Filia w Malborku

Szanowni Państwo !

Zapraszamy do korzystania z usług Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku Filia w Malborku od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-17:00

Jednocześnie przypominamy o obowiązujących zasadach udostępniania zbiorów:

 • jednorazowo można wypożyczyć 5 książek  na  1 miesiąc
 • wypożyczone zbiory można prolongować 3 razy, a kolejna prolongata jest możliwa po okazaniu  wypożyczonych zbiorów bibliotekarzowi w siedzibie Biblioteki
 • za przetrzymane zbiory komputerowy system biblioteczny nalicza karę w wysokości 0,50 gr za   książkę  za 1 dzień;
 • z chwilą przetrzymania zbiorów oraz braku uregulowania opłaty za przetrzymanie, nie ma  możliwości wypożyczenia kolejnych zbiorów.

Czytelnia jest dostępna dla użytkowników po wcześniejszej rezerwacji zbiorów oraz umówieniu terminu wizyty w Bibliotece.

Na terenie Biblioteki obowiązują zasady reżimu sanitarnego w okresie pandemii.

Filia w Malborku - dane adresowe
Kierownikmgr Agnieszka Predygier
AdresPedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku
Filia w Malborku
ul. Plac Słowiański 5 (budynek Urzędu Miejskiego),
82-200 Malbork
Telefon55 272 25 14
E-mailpbwmalbork@pbw.it.pl
Godziny otwarcia Biblioteki w roku szkolnym 2021/2022:
poniedziałek - piątek10:00 - 17:00
sobotanieczynna

Informujemy, że Filia PBW w Malborku ma swój profil na facebook’u

Regulamin Udostępniania Zbiorów i Świadczenia Usług w PBW

Katalog on-line zbiorów filii oraz wszystkich zbiorów PBW.

Zapraszamy do Biblioteki po odbiór nowych kodów dostępu, niezbędnych do rejestracji i bezpłatnego korzystania z platformy Ibuk Libra.
Naprawdę warto! Aktualny wykaz publikacji 2020/2021 (ZOBACZ)
http://pbw.gda.pl/ibuk-libra-instrukcja/

Naszym Czytelnikom proponujemy elektroniczny dostęp do zbiorów Cyfrowej wypożyczalni międzybibliotecznej książek i czasopism naukowych – ACADEMICA Biblioteki Narodowej. Za pośrednictwem terminala Czytelnik w bardziej nowoczesny, łatwy i szybki sposób dotrze do potrzebnych materiałów. O szczegóły prosimy pytać w Bibliotece.

malborkbudynek

ZESTAWIENIA BIBLIOGRAFICZNE


Wydarzenia 2021


               Sieć Współpracy i Samokształcenia Nauczycieli Bibliotekarzy

W dniu 22.09.2021 r. miało miejsce pierwsze stacjonarne spotkanie Sieci Współpracy i Samokształcenia Nauczycieli Bibliotekarzy powiatu malborskiego i sztumskiego.

To pierwsze spotkanie sieci w roku szkolnym 2021/2022. Impreza odbyła się  w siedzibie malborskiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku (Plac Słowiański 5 w Malborku). W spotkaniu wzięło udział 24 nauczycieli. Pani Ewa Sygut przybliżyła nową, drugą już edycję Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. Omówiono główne założenia programu oraz wymagania, jakie powinny spełnić szkoły i oddziały przedszkolne – by ubiegać się o pieniądze na zakup nowości książkowych poszerzone  o możliwość dofinansowania  wyposażenia bibliotek.

Pani Agnieszka Predygier wymieniła się doświadczeniami i pomysłami związanymi z nowoczesnymi metodami aktywizującymi w nauczaniu przy wykorzystaniu interaktywnych kart edukacyjnych: Object Viwer, 3D i 4D Smarty, Qviver. Zademonstrowała zaawansowane techniki  sprzyjające rozwijaniu kompetencji uczenia się, które mogą być stosowane zarówno w nauczaniu stacjonarnym jak i on-line. Zaprezentowane narzędzia i programy do grafiki trójwymiarowej służą lepszemu aktywizowaniu uczniów, mobilizują ich w trakcie lekcji, zapewniają udział całej grupy w zajęciach, a także pozwalają utrzymać uwagę uczniów. W dalszej części spotkania omówiono harmonogram działań na Noc Bibliotek 2021. Przedstawiono ofertę szkoleniową dla nauczycieli, tematykę nowych zajęć  edukacyjnych dla uczniów oraz możliwości wirtualnej biblioteki publikacji specjalistycznych Ibuk Libra. Odbyła się także prezentacja nowości wydawniczych dostępnych w PBW filii w Malborku. Nauczyciele bibliotekarze dyskutowali nad sposobami podniesienia poziomu czytelnictwa dzieci i młodzieży oraz problemami związanymi z czytelnictwem w okresie pandemii. Uczestnicy sieci wymienili  się informacjami, związanymi z bieżącymi zagadnieniami dotyczącymi pracy nauczycieli bibliotekarzy. W związku z zagrożeniem epidemicznym spotkanie odbyło się z zachowaniem reżimu sanitarno-epidemiologicznego.

Narodowe Czytanie 2021 – Moralność Pani Dulskiej
Zapraszamy do wspólnej przygody!
Fragmenty tragifarsy Zapolskiej zostaną wyemitowane na antenie Radia Malbork 4 września od godz. 12.00 do 18.00. Powtórki nagrań będzie można wysłuchać na antenie Radia Malbork od 6 do 10 września w godz. 11.00 – 12.00 oraz 18.00 – 19.00. RELACJA >>>


VIII OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ BIBLIOTEK ZORGANIZOWANY PRZEZ PEDAGOGICZNĄ BIBLIOTEKĘ WOJEWÓDZKĄ W GDAŃSKU FILIA W MALBORKU

Podczas Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek postanowiliśmy skupić się na roli bibliotek w małych ojczyznach, w rozwijaniu i budowaniu lokalnych więzi oraz kształtowaniu przywiązania do tradycji i życia we wspólnocie.

Wartość i unikalny charakter małej ojczyzny ma ogromny wpływ na poczucie tożsamości i świadomości społeczeństwa lokalnego, wzmacnia potencjał więzi rodzinnych i sąsiedzkich, kształtuje społeczną odpowiedzialność, zrozumienie i wzajemny szacunek. Małe ojczyzny uczą współpracy i współdziałania, kształtują poczucie wspólnoty.

W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek – wszystkie malborskie biblioteki połączyły siły:

 • Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka Filia w Malborku:
 • Miejska Biblioteka Publiczna dla dzieci i młodzieży – MEDIATEKA:
 • Biblioteka Muzeum Zamkowego w Malborku:
 • Biblioteka w Klubie 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego:

Przygotowały mnóstwo atrakcji dla mieszkańców Malborka a także specjalna ofertę skierowaną do uczniów i nauczyli malborskich szkół.

Pomysłodawca I koordynatorem całej akcji jest Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku Filia w Malborku. Całą akcję honorowym patronatem objął Burmistrz Miasta Malborka Pan Marek Charzewski. Współorganizatorem imprezy jest Gminny Ośrodek Kultury, Sportu, Rekreacji, Turystyki i Zdrowia w Malborku.

W poniedziałek 10 maja PBW filia w Malborku zorganizowała dla mieszkańców miasta spotkanie autorskie z pisarzem i muzykiem Łukaszem Radeckim

13 maja w historycznych murach Ośrodka konferencyjnego Karwan w Malborku zorganizowano występ Zespołu Klubu Marynarki Wojennej RIWIERA z Gdyni. Artyści wystąpili z programem pt. „RIWIERA dzieciom”. Całość transmitowała TV Malbork linki do występu umieszczono również na FB PBW w Gdańsku filia Malbork. Codziennie na antenie Radia Malbork nadawane „Malborskie opowieści” RIWIERA.

Równie dużą ofertę przygotowano dla nauczycieli i uczniów szkół z powiatu malborskiego i sztumskiego.

Zajęcia online przygotowane dla szkół:

 1. Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka Filia w Malborku:
 • Jak wygrać zdrowie z książką?
 • Odkrywamy historię pisma.
 1. Miejska Biblioteka Publiczna dla dzieci i młodzieży – MEDIATEKA:
 • Magiczny świat książki.
 1. Biblioteka Muzeum Zamkowego w Malborku:
 • Historia na wesoło: Bitwa pod Grunwaldem.
 • O średniowiecznym manuskrypcie ze zbiorów Biblioteki Muzeum Zamkowego w Malborku.
 1. Biblioteka w Klubie 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego:
 • Zajęcia zamknięte dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 8 w Malborku.

Zajęcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, tylko w zajęciach przygotowanych przez PBW w Gdańsku filia w Malborku wzięło udział 171 uczniów.

Nowością były potyczki uczniów „ZEMSTA contra LATARNIK” pt. „Bitwa na lektury”, w której drużyny z dwóch szkół podstawowych z SP nr 9 w Malborku i SP nr 8 w Malborku przygotowały pytania dotyczące lektur.

18 MAJA w Pedagogicznej Bibliotece w Gdańsku filia w Malborku odbyło się podsumowanie Tygodnia Bibliotek , na które zaproszono dyrektorów zaprzyjaźnionych bibliotek, dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu, Rekreacji, Turystyki i Zdrowia – Malbork a także Burmistrz Miasta Malborka Pan Marek Charzewski.

Ze względów pandemicznych, wszystkie imprezy odbywały się online!

LINKI do stron, w których o nas pisano:

https://82-200.pl/5491,Spotkanie-autorskie-z-Lukaszem-Radeckim-w-malborskiej-filii-Pedagogicznej-Biblioteki-Wojewodzkiej.html

https://82-200.pl/5460,W-jednosci-sila-Ogolnopolski-Tydzien-Bibliotek.html

https://portalnaplus.pl/2018/10/25/malbork-wkrotce-spotkanie-autorskie-z-pisarzem-lukaszem-radeckim/

https://www.facebook.com/events/937014123698613/?ref=newsfeed

https://www.facebook.com/PBWMalbork/?__cft__[0]=AZWd5eRC89dyEePvWXhh6EW-3N26R_HDqral1OgUoVWiLoMX0XSc9bQg9HjHNANWR-A41iXn_lmiJizdriUStdpzEXLDqMfaYttCQ6-gExAQIvATmfXxrRpmwPSFlFG-6Irwd1rtgmHMOTeYKdJTlp6eCGjh_fitr47viDr5WRBO2w&__tn__=-UC%2CP-R

https://tvmalbork.pl/aktualnosci/33267,riwiera-dzieciom-w-ramach-xviii-ogolnopolskiego-ty
https://www.youtube.com/watch?v=thRAEHZHVj0

https://82-200.pl/5512,Final-Tygodnia-Bibliotek-w-Malborku.html

Konkurs „BAJKOWE WYZWANIE – LEGO CHALLENGE” 2021 rozstrzygnięty!

Pod koniec lutego 2021 roku w malborskiej filii Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Gdańsku został przeprowadzony konkurs „BAJKOWE WYZWANIE – LEGO CHALLENGE”. Zadanie konkursowe poległo na przedstawieniu tytułu lub sceny z wybranej książki za pomocą klocków LEGO. Konkurs, adresowany do uczniów klas 0–3 szkół podstawowych z terenu powiatu malborskiego i sztumskiego, był realizowany drogą elektroniczną. Głównym celem akcji konkursowej było wsparcie nauczycieli w działaniach związanych z promowaniem aktywności czytelniczej, a także rozwijanie wyobraźni oraz kreatywności u dzieci.

Do konkursu przystąpiło 70 uczniów klas 0-3 z trzynastu placówek oświatowych. W związku z dużą liczbą interesujących prac, które zostały poddane ocenie, komisja konkursowa postanowiła przyznać po dwie nagrody równorzędne i pięć wyróżnień. Prace oceniało dwuosobowe jury: Angelika Jagielska i  Dariusz Wałaszewski, pracownicy  Fabryki Sztuk Centrum Wystawienniczo-Regionalnego Dolnej Wisły w Tczewie, którzy po burzliwych obradach wyłonili zwycięzców.

miejsce I:
Adam Pojawa  –  „Muminek” (Szkoła Podstawowa nr 3 w Malborku)

miejsce I:
Adam Romanowski  –  „O psie, który jeździł koleją” (Szkoła Podstawowa nr 3 w Malborku)

miejsce II:
Aleksander Cielas –  „Księga Dżungli” (Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Malborku)

miejsce II:
Michał Oreshin – „Detektyw Pozytywka” (Szkoła Podstawowa nr 9 w Malborku)

miejsce III:
Antoni Czajkowski  – „Zaczarowana zagroda” (Szkoła Podstawowa nr 9 w Malborku)

miejsce III:
Natan Komasara –  „Jak Wojtek został strażakiem” (Szkoła Podstawowa nr 6 w Malborku)

Wyróżnienia :

Celina Kibort  – „Skarpetki powracają” (Szkoła Podstawowa nr 2 w Malborku)

Kacper Muzalewski – „Mikołajek- najmilsza pamiątka”  (Szkoła Podstawowa nr 8 w Malborku)

Bartosz Pawłowski – „Mały Książę” (Szkoła Podstawowa nr 1 w Malborku)

Tomasz Pojawa – „Kubuś Puchatek” (Szkoła Podstawowa nr 3 w Malborku)

Nataniel Skwarzec –  „Czerwone krzesło” (Szkoła Podstawowa nr 1 w Malborku)

We wszystkich kategoriach przyznano atrakcyjne nagrody ufundowane przez: Wydawnictwo Literatura, Wydawnictwo Zakamarki, Wydawnictwo Dreams. Uczestnicy konkursu wykazali się dużą kreatywnością  i pomysłowością. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim uczestnikom konkursu za trud włożony w przygotowanie niezwykłych prac. Po odbiór dyplomów  i nagród zapraszamy od godz. 10.00 do 17.00 do siedziby biblioteki.

Link do galerii wyników konkursu:
https://photos.app.goo.gl/pB71SuXpvBYX6rCs7

Link do galerii wszystkich prac konkursowych:
https://photos.app.goo.gl/WFVncTiTnP67woQk8


Spotkanie sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy szkół powiatu malborskiego, sztumskiego i tczewskiego.

W dniu 10 marca 2021 r. odbyło się spotkanie uczestników sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy powiatu malborskiego, sztumskiego i tczewskiego, organizowane przez malborką filię Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku. Z powodu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 spotkanie nie odbyło się tak, jak planowano stacjonarnie, ale za pośrednictwem internetu. Było realizowane z wykorzystaniem platformy ClickMeeting.
Pierwszą część spotkania poświęcono zagadnieniom związanym z działalnością bibliotek szkolnych i pedagogicznych w czasie epidemii koronawirusa. Omawiano i dzielono się pomysłami na temat tego, jak radzą sobie w tym nowym i niełatwym czasie bibliotekarze. Nauczyciele chętnie dzielili się przykładami dobrych praktyk oraz mówili o nabyciu nowych umiejętności. W trakcie spotkania zaprezentowano działania edukacyjne malborskiej filii w przestrzeni wirtualnej. Było ono również dobrą okazją do uaktualnienia wiedzy na temat nowości na rynku wydawniczym oraz tych dostępnych w pedagogicznej bibliotece w Malborku. W dalszej części spotkania omówiono m. in. sprawy związane ze skontrum bibliotecznym oraz co zrobić ze starymi podręcznikami zalegającymi w bibliotekach szkolnych. Kordynator sieci p. Agnieszka Predygier przedstawiła nowatorskie sposoby wykorzystywania TIK w pracy z uczniami, które wpływają na zwiększenie różnorodnej aktywności uczniów. Omówiła i pokazała sposoby rozwijania wyobraźni przestrzennej, myślenia abstrakcyjnego u dzieci za pomocą skanowania w 3 D.
W marcowym spotkaniu wzięło 25 nauczycieli bibliotekarzy. Potwierdziło ono, kolejny już raz, jak ważna jest skuteczna praca w zespole i wzajemna wymiana doświadczeń. Na spotkaniu zaplanowano także tematy, które będą poruszane na następnych spotkaniach sieci, która ma coraz więcej uczestników.

 


Wydarzenia 2020

Konkurs Sleeveface na Noc Bibliotek 2020 rozstrzygnięty!

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku, Filia w Malborku w ramach obchodów VI wydania ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek pod hasłem „Klimat na czytanie” ogłosiła w październiku fotograficzny konkurs Sleeveface. Mimo sytuacji epidemiologicznej w Polsce tegoroczna, specjalna edycja akcji odbyła się i przeszła gładko ze świata realnego w świat wirtualny. Konkurs realizowany był drogą elektroniczną i skierowany został do uczniów szkół podstawowych z terenu naszego regionu. Zadanie konkursowe polega na wykonaniu zdjęcia metodą sleeveface czyli „ubierz się w książkę” (tj. kompozycji z dowolnie wybraną książką) w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni. Jury wyłoniła zwycięzców:

1.miejsce – „Wróć, jeśli pamiętasz” (Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Malborku)

2.miejsce – „Na straganie” (Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Malborku)

3. miejsce  – „Zmierzch” (Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Malborku)

Uczestnicy konkursu wykazali się dużą kreatywnością i pomysłowością.  Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe.
Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom oraz ich opiekunom za udział w konkursie.

 

Finał konkursu plastyczno-literackiego: „CZYM DLA CIEBIE JEST PATRIOTYZM”.

 

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku, Filia w Malborku w ramach obchodów Pomorskich Dróg do Niepodległej  1918-1920     2018-2020  ogłosiła w lutym konkurs plastyczno-literacki: „Czym dla Ciebie jest PATRIOTYZM”. Patronat honorowy nad imprezą objął Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku.

Na konkurs zgłoszono 117 prac w dwóch kategoriach wiekowych : klasy 1-3 i klasy 4-8 z prawie wszystkich placówek oświatowych naszego regionu.

Do oceny prac plastycznych przystąpiła komisja wytypowana przez Powiatowe Ognisko Plastyczne w Malborku w składzie: Agnieszka Daniłów – przewodnicząca, Magdalena Krzemińska i Katarzyna Parafiniuk. Komisja dokonała analizy prac konkursowych zgodnie z przyjętymi w regulaminie kryteriami. Wybór najciekawszej pracy był sporym wyzwaniem dla jury. Decyzją Komisji w każdej z dwóch kategorii (klasy 1-3,  4-8 szkół podstawowych) przyznano I, II, III miejsce oraz po kilka wyróżnień. Rozstrzygnięcie konkursu: lista laureatów


Wydarzenia 2019

Bezpłatne warsztaty edukacyjne „Ekonomia na co dzień” w pedagogicznej bibliotece w Malborku.

                 9 grudnia  2019 r. nauczyciele bibliotekarze z filii w Malborku  Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Gdańskiej Macierzy Szkolnej  wraz z Fundacją Młodzieżowej Przedsiębiorczości zaprosili nauczycieli, wychowawców i doradców zawodowych do wzięcia udziału w projekcie:  „Ekonomia na co dzień”. Program poświęcony jest  krzewieniu  edukacji finansowej  wśród dzieci i młodzieży. Obejmuje również  zagadnienia z  doradztwa zawodowego  oraz  przedsiębiorczości.

Spotkanie pt. „Rozwój kompetencji – przedsiębiorczość, innowacyjność – kształtowanie postaw ucznia” odbyło się w gościnnych progach książnicy pedagogicznej w Malborku – Plac Słowiański  5. Szkolenie poprowadziły panie: Urszula Sierżant – koordynator programu i Joanna Bienia – Fijas – trenerka programu, które utrzymywały bardzo dobry kontakt ze słuchaczami i dzieliły się swoją sporą wiedzą. Wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymali bezpłatne pakiety dydaktyczne. Nauczyciele jak  i uczniowie, otrzymują w ramach programu dostęp do platformy edukacyjnej oraz do pomocy dydaktycznych w wersji elektronicznej. Istnieje także możliwość stałych konsultacji merytorycznych, metodycznych  i organizacyjnych z koordynatorem programu panią Urszulą Sierżant. Większość  informacji o projekcie można znaleźć na stronie https://ekonomia-na-co-dzien.junior.org.pl/.  Program realizowany  jest wraz z Narodowym Bankiem Polskim  i Fundacją Warszawskiego Instytutu Bankowości.

 

Akcja „Narodowe Czytanie” trwa.
W dniu 21.11.2019 została odczytana lektura Elizy Orzeszkowej pt. „Dobra Pani”. 

 

 

 

 

 

Malborskie Forum Pomocowe (26.09.2019)

W dniu 26 września 2019 r. Filia PBW w Malborku już po raz kolejny wzięła udział  w Malborskim Forum Pomocowym, które w tym roku poświęcone  było problemom wynikającym z uzależnienia od substancji psychoaktywnych, w szczególności od alkoholu. Odbyło się ono w Spółdzielni Socjalnej Fabryka Inicjatyw w Malborku.

Jednym z głównych celów Forum było stworzenie uczestnikom możliwości nawiązania współpracy z przedstawicielami różnych organizacji, zajmujących się tą problematyką w Malborku, a także wymiana doświadczeń związanych z realizacją działań samopomocowych. Spotkanie stanowiło dobrą okazję do tego, by rozmawiać, inspirować się wzajemnie oraz dzielić dobrymi praktykami.

Pracownicy Filii PBW w Malborku zaprezentowali zebranym wystawę książek na temat profilaktyki i leczenia uzależnień, a także wzięli udział  w warsztatach  i panelach dyskusyjnych. Kierownik filii, Agnieszka Predygier, przedstawiła ofertę biblioteki oraz zasady korzystania z bogatego księgozbioru PBW. Ponadto poruszyła w swoim wystąpieniu temat narastającego problemu alkoholizmu i używek wśród młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym.

IMPREZA DLA  MIESZKAŃCÓW MALBORKA, A PRZEDE WSZYSTKIM NAJMŁODSZYCH OBYWATELI, NA DZIEŃ DZIECKA! (01.06.2019)

Dzień dziecka w Malborku jest wyjątkową imprezą dla najmłodszych malborczan i nie tylko. Biblioteka Pedagogiczna, we współpracy z  Młodzieżowym Ośrodkiem Wychowawczym nr 1 w Malborku zorganizowały  z tej okazji festyn „Jak nie czytam, jak czytam. Malbork czyta!”. Jest to najpopularniejsza akcja czytelnicza w Polsce. Dzieci i młodzież z całego Malborka zamanifestowały, że lubią czytać i czytają więcej niż dorośli. Wydarzenie miało na celu promocję czytania dla przyjemności – w miłej atmosferze, bez przymusu. Akcja cieszyła się sporą popularnością wśród najmłodszych ze względu na rozrywkowo-zabawowy charakter. Wielu chętnych napływało przez cały dzień.Odbyły się : konkurs – pokaz łuczniczy  „Ustrzel książkę”, zabawy edukacyjne,  warsztaty z orgiami i tworzenia rzeźby z książek. Pan Burmistrz Marek Charzewski przeczytał zgromadzonym dzieciom i młodzieży legendę zamku malborskiego pt. „Królowa żab”. W czasie imprezy można także było zaprojektować samodzielnie  metalową przypinkę z hasłem promującym czytelnictwo, wykonać zakładkę do książki oraz wymienić książki w kąciku bookcrossingowym. Wszystkie  podjęte działania miały na celu, zjednoczyć miłośników czytania. Spotkanie było częścią projektu  przygotowanego w ramach współpracy z Muzeum Zamkowym w Malborku i  z  Muzeum Miasta Malborka. Akcja trwała  1 czerwca w godz. 11.00 – 16.00 na Wałach von Plauena na terenie Muzeum Zamkowego w Malborku.

„W szkole naszych dziadków i pradziadków”

W dniu 21.03.2019 roku bibliotekę pedagogiczną odwiedzili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3  im. 2 Pułku Nocnych Bombowców „Kraków” w Malborku. Uczniowie kl. VI A wzięli udział w zajęciach edukacyjnych pt. „W szkole naszych dziadków i pradziadków”. Lekcja umożliwiła uczniom zapoznanie się z historią edukacji, ale też dostarczyła wielu odczuć i doświadczeń. Młodzież obejrzała ciekawą prezentację na temat dawnej szkoły, wysłuchała informacji dotyczących zebranych eksponatów. Uczniowie z dużym zainteresowaniem wysłuchali opowieści jak dawniej dzieci były nauczane, dyscyplinowane i nagradzane za wynik w nauce, czym się zajmowano się w czasie przerw lekcyjnych. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się tzw. „ośle uszy”, „czerwony jęzor – kłamczucha”. Uczniowie spróbowali odgadnąć przeznaczenie niektórych przedmiotów np.: woreczki z kasztanami  i poczuć jak działały. Zadawały pytania i próbowały porównać dawny system nauczania i wychowania  z obecnym. Wśród uczestników warsztatów zdania były podzielone, chociaż nikt raczej nie chciał wrócić ……do starych praktyk szkolnych. Na koniec warsztatów uczniowie mogli sprawdzić swoje talenty kaligraficzne, czyli posługiwanie się szlachetnym, eleganckim pismem naszych dziadków i pradziadków. Taka żywa lekcja historii o starych zwyczajach szkolnych  wszystkim bardzo przypadła do gustu.

Wieczornica literacka pt. „MALBORK W DOMU OJCZYSTYM”

W czwartkowy wieczór 14 marca 2019 roku odbyła się kolejna już patriotyczna wieczornica literacko-muzyczna zorganizowana w ramach obchodów Pomorskich Dróg do Niepodległej 1918-1920 2018-2020. Zamierzeniem uroczystości było uhonorowanie z należytą czcią wydarzeń na Pomorzu sprzed stu lat, które wiążą się z rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę. O 17.00 sala konferencyjnej Centrum Kultury i Edukacji „Szkoły Łacińskiej” w Malborku, wypełniła się zaproszonymi gośćmi, dziećmi, młodzieżą i mieszkańcami miasta Malbork. Przedstawiony program, na który składały się wiersze i piosenki o tematyce patriotycznej, zachwyciły widzów. Zapewne wielu z nich skłonił to do umocnienia silnych więzi z „małą ojczyzną”, a jak mówi poeta – „innej takiej ziemi w świecie nie ma…”.
Pomysłodawcą i organizatorem imprezy są już po raz drugi nauczyciele bibliotekarze z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Gdańskiej Macierzy Szkolnej – Filii w Malborku oraz z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego nr 1 im. Tadeusza Kościuszki. Spotkanie skierowane było do osób z powiatu i miasta Malborka, słuchaczy uniwersytetu Trzeciego Wieku, Kręgu Seniorów ZHP, Związku Żołnierzy AK w Malborku. To wyjątkowe wydarzenie „pro memoria” promowało poezję lokalnych twórców dotyczącą „małych ojczyzn” oraz znakomicie wpisało się na stałe w kalendarz powiatowych imprez w Malborku. Obok siebie wystąpili poeci już uznani jak p. Marta Falkowska, Irena Grulkowska, Ryszard Grabowski, publikujący od wielu lat swoje utwory. Swoje umiejętności pokazali również laureaci Wojewódzkiego Konkursu Literackiego „Pod ojczystym niebem” i debiutanci, którzy na publiczne wystąpienie odważyli się po raz pierwszy. Większość utworów nigdy nie była publikowana. Spotkanie prowadziła pani Agnieszka Predygier.
Uroczystość została podzielona została na dwie części. Podopieczni Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego nr 1 i uczniowie z malborskich Szkół Podstawowych nr 1 i oddział przedszkolny przy Szkole Podstawowej nr 9 oraz Zespół Szkół i Przedszkola w Miłoradzu w odświętnych strojach dumnie prezentowali przygotowany program artystyczny.
Znalazły się w nim okolicznościowe wiersze przeplatane piosenką patriotyczną o Malborku. Dla większości z nich był to pierwszy występ na „dużej scenie”. Publiczność długo i głośno oklaskiwała wykonawców. Znakomitą muzyczną oprawę spotkania zapewnił znany Zespół Wokalny Klubu Marynarki Wojennej „Riwiera” z Gdyni. Zespół podczas blisko godzinnego koncertu zaśpiewał wiele przebojów, m.in. „Morze, moje morze”, „W Marynarce”, „NATO”, „Jeszcze się żagiel bieli” i in. Publiczność pełna emocji – reagowała entuzjastycznie na udany występ artystów. Biła gorące oklaski i towarzyszyła śpiewając razem z artystami, co było dowodem na wspaniały odbiór zespołu.
Na wieczornicę przybyli liderzy lokalnych samorządów: Burmistrz Miasta Malborka Marek Charzewski, a także radni rady miasta, przedstawiciele urzędu miasta i starostwa. Nie zabrakło również: szefa Sztabu 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego ppłk Andrzeja Sikory oraz przedstawiciela kierownictwa Komendy Powiatowej Policji w Malborku.
Wydarzenie patronatem honorowym objął burmistrz miasta Malborka i starosta powiatu malborskiego. Najważniejszą rolą patriotycznych utworów jest „wskrzeszać wspólną przeszłość” i łączyć nas wszystkich rodaków.

Zdjęcia P. Makara


Relacja ze spotkania sieci współpracy i samokształcenia dla nauczycieli bibliotekarzy szkół powiatu malborskiego i sztumskiego  – 16 styczeń  2019 roku

Nauczyciele bibliotekarze z filii w Malborku i w Sztumie Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Gdańskiej Macierzy Szkolnej wraz p. Agnieszką Predygier, z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego im. T. Kościuszki wspólnie, po raz kolejny, zorganizowały 16.01. 2019 r. spotkanie sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy powiatu malborskiego i sztumskiego. Spotkanie odbyło się w gościnnych progach siedziby MOW przy ul. Jagiellońskiej 94 w Malborku.
Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości wdraża w szkołach program „Ekonomia na co dzień” z zakresu doradztwa zawodowego i edukacji ekonomicznej. Projekt jest realizowany z Narodowym Bankiem Polskim i Fundacją Warszawskiego Instytutu Bankowości.
w ramach programu edukacji ekonomicznej. Tegoroczne warsztaty były poświęcone „Aktywizowaniu ucznia do racjonalnego zarządzania zasobami”. Zasadniczym założeniem programu jest inicjowanie oraz wspieranie jakościowej przemiany szkolnej edukacji ekonomicznej dla uczniów oraz znaczący wzrost jej skuteczności.
Szkolenie jest odpowiedzią pomocną w realizacji zadań wychowawczych w oparciu o kierunki polityki oświatowej państwa na rok 2018/2019. Biblioteka szkolna ma też swoją rolę do spełnienia w systemie doradztwa zawodowego i jest to jedno z jej nowych zadań. Dzięki szkoleniu nauczyciele poznali także najciekawsze internetowe zasoby edukacyjne z zakresu edukacji zawodowej. Uczestnicy spotkania mieli również okazję otrzymać grę dydaktyczną „Planuję i zyskuję”, wiele materiałów edukacyjnych oraz plakaty z podstawowymi pojęciami z zakresu edukacji finansowej.
Aktywizujące formy warsztatowe poprowadziły panie: Urszula Sierżant – koordynator programu i Joanna Bienia – Fijas – trenerka programu. Na uwagę zasługiwał profesjonalizm pań prowadzących, duże zaangażowanie w prowadzenie zajęć oraz komunikatywne przekazywanie wiedzy. Nawiązały bardzo dobry kontakt z nauczycielami, którzy byli żywo zainteresowani tematyką.

 


Wydarzenia 2018

Spotkanie sieci współpracy i samokształcenia dla nauczycieli bibliotekarzy szkół powiatu malborskiego – relacja ze spotkania 12 grudnia 2018 roku

Szczególną częścią nowego systemu wspomagania szkół oraz innych instytucji oświatowych są międzyszkolne sieci współpracy i samokształcenia. Zasadniczym ich celem jest umożliwienie wymiany doświadczeń i stworzenie możliwości podejmowania wspólnych wyzwań przez nauczycieli z różnych placówek. Na powodzenie i efektywność działania bibliotek poza czynnikami materialnymi, technicznymi i finansowymi, ważny wpływ mają ludzie, ich umiejętności, kompetencje zawodowe, sprawność oraz wyznawane wartości. Istotne są także relacje między nauczycielami bibliotekarzami, forma organizacji ich pracy oraz role jakie pełnią w zespole.

Filia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Gdańskiej Macierzy Szkolnej w Malborku wraz z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Malborku zorganizowały 12 grudnia 2018 r. pierwsze spotkanie sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy powiatu malborskiego poświęcone propagowaniu czytelnictwa poprzez organizację Ogólnopolskiej Akcji Czytelniczej „Jak nie czytam jak czytam”. Spotkanie odbyło się w bibliotece ZSP nr 3 przy Alei Wojska Polskiego 502 w Malborku. Gospodarzami wyjątkowego spotkania były p. Agnieszka Runewicz-Burczyk i Małgorzata Pilipiec.

W programie szkolenia omówiono następujące tematy : Ocenę pracy nauczyciela bibliotekarza w świetle nowych przepisów; Szkolenia – jako źródło inspiracji w codziennej pracy bibliotekarza; „Wędrujące wystawy” jako dobry przykład współpracy międzybibliotecznej oraz swoimi doświadczeniami bibliotekarskimi na tle różnych placówek oświatowych podzieliła się p. Leokadia Prędota.

W trakcie spotkania przedstawiono przedsięwzięcia realizowane przez Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy nr 1 we współpracy z Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Malborku wraz z szkołami i przedszkolami malborskimi w ramach obchodów Pomorskich Dróg do Niepodległej 1918-1920 2018-2020, związanych z rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę.

Podczas spotkania społeczność bibliotekarzy także pożegnała wieloletniego koordynatora sieci p. Marlenę Majkę odchodzącą na emeryturę. Koleżanki podziękowały p. Marlenie za wieloletnią pracę, serce włożone w edukację czytelniczą. Wielokrotnie życzono delektowania się czasem wolnym na emeryturze i realizowania swoich pasji i marzeń. Na ręce p. Marleny został złożony pamiątkowy upominek oraz kwiaty. Gościem specjalnym była także Marta Falkowska – żuławska poetka. Przygotowała pożegnalny utwór dla naszej emerytki. Wiersz wśród zebranych poruszył wiele emocji i zmusił do refleksji. Pani Marta jak zwykle zauroczyła wszystkich swoją szczerością, spontanicznością i bijącym od niej ciepłem. Wiersz opowiadał o poezji, prozie życia i o uczuciach, jaki towarzyszyły p. Marlenie na bibliotekarskich ścieżkach.

Koleje spotkanie sieci odbędzie się już w lutym 2019 r. będzie poświęcone programowi Ekonomia na co dzień – zajęć z doradztwa zawodowego i edukacji finansowej.

 • Relacja ze spotkania sieci współpracy i samokształcenia dla nauczycieli bibliotekarzy szkół powiatu malborskiego – 7 marca  2018 r.

Filia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Gdańskiej Macierzy Szkolnej w Malborku wraz z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Malborku zorganizowały 7 marca  2018 r. kolejne spotkanie sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy powiatu malborskiego. Spotkanie odbyło się w bibliotece ZSP nr 4 przy Placu Narutowicza 14 w Malborku. Nauczyciele bibliotekarze mieli okazję obejrzeć budynek, a także poznać działalność i specyfikę pracy ZSP nr 4, która jest szkołą mundurową z  70 letnimi  tradycjami w zakresie szkolnictwa zawodowego.

            Nauczyciel bibliotekarz z ZSP nr 4, Maciej Kowalewski, omówił rolę  biblioteki szkolnej w nowej podstawie programowej 2017 oraz przeprowadził warsztaty szkoleniowe na temat prawa autorskiego i praw pokrewnych. Główny nacisk, prowadzący położył na kwestię  tzw. dozwolonego użytku edukacyjnego, który ustala,  między innymi,  formy korzystania z utworów przez instytucje oświatowe, nauczycieli oraz uczniów. Prelegent  nawiązał także do Licencji Creative Commons, czyli zestawu gotowych narzędzi prawnych skierowanych do twórców i odbiorców, na podstawie których twórca upowszechnia, pod określonymi warunkami, swój utwór objęty majątkowymi prawami autorskimi. Podczas spotkania omówiono również przedsięwzięcia realizowane przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką i szkoły malborskie w ramach obchodów stulecia niepodległości Polski.

Jak pokazało to spotkanie, każdy uczestnik sieci  dysponuje zawodowym dorobkiem, wiedzą i doświadczeniem, którym może podzielić się z pozostałymi jej członkami. Spotkania sieci współpracy dla nauczycieli bibliotekarzy to dobre miejsce, aby poszerzać kompetencje oraz praktycznie rozwiązywać zawodowe problemy,  tworząc niekiedy nowe i zaskakujące inicjatywy.


Wydarzenia 2017

W PBW odbyło się już kolejne spotkanie sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy z powiatu malborskiego  (18 X 2017 r.) – relacja ze spotkania sieci

Spotkanie sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy z powiatu malborskiego (15 II 2017 r.) – relacja ze spotkania


Wydarzenia 2016


Tradycja i zwyczaje świąteczne

W Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Gdańsku – Filii w Malborku odbyło się 17.03.2016 r. spotkanie sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy powiatu malborskiego. Na spotkanie w charakterze eksperta zaproszona została p. Małgorzata Kwaśnik, która przybliżyła uczestnikom nam temat bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie a także zagrożeń z tym związanych.
Podczas drugiej części spotkania p. Justyna Malinowska przedstawiła przykłady działań, które warto podjąć w bibliotece szkolnej w celu promocji czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Następnie Pani Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Malborku Grażyna Zawacka omówiła metody pracy mające na celu popularyzację czytelnictwa realizowane przez malborską książnicę.
Na koniec nastąpiło podsumowanie, a także wstępnie zostały określone tematy i formuła kolejnych spotkań w ramach sieci współpracy i samokształcenia.W dniu 8 marca 2016 r. odbyły się wyjątkowe zajęcia edukacyjne „Biblioteka jakiej nie znamy” w Filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Malborku. Uczestnikami zajęć byli uczniowie klasy 2b z SP 2 wraz z ich wychowawczynią p. Magdaleną Karch – zajęcia edukacyjne


Wydarzenia 2015


W ramach Tygodnia Bibliotek w Filii w PBW w Malborku  21 maja 2015 r. odbyło się spotkanie autorskie z Marleną Popławską-Marek – relacja ze spotkania autorskiego


MIĘDZYPOWIATOWY KONKURS Z CYKLU „WSZYSTKO JEST POEZJĄ…”

25 marca 2015 r. w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Gdańsku Filii w Malborku odbył się Międzypowiatowy konkurs poświęcony życiu i twórczości poety Jana Twardowskiego – relacja pokonkursowa


MIĘDZYSZKOLNY KONKURS CZYTELNICZY „DOBRE MANIERY”

Dnia 12 marca 2015 r. w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Gdańsku Filii w Malborku odbył się Międzyszkolny Konkurs Czytelniczy „Dobre Maniery” – relacja pokonkursowa


Wydarzenia 2014


12_bfn_2014_banner_750x96_px

Malborskie Bajkowe Spotkania
20 – 22 maja 2014 r., godz. , godz. 9.00 – 11.30

krzyzacyZajęcia edukacyjne z elementami biblioterapii dla przedszkolaków i dzieci z młodszych klas szkół podstawowych, na które złożą się: czytanie bajek i legend związanych z Malborkiem, zagadki, zabawy plastyczne i inne atrakcje.

Zgłoszenia: pbwmalbork@pbw.it.pl, tel. 55 272 25 14.