami materialnymi, technicznymi i finansowymi, ważny wpływ mają ludzie, ich umiejętności, kompetencje zawodowe, sprawność oraz wyznawane wartości. Istotne są także relacje między nauczycielami bibliotekarzami, forma organizacji ich pracy oraz role jakie pełnią w zespole.

Filia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Gdańskiej Macierzy Szkolnej w Malborku wraz z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Malborku zorganizowały 12 grudnia 2018 r. pierwsze spotkanie sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy powiatu malborskiego poświęcone propagowaniu czytelnictwa poprzez organizację Ogólnopolskiej Akcji Czytelniczej „Jak nie czytam jak czytam”. Spotkanie odbyło się w bibliotece ZSP nr 3 przy Alei Wojska Polskiego 502 w Malborku. Gospodarzami wyjątkowego spotkania były p. Agnieszka Runewicz-Burczyk i Małgorzata Pilipiec.

W programie szkolenia omówiono następujące tematy : Ocenę pracy nauczyciela bibliotekarza w świetle nowych przepisów; Szkolenia – jako źródło inspiracji w codziennej pracy bibliotekarza; „Wędrujące wystawy” jako dobry przykład współpracy międzybibliotecznej oraz swoimi doświadczeniami bibliotekarskimi na tle różnych placówek oświatowych podzieliła się p. Leokadia Prędota.

W trakcie spotkania przedstawiono przedsięwzięcia realizowane przez Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy nr 1 we współpracy z Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Malborku wraz z szkołami i przedszkolami malborskimi w ramach obchodów Pomorskich Dróg do Niepodległej 1918-1920 2018-2020, związanych z rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę.

Podczas spotkania społeczność bibliotekarzy także pożegnała wieloletniego koordynatora sieci p. Marlenę Majkę odchodzącą na emeryturę. Koleżanki podziękowały p. Marlenie za wieloletnią pracę, serce włożone w edukację czytelniczą. Wielokrotnie życzono delektowania się czasem wolnym na emeryturze i realizowania swoich pasji i marzeń. Na ręce p. Marleny został złożony pamiątkowy upominek oraz kwiaty. Gościem specjalnym była także Marta Falkowska – żuławska poetka. Przygotowała pożegnalny utwór dla naszej emerytki. Wiersz wśród zebranych poruszył wiele emocji i zmusił do refleksji. Pani Marta jak zwykle zauroczyła wszystkich swoją szczerością, spontanicznością i bijącym od niej ciepłem. Wiersz opowiadał o poezji, prozie życia i o uczuciach, jaki towarzyszyły p. Marlenie na bibliotekarskich ścieżkach.

Koleje spotkanie sieci odbędzie się już w lutym 2019 r. będzie poświęcone programowi Ekonomia na co dzień – zajęć z doradztwa zawodowego i edukacji finansowej.

 

 

  • Relacja ze spotkania sieci współpracy i samokształcenia dla nauczycieli bibliotekarzy szkół powiatu malborskiego – 7 marca  2018 r.

 Filia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Gdańskiej Macierzy Szkolnej w Malborku wraz z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Malborku zorganizowały 7 marca  2018 r. kolejne spotkanie sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy powiatu malborskiego. Spotkanie odbyło się w bibliotece ZSP nr 4 przy Placu Narutowicza 14 w Malborku. Nauczyciele bibliotekarze mieli okazję obejrzeć budynek, a także poznać działalność i specyfikę pracy ZSP nr 4, która jest szkołą mundurową z  70 letnimi  tradycjami w zakresie szkolnictwa zawodowego.

            Nauczyciel bibliotekarz z ZSP nr 4, Maciej Kowalewski, omówił rolę  biblioteki szkolnej w nowej podstawie programowej 2017 oraz przeprowadził warsztaty szkoleniowe na temat prawa autorskiego i praw pokrewnych. Główny nacisk, prowadzący położył na kwestię  tzw. dozwolonego użytku edukacyjnego, który ustala,  między innymi,  formy korzystania z utworów przez instytucje oświatowe, nauczycieli oraz uczniów. Prelegent  nawiązał także do Licencji Creative Commons, czyli zestawu gotowych narzędzi prawnych skierowanych do twórców i odbiorców, na podstawie których twórca upowszechnia, pod określonymi warunkami, swój utwór objęty majątkowymi prawami autorskimi. Podczas spotkania omówiono również przedsięwzięcia realizowane przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką i szkoły malborskie w ramach obchodów stulecia niepodległości Polski.

Jak pokazało to spotkanie, każdy uczestnik sieci  dysponuje zawodowym dorobkiem, wiedzą i doświadczeniem, którym może podzielić się z pozostałymi jej członkami. Spotkania sieci współpracy dla nauczycieli bibliotekarzy to dobre miejsce, aby poszerzać kompetencje oraz  praktycznie rozwiązywać zawodowe problemy,  tworząc niekiedy nowe i zaskakujące inicjatywy.

Wydarzenia 2017

W PBW odbyło się już kolejne spotkanie sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy z powiatu malborskiego  (18 X 2017 r.) – relacja ze spotkania sieci

Spotkanie sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy z powiatu malborskiego (15 II 2017 r.) – relacja ze spotkania

 

Wydarzenia 2016

Tradycja i zwyczaje świąteczne

W Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Gdańsku – Filii w Malborku odbyło się 17.03.2016 r. spotkanie sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy powiatu malborskiego. Na spotkanie w charakterze eksperta zaproszona została p. Małgorzata Kwaśnik, która przybliżyła uczestnikom nam temat bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie a także zagrożeń z tym związanych.
Podczas drugiej części spotkania p. Justyna Malinowska przedstawiła przykłady działań, które warto podjąć w bibliotece szkolnej w celu promocji czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Następnie Pani Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Malborku Grażyna Zawacka omówiła metody pracy mające na celu popularyzację czytelnictwa realizowane przez malborską książnicę.
Na koniec nastąpiło podsumowanie, a także wstępnie zostały określone tematy i formuła kolejnych spotkań w ramach sieci współpracy i samokształcenia.


W dniu 8 marca 2016 r. odbyły się wyjątkowe zajęcia edukacyjne „Biblioteka jakiej nie znamy” w Filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Malborku. Uczestnikami zajęć byli uczniowie klasy 2b z SP 2 wraz z ich wychowawczynią p. Magdaleną Karch – zajęcia edukacyjne

 

Wydarzenia 2015

W ramach Tygodnia Bibliotek w Filii w PBW w Malborku  21 maja 2015 r. odbyło się spotkanie autorskie z Marleną Popławską-Marek – relacja ze spotkania autorskiego

 

 


MIĘDZYPOWIATOWY KONKURS Z CYKLU  „WSZYSTKO JEST POEZJĄ…”

25 marca 2015 r. w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Gdańsku Filii w Malborku odbył się Międzypowiatowy konkurs poświęcony życiu i twórczości poety Jana Twardowskiego – relacja pokonkursowa


MIĘDZYSZKOLNY  KONKURS CZYTELNICZY „DOBRE MANIERY”

Dnia 12 marca 2015 r. w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Gdańsku Filii
w Malborku odbył się Międzyszkolny Konkurs Czytelniczy „Dobre Maniery” – relacja pokonkursowa


Wydarzenia 2014

12_bfn_2014_banner_750x96_px

XII Bałtycki Festiwal Nauki

Malborskie Bajkowe Spotkania

(Malbork, Pl. Słowiański 5)

20 – 22 maja 2014 r., godz. , godz. 9.00 – 11.30

krzyzacyZajęcia edukacyjne z elementami biblioterapii dla przedszkolaków i dzieci z młodszych klas szkół podstawowych, na które złożą się: czytanie bajek i legend związanych z Malborkiem, zagadki, zabawy plastyczne i inne atrakcje.

Zgłoszenia: pbwmalbork@pbw.it.pl, tel. 55 272 25 14.