Filia w Pruszczu Gdańskim

Uwaga!
Zmiany godzin pracy biblioteki w dniach:
20.05- 11.00-18.00
23.05-  8.00-15.00
24.05- 11.00-18.00
30.05-  8.00-15.00


Pierwsza edycja konkursu „Nauczyciel Pomorza”

Do udziału w konkursie można zgłaszać do 31 maja br.  kandydatury wybitnych pedagogów i wychowawców wszechstronnie kształtujących osobowość uczniów.  Więcej informacji na stronie:  http://des.pomorskie.eu/nauczycielpomorza      Stanowisko Pomorskiej Rady Oświatowej

w sprawie wprowadzonych i planowanych zmian w systemie oświaty oraz harmonogramu ich wdrażaniaPełny tekst: [pobierz]

Filia w Pruszczu Gdańskim - dane adresowe
Kierownikmgr Joanna Kowalczyk
AdresPedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku
Filia w Pruszczu Gdańskim
ul. Obrońców Pokoju 6
83-000 Pruszcz Gdański
Telefon58 682 32 45
E-mailpbwpruszczgd@pbw.it.pl
Godziny otwarcia Biblioteki w roku szkolnym:
poniedziałek8:00 - 18:00
wtorek - piątek8:00 - 18:00
sobota8:00 - 15:00


Katalog on-line

Katalog on-line zbiorów filii oraz wszystkich zbiorów PBW.


Cyfrowa wypożyczalnia międzybiblioteczna książek i czasopism naukowych 
Naszym Czytelnikom proponujemy elektroniczny dostęp do zbiorów
Cyfrowej wypożyczalni międzybibliotecznej książek i czasopism naukowych – ACADEMICA Biblioteki Narodowej.Za pośrednictwem terminala Czytelnik w bardziej nowoczesny, łatwy i szybki sposób dotrze do potrzebnych materiałów.
O szczegóły prosimy pytać w Bibliotece.


Proponujemy Naszym Czytelnikom poszerzoną usługę korzystania z książek elektronicznych (Ibuków),które można czytać wykorzystując komputery i urządzenia mobilne. Weszliśmy w skład Konsorcjum Bibliotek Pedagogicznych Polski Północnej. Dzięki temu istnieje możliwość dostępu za pośrednictwem platformy IBUK LIBRA do większej liczby tytułów książek w wersji elektronicznej (dziś już 1064 pozycji).
http://pbw.gda.pl/ibuk-libra-instrukcja/
Szczegółowe informacje o bezpłatnym dostępie w  Bibliotece.Zestawienia bibliograficzne


Wydarzenia 2016

Drzewa i krzewy wokół nas – interesujące szkolenie dla nauczycieli. (05.04.2016 r.)

W dniu 5 kwietnia w naszej bibliotece odbyło się ciekawe szkolenie dla nauczycieli edukacji przyrodniczej wszystkich etapów kształcenia z naszego powiatu poprowadzone przez pracowników Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku – panią Jowitę Kurach i  Kamilę Kubic .
Przybyli na szkolenie nauczyciele mieli możliwość podczas interaktywnego wykładu z wykorzystaniem programu multimedialnego zapoznać się z charakterystyką gatunków drzew i krzewów powszechnie występujących w Polsce.  Podczas zajęć warsztatowych  poszerzali umiejętność oznaczania rodzimych gatunków drzew za pomocą liści, pokroju drzewa, pędów i pąków wierzchołkowych czy kory (z wykorzystaniem materiału biologicznego, rysunków i fotografii).
Wiedza, którą przybliżono nauczycielom na szkoleniu na pewno  pomoże w odkrywaniu tajemnic drzew i dzieleniu się tym z uczniami naszych szkół.


Uroczyste wręczenie nagród w konkursie plastycznym Jaka jest szkoła marzeń ? dla uczniów gimnazjum naszego powiatu (22.03.2016 r.)


Trzecie spotkanie sieci współpracy i samokształcenia. Prawo w bibliotece szkolnej (16.03.2016 r.)


Rekordowe czytanie w Bibliotece Pedagogicznej  w Pruszczu Gdańskim.


Zakupy na kartki czyli powrót do PRL – gry w bibliotece pedagogicznej.

W dniach 25 – 27 stycznia 2016 r. w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej – Filii w Pruszczu Gdańskim przeprowadzone zostały ciekawe zajęcia z edukacji historycznej. Panie Barbara Męczykowska i Agnieszka Gumińska z Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku zapoznały uczniów z realiami trudnych czasów PRL, kiedy to ludność nagminnie stała w różnych kolejkach sklepowych, by dostać pożądany towar. Wprowadzone kartki na towary dodatkowo skomplikowały życie obywateli a narastające problemy społeczno-gospodarcze pośrednio doprowadziły  do demokratycznych przemian w Polsce.
Zaproszeni na zajęcia uczniowie z Zespołu Szkół Ogrodniczych i Ogólnokształcących w Pruszczu Gdańskim, Zespołu Szkół w Łęgowie oraz Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Rusocinie mieli też okazję zagrać w grę planszową „Kolejka”, na przykładzie której poznawali mechanizmy życia w tych trudnych czasach. W zajęciach uczestniczyło 98 osób.


Wyróżnienie IPN dla biblioteki pedagogicznej w Pruszczu Gdańskim

Miło nam poinformować o wyróżnieniu, które otrzymała nasza Filia w Pruszczu Gdańskim podczas obchodów 15-lecia IPN .
Kierownik Filii – Joanna Kowalczyk otrzymała dyplom od IPN za szczególne zaangażowanie biblioteki w pielęgnowanie prawdy historycznej i świadomości patriotycznej we wspólnych działaniach z Instytutem Pamięci Narodowej.
Ta współpraca trwa od 2010 roku. W naszej bibliotece organizujemy zajęcia, na które zapraszamy szkoły. Tematyka jest zgodna z obowiązującą podstawą programową, o co dbają przeszkoleni edukatorzy z Biura Edukacji Publicznej. Podczas zajęć uczniowie są nauczani metodami aktywizującymi : rysują komiksy, grają w gry planszowe. W ciągu 5 lat naszej współpracy w 49 zajęciach IPN uczestniczyło 1 043 uczniów ze szkół Pruszcza Gdańskiego i powiatu gdańskiego.

Wydarzenia 2015

Świat wartości dziecka – ciekawe zajęcia biblioterapeutyczne w Zespole Szkół nr 4


Drugie w tym roku spotkanie sieci współpracy bibliotekarzy szkolnych (25.11.2015 r.)

 Pierwsze w tym roku spotkanie sieci współpracy bibliotekarzy szkolnych (7.10.2015 r.)


Żywe maskotki żołnierzy II wojny światowej – zajęcia zrealizowane
we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej w Gdańsku.

Małpka Kaśka i jej synek Kubuś, koty z okrętów, sowy, jaszczurki, kapral Ciapek, który służył w 305 Dywizjonie Bombowym, a nawet świnki morskie i gołębie to zwierzęta, które towarzyszyły żołnierzom polskim podczas II wojny światowej.  Najsłynniejszym zwierzęciem-żołnierzem, który przeszedł szlak bojowy w armii generała Władysława Andersa był jednak niedźwiedź syryjski, którego nazywano Wojtkiem. Dla potrzeb rejestracji w wojsku otrzymał stopień szeregowego i nazwisko Wojciech Miś. Po udziale w bitwie pod Monte Cassino, awansowano go na stopień kaprala. Był ulubieńcem żołnierzy, jego obecność pozwalała zapomnieć o wojnie, strachu i tęsknocie za rodziną.  Jako bardzo silne zwierzę przydawał się do noszenia ciężkich skrzyń z amunicją i nigdy nikogo nie skrzywdził.

     W dniach od 28 września do 2 października 2015 r. w naszej Filii odbyły się ciekawe zajęcia edukacyjne dla uczniów szkół podstawowych, których bohaterem był dzielny miś Wojtek.
Dzieci  poznały wzruszającą historię tego niezwykłego zwierzęcia i wykonywały plakaty i komiksy na jego temat.  W zajęciach uczestniczyło łącznie 282 uczniów z Zespołu Szkół nr 2 w Pruszczu Gdańskim oraz Zespołu Szkół w Łęgowie, a prowadziła je pani Barbara Męczykowska z Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku, z którym biblioteka współpracuje od 5 lat.


Uroczysty finał V Powiatowego Konkursu Czytelniczego „Z książką na ty”.


Od literatury do matematyki czyli Rok Matematyki na Pomorzu w Pruszczu Gdańskim.

  Rok 2015 Marszałek Województwa Pomorskiego ogłosił Rokiem Matematyki na Pomorzu.

Zakrojone na szeroką skalę  działania na rzecz popularyzacji matematyki wśród różnych grup społecznych, ze szczególnym zwróceniem uwagi na uczniów to edukacyjny priorytet. W związku z tym Mariola Meyka, nauczyciel bibliotekarz Pedagogicznej Biblioteki  Wojewódzkiej – Filii w Pruszczu Gdańskim przeprowadziła dwa zajęcia z uczniami klasy 1 Szkoły Podstawowej nr 3 w Pruszczu Gdańskim Od literatury do matematyki.

Na swoich zajęciach wykorzystała teksty literackie, których treść zadaniowa pozwoliła uczniom rozwijać zainteresowania i umiejętności matematyczne w zakresie dodawania i odejmowania, układania i porównywania liczebności zbiorów, przeliczania elementów w zbiorach.

Celem zajęć było uświadomienie dzieciom, że matematykę można dostrzec w różnych aspektach życia codziennego. I ten cel udało się osiągnąć. Uczestnicy zajęć  poprzez zabawy ruchowe doskonalili orientację przestrzenną i wielkościową,  poznawali owady i ich budowę przeliczając odnóża i kropeczki, pomagali uwolnić królewnę rozwiązując zadania. Dzieci świetnie się bawiły i uczyły jednocześnie. W nowym roku szkolnym planowane są kolejne zajęcia.


W dniu 18 marca 2015 r. w Filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Pruszczu Gdańskim odbyło się trzecie w tym roku szkolnym spotkanie sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy powiatu gdańskiego.


W Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej Filii w Pruszczu Gdańskim w dniach 25 – 26 lutego 2015 r. odbył się Konkurs Pięknego Czytania, w ramach V Powiatowego Konkursu Czytelniczego „Z książką na ty”.


Zajęcia kursu bibliotekarskiego w Bibliotece Pedagogicznej w Pruszczu Gdańskim.Wręczenie nagród w konkursie plastycznym w Roku Szkoły Zawodowców


Dziewiąty kurs komputerowy w Bibliotece Pedagogicznej zakończony.


Wydarzenia 2014

O aktywizacji czytelniczej uczniów – drugie spotkanie sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy powiatu gdańskiego.

W dniu 26 listopada 2014 r. w Filii w Pruszczu Gdańskim odbyło się drugie (z zaplanowanych trzech w tym roku szkolnym) spotkanie sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy szkół powiatu gdańskiego, które poprowadziła koordynator tej sieci – Joanna Kowalczyk, kierownik Filii.
Sieć współpracy to nowa forma wspomagania pracy szkoły, a najważniejsze w pracy takiej sieci jest wzajemne uczenie się nauczycieli od siebie i wdrażanie, wypracowanych na spotkaniach, rozwiązań w pracy szkoły.
Tematem wiodącym było znalezienie odpowiedzi na pytanie, jak aktywizować uczniów, by czytanie było dla nich interesującą formą spędzenia czasu.
Nauczyciele podawali ciekawe przykłady własnych doświadczeń w pracy zarówno z uczniami szkół podstawowych, jak i gimnazjalnych. Był to punkt wyjścia do dyskusji, która wciągnęła większość obecnych.
Na spotkaniu nauczyciele mieli też możliwość zaktualizować swoją wiedzę z zakresu wykorzystywania warsztatu informacyjnego biblioteki pedagogicznej. Nowoczesny katalog on-line biblioteki umożliwia im zdalną rezerwację i prolongatę wypożyczeń, a na adres mailowy wysyłane są przypomnienia o terminowym zwrocie książek.
W trakcie spotkania uczestnicy zarejestrowali się, na specjalnie udostępnionej dla nich przez Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie, platformie elektronicznej „Doskonalenie w sieci”, która ma służyć wymianie informacji i komunikacji pomiędzy poszczególnymi osobami będącymi członkami sieci współpracy oraz jej koordynatorem.
Jak widać – nauczyciele bibliotekarze powiatu gdańskiego są nie tylko specjalistami w zakresie czytelnictwa dzieci i młodzieży, ale także systematycznie doskonalą się w stosowaniu technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK).
Następne spotkanie sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy planowane jest na marzec 2015 r.
Zajęcia dla gimnazjalistów we współpracy z Referatem Edukacji Historycznej Instytutu Pamięci Narodowej Odział w Gdańsku.
W dniach 9 – 10 października 2014r.  w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej – Filii w Pruszczu Gdańskim odbyły się ciekawe zajęcia edukacyjne, w których wzięło udział 95 osób – uczniów klas II i III z Zespołu Szkół nr 2 w Pruszczu Gdańskim oraz z Zespołu Szkół w Łęgowie.
Zajęcia dotyczyły Polskiego Państwa Podziemnego i poprowadził je kierownik Referatu Edukacji Historycznej Instytutu Pamięci Narodowej Oddziału w Gdańsku dr Michał Sempołowicz.
Każde ze spotkań składało się z dwóch części : pogadanki, uzupełnionej prezentacją multimedialną prowadzoną przez pracownika IPN oraz specjalnych zadań, które wykonywali uczniowie.
W trakcie zajęć uczestnicy zapoznali się z fenomenem działalności państwowych struktur rządowych  i wojskowych pracujących w ukryciu na ziemiach Polski, począwszy od Powstania Styczniowego (XIX wiek), po Ruch Solidarnościowy (lata osiemdziesiąte XX wieku).
Uczniowie mieli okazję samodzielnie wykonać plakaty odnoszące się do omawianego okresu historycznego. Do zadania podeszli z wielkim zaangażowaniem, wykonując ciekawe prace plastyczne.Nowa sieć współpracy i samokształcenia nauczycieli w powiecie gdańskim

W  dniu  8 października w Filii PBW w Pruszczu Gdańskim powstała  nowa sieć  współpracy    i  samokształcenia nauczycieli  bibliotekarzy szkół  powiatu  gdańskiego.  Jest ona  elementem nowego systemu doskonalenia nauczycieli, opartym na ogólnodostępnym kompleksowym wspomaganiu szkół.


              

Zajęcia edukacyjne IPN o Misiu Wojtku i lotnikach z Dywizjonu 303

W dniach od 10 do 17 lutego 2014 r. w pruszczańskiej Filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej odbyły się dwa cykle zajęć edukacyjnych, prowadzonych przez pracowników Biura Edukacji Publicznej gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Pierwszy cykl zajęć pt. „Niedźwiedź Wojtek i jego wojenne opowieści”, przeznaczony był dla uczniów szkół podstawowych.

Miś Wojtek był to syryjski niedźwiedź, żywa maskotka polskich żołnierzy Armii Polskiej gen. Władysława Andersa. Oficjalnie wciągnięty na stan ewidencyjny 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii, otrzymał stopień wojskowy szeregowego, z którą to jednostką przeszedł cały szlak bojowy: z Iranu przez Irak, Syrię, Palestynę, Egipt do Włoch, a po demobilizacji do Wielkiej Brytanii.

Obecność niedźwiedzia dodawała otuchy walczącym żołnierzom, był ich ulubieńcem, za co potrafił się odwdzięczyć. Jego siła fizyczna przydawała się m. in. przy dźwiganiu ciężkich skrzyń z amunicją

Prowadząca zajęcia – pani Barbara Męczykowska z Biura Edukacji Publicznej IPN w zajmujący sposób przedstawiła historię sympatycznego misia a także zaproponowała wykonanie dzieciom komiksu o Wojtku.
W zajęciach wzięły udział 262 osoby, uczniowie Zespołu Szkół w Łęgowie oraz Zespołu Szkół nr 2 w Pruszczu Gdańskim.

Drugi cykl zajęć nosił tytuł „Lotnicy polscy w czasie II wojny światowej” i przeznaczony był dla uczniów gimnazjum. Pani Agnieszka Gumińska w atrakcyjny sposób przedstawiła dzieje polskich lotników, którzy zasłynęli przede wszystkim w bitwie o Anglię w 1940 r. Uczniowie zapoznali się z ciekawą prezentacją multimedialną a także mogli zagrać w edukacyjną grę planszową pt. „303” przygotowaną w Instytucie Pamięci Narodowej.

Waleczna postawa polskich lotników była inspiracją także dla… zespołów rockowych. Na zakończenie zajęć można było posłuchać utworu szwedzkiej grupy heavy metalowej Sabaton pt.”Aces in Exile”.

W zajęciach wzięło udział 80 osób – uczniów Zespołu Szkół w Łęgowie oraz Zespołu Szkół nr 2 w Pruszczu Gdańskim.Praktyka nauczyciela bibliotekarza w zmieniającej się szkole

W dniu 19.02.2014 r. w Filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej odbyło się kolejne z cyklicznych spotkań metodycznych nauczycieli bibliotekarzy szkół powiatu gdańskiego. Takie spotkania o charakterze samokształceniowym odbywają się w bibliotece od 2010 roku i dotyczą aktualnych problemów tej grupy zawodowej na tle przemian w edukacji. W spotkaniach uczestniczy doradca metodyczny ds. bibliotek szkolnych Ośrodka Kształcenia Ustawicznego Nauczycieli w Gdańsku. Nauczyciele bibliotekarze tym razem zapoznawali się z aktualnymi bazami katalogowymi i repozytoriami cyfrowymi, przydatnymi w ich codziennej pracy. Skorzystali też z zajęć warsztatowych z zakresu komunikacji interpersonalnej pt. „Język żyrafy – cztery kroki empatycznej komunikacji”. Pod kierunkiem doradcy metodycznego poznawali założenia programu „Porozumienie bez Przemocy” Marshalla B. Rosenberga i uczyli się jak za pomocą tzw. „języka żyrafy” rozwiązywać problemy, które wynikają z nieumiejętnego komunikowania się oraz nawiązywać efektywną współpracę dzięki empatii. Była też okazja do wymiany doświadczeń związanych z codzienną pracą w bibliotece szkolnej.Konkurs plastyczny „Moje środowisko bezpiecznie dla mnie” – laureaci najlepszych prac plastycznych wyłonieni

W dniu 24 lutego 2014 r. rozstrzygnięty został konkurs plastyczny dla uczniów gimnazjum powiatu gdańskiego pt. „Moje środowisko bezpieczne dla mnie”.
Do finału konkursu zakwalifikowano 17 prac.

Konkurs nie był łatwy – jego tytuł można było różnie zinterpretować. Uczniowie szkół powiatu gdańskiego i ich nauczyciele jak zwykle dopisali. Otrzymaliśmy zarówno ilustracje z codziennego życia ucznia w szkole, sceny dotyczące bezpiecznych postaw osób – uczestników ruchu drogowego. Były też plakaty promujące odwagę i stanowczość młodych ludzi w sytuacjach tego wymagających.

Celem konkursu było przeciwdziałanie negatywnym aspektom zachowania a także kształtowanie właściwych postaw, kompetencji społecznych, odpowiedzialności czyli prostu mających na  celu eliminowanie zjawisk negatywnych. Taki konkurs miał też za zadanie rozwijać wyobraźnię plastyczną, odkrywać talenty i pasje w grupie wiekowej 14 – 16 lat. Nasza biblioteka jako placówka wspierająca procesy edukacyjne stara się zachęcić młodzież do takiej aktywności. Przygotowana też została wystawa prac nagrodzonych w siedzibie biblioteki, na obejrzenie której zapraszamy.

Laureatami konkursu zostali

I miejsce: Martyna Baranowska kl. III C – Publiczne Gimnazjum Pszczółki
II miejsce: Patrycja Stolińska kl. II C – Publiczne Gimnazjum Pszczółki
Sandra Terlane kl. II G – Zespół Szkół Cedry Małe
III miejsce: Iliana Bogacka kl. II G – Zespół Szkół Cedry Małe
Natalia Wiśniewska kl. III B – Zespół Szkół Łęgowo
Magda Kozłowska kl. III C – Publiczne Gimnazjum Pszczółki
Wyróżnienia:
Karolina Flisikowska kl. III C – Publiczne Gimnazjum Pszczółki
Daniel Neumann kl. III C – Publiczne Gimnazjum Pszczółki
Weronika Kazubowska kl. I C    – Publiczne Gimnazjum Pszczółki
Dominik Gostkowski kl. III C – Publiczne Gimnazjum PszczółkiKonkurs „Pięknego czytania” w ramach IV Powiatowego Konkursu Czytelniczego „Z książką na ty”

W dniach 19-20.03.2014 w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej Filii w Pruszczu Gdańskim odbył się Konkurs Pięknego Czytania w ramach IV Powiatowego Konkursu Czytelniczego „Z książką na ty”.

Udział w nim wzięło 15 szkół podstawowych powiatu gdańskiego, które po wewnątrzszkolnych eliminacjach wytypowały aż 79 uczestników z klas I – VI.
Uczestnicy konkursu najpierw losowali fragment tekstu literackiego do czytania a następnie mieli ok. 5 minut na zapoznanie się z nim. Trzyosobowe jury oceniało płynność czytania, poprawność artykulacji głosek, tempo czytania (pauzowanie, interpunkcję) oraz dobór środków artystycznego wyrazu.

Przez dwa dni w dużej sali biblioteki pedagogicznej z ogromną przyjemnością słuchało się tekstów czytanych przez 79 dzieci, które umiały go przekazać ze swadą, płynnie, z dużą kulturą słowa.

Podziękowania za przygotowanie uczestnikom do konkursu należą się zwłaszcza nauczycielom.
To był prawdziwy koncert pięknego czytania.

Nagrodzeni zostali

Klasa I
I miejsce Michał Staszkiewicz SP Sobowidz
II miejsce Michał Orzeł SP nr 4 Pruszcz Gd.”mała czwóreczka”
III miejsce Oliwia Zielińska Katolickie Szkoły Niepubliczne Pruszcz Gd.

Klasa II
I miejsce ex aequo Mikołaj Aszyk ZKiW Bielkówko, Cezary Budka SP nr 4 Pruszcz Gd.”mała czwóreczka”
II miejsce ex aequo Weronika Bober ZKiW Lublewo, Martyna Gryczyńska ZS nr 2 Pruszcz Gd.
III miejsce ex aequo Laura Mąkowska ZS Rotmanka, Oliwia Kowalewska ZS nr 4 Pruszcz Gd.

Klasa III
I miejsce ex aequo Michał Jasiak SP Trąbki Wielkie, Marta Filip ZS nr 4 w Pruszczu Gd.
II miejsce ex equo Aleksandra Jaworska SP Czerniewo, Kinga Kłodnicka Katolickie Szkoły Niepubliczne Pruszcz Gd.
III miejsce ex aequo Natalia Olechnowicz SP Giemlice, Zofia Zaniewicz SP Sobowidz, Klaudia Reszka SP nr 4 Pruszcz Gd.”mała czwóreczka”

Klasa IV
I miejsce Sara Wegner ZS Rotmanka
II miejsce Karol Symonowicz ZS nr 4 Pruszcz Gd.
III miejsce ex aequo Patryk Przebieracz SP Borkowo, Jakub Ciurkowski ZS Bielkówko

Klasa V
I miejsce Zuzanna Kusaj SP Trąbki Wlk.
II miejsce ex aequo Julia Janiszewska SP Czerniewo, Aleksandra Tułowiecka ZS Rotmanka
III miejsce Dorota Reimus ZS nr 2 Pruszcz Gd.

Klasa VI
I miejsce Aleksandra Bilicka ZS nr 4 Pruszcz Gd.
II miejsce ex aequo Monika Grabińska SP Kłodawa, Weronika Sząszor
SP Borkowo, Julia Zbroińska SP Wiślinka
III miejsce ex aequo Klaudia Zasada SP Pszczółki, Jakub Ciurkowski ZS Bielkówko

Kolejny, drugi etap konkursu czytelniczego odbędzie się 9 kwietnia br. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Trąbkach Wielkich. Tym razem reprezentanci szkół zmierzą się z testem znajomości przeczytanych lektur.Uroczysty finał IV Powiatowego Konkursu Czytelniczego „Z książką na ty”

W dniu 17 czerwca 2014 r. w Szkole Podstawowej im. Marii Kownackiej w Kłodawie odbyła się miła uroczystość zakończenia Powiatowego Konkursu Czytelniczego „Z książką na ty”. Była to już IV edycja tego konkursu, którego współorganizatorami byli w mijającym roku szkolnym (oprócz pomysłodawców – szkoły w Kłodawie) – Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Trąbkach Wielkich oraz Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka – Filia w Pruszczu Gdańskim . Honorowy patronat nad konkursem objęli Wójt Gminy Trąbki Wielkie oraz Starosta Gdański. W tym roku do konkursu przystąpiła rekordowa ilość szkół naszego powiatu – było ich aż 15.
Konkurs składał się z III etapów.

I etap – Konkurs „Pięknego czytania” odbył się w marcu br. w pruszczańskiej bibliotece pedagogicznej i uczestniczyły w nim dzieci z klas I – VI. W dwudniowym, prawdziwym maratonie czytelniczym przesłuchano aż 79 dzieci.

Następnie w kwietniu br. na terenie Gminnej Biblioteki Publicznej w Trąbkach Wielkich odbył się II etap, który polegał na napisaniu testu ze znajomości lektur.
Był on przeznaczony dla uczniów klas II – VI. Uczestnicy konkursu musieli odpowiedzieć pisemnie na pytania dotyczące przeczytanych książek: wybierając jedną z trzech odpowiedzi, dopasowując cechy do poszczególnych postaci, ustalając kolejność wydarzeń w książce, rozwiązując krzyżówkę, rebus, odpowiadając na pytania, przypisując cytaty do bohatera, układając słowa w zdania.

W obu tych etapach przyznano liczne nagrody indywidualne. Zaproszeni na uroczysty finał konkursu przedstawiciele władz lokalnych w osobach Starosty Gdańskiego Cezarego Bieniasz-Krzywiec oraz Zastępca Wójta gminy Trąbki Wielkie Jan Wiczling mieli naprawdę bardzo dużo pracy przy wręczaniu nagród dzieciom – laureatom konkursu.
Nasi uczniowie nie dość, że naprawdę pięknie czytali to o kolejności miejsc rozstrzygały bardzo drobne błędy. W drugim etapie można się było przekonać o tym, że dzieci bardzo dobrze przygotowały się do pisania testu.

Ostatnim – III etapem był Konkurs „Najlepiej czytająca szkoła” . Polegał on na zliczeniu wyników czytelnictwa na podstawie przesłanych sprawozdań z poszczególnych szkół za rok szkolny 2013/2014. Podstawą obliczeń była średnia ilość przeczytanych książek w przeliczeniu na 1 ucznia w szkole. Zwycięzcami w III etapie okazała się Szkoła Podstawowa im. Marii Kownackiej w Kłodawie,

II miejsce przypadło Szkole Podstawowej im. Kunegundy Pawłowskiej w Trąbkach Wielkich, III miejsce – Zespołowi Kształcenia i Wychowania w Lublewie.
Po zsumowaniu wyników wszystkich III etapów ustalono laureatów całego konkursu.
I miejsce w IV Powiatowym Konkursie Czytelniczym „Z książką na ty” zdobyła Szkoła Podstawowa im. Kunegundy Pawłowskiej w Trąbkach Wielkich, która uzyskała 39 punktów.
II miejsce – Szkoła Podstawowa im. Marii Kownackiej w Kłodawie – zdobyła 37 punktów.
III miejsce przypadło Zespołowi Szkół im. Karola Wojtyły w Rotmance – uzyskali 28 punktów.
Oprócz szkół – laureatek, upominki książkowe otrzymały wszystkie szkoły uczestniczące w tym konkursie .
Gratulujemy dzieciom i ich nauczycielom oraz rodzicom za bardzo dobre przygotowanie się do zmagań konkursowych. A po wakacjach…. zapraszamy do uczestnictwa w V edycji Powiatowego Konkursu Czytelniczego!Zakończenie cyklu kursów komputerowych w roku szkolnym 2013/2014

W dniu 20 czerwca 2014 r. zakończył się siódmy już kurs komputerowy zorganizowany przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką –Filię w Pruszczu Gdańskim dla osób w wieku 50+ z Pruszcza i powiatu gdańskiego. Kurs prowadzony był w ramach inicjatywy Polska Cyfrowa Równych Szans przez uprawnionego Latarnika Polski Cyfrowej. „Latarnik” to trener, który poprzez ciąg swoich działań „rozświetla” uczestnikom mroczne do tej pory sfery świata cyfrowego i tę rolę pełniła kierownik Filii – Joanna Kowalczyk.

W ciągu ostatnich dwóch lat kursy te ukończyło 37 osób, wśród których są emerytowani kolejarze, rolnicy, muzycy, oraz emerytowani nauczyciele. Średnia wieku to 63,5 lat.
Na pierwsze zajęcia kursu zazwyczaj przychodziły osoby, które nieśmiało przyznawały się do dotychczasowej pracy z komputerem, polegającej na… wycieraniu z niego kurzu.
Po cyklu zajęć ich uczestnicy m.in.: rozróżniają podstawowe oprogramowanie komputerowe, świadomie przeszukują interesujące strony internetowe, potrafią wgrać do komputera zdjęcia np. z aparatu telefonicznego lub skopiować dokumenty z pendrive’a.

Mapy Google’a nie mają już przed nimi tajemnic. Uczestnicy kursów z wielką przyjemnością poznawali mapy satelitarne Pruszcza Gdańskiego i okolicznych gmin, fotografie z serwisów lokalnych oraz witryny popularnych portali internetowych miasta i powiatu. A przetłumaczyć za pomocą komputera dowolny polski tekst na np. język suahili to dla nich teraz przysłowiowa pestka!

Najważniejsze, że kursanci pozbywają się strachu przed komputerem. Komputera nie da się zepsuć i dla uczestników kursów komputerowych nie jest to slogan. Jedna z uczestniczek zajęć z radością przyznała, że teraz umie na temat komputerów rozmawiać z własnym wnukiem, używając tego samego języka co on. Na przyszły rok szkolny w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej – Filii w Pruszczu Gdańskim zaplanowane są dwa kursy komputerowe dla osób 50+ i jest już na nie zapisany komplet chętnych….