Filia w Pruszczu Gdańskim

Szanowni Państwo !
Zapraszamy do korzystania z usług pruszczańskiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku.
Jednocześnie przypominamy o obowiązujących zasadach udostępniania zbiorów:
– jednorazowo można wypożyczyć 5 książek na 1 miesiąc, zbiory audiowizualne na 2 tygodnie;
– wypożyczone zbiory można prolongować 3 razy, a kolejna prolongata jest możliwa po okazaniu wypożyczonych zbiorów bibliotekarzowi w siedzibie Biblioteki;
– za przetrzymane zbiory komputerowy system biblioteczny nalicza karę w wysokości 0,50 gr za książkę/płytę za dzień;
– z chwilą przetrzymania zbiorów oraz braku uregulowania opłaty za przetrzymanie, nie ma możliwości wypożyczenia kolejnych zbiorów.
Istnieje możliwość korzystania ze zbiorów czytelni (czasopisma i książki pedagogiczne) po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym lub mailowym.

           

Filia w Pruszczu Gdańskim - dane adresowe
Kierownikmgr Joanna Kowalczyk
AdresPedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku
Filia w Pruszczu Gdańskim
ul. Obrońców Pokoju 6
83-000 Pruszcz Gdański
Telefon58 682 32 45
E-mailpbwpruszczgd@pbw.it.pl
Godziny otwarcia Biblioteki w roku szkolnym:
poniedziałek-piątek10:00 - 17:00
sobotanieczynna

Cyfrowa wypożyczalnia międzybiblioteczna książek i czasopism naukowych 

Naszym Czytelnikom proponujemy elektroniczny dostęp do zbiorów Cyfrowej wypożyczalni międzybibliotecznej książek i czasopism naukowych – ACADEMICA Biblioteki Narodowej. Za pośrednictwem terminala Czytelnik w bardziej nowoczesny, łatwy i szybki sposób dotrze do potrzebnych materiałów. O szczegóły prosimy pytać w Bibliotece.

Zapraszamy do Biblioteki po odbiór nowych kodów dostępu, niezbędnych do rejestracji i bezpłatnego korzystania z platformy Ibuk Libra.
Naprawdę warto! Aktualny wykaz publikacji 2020/2021 (ZOBACZ)
http://pbw.gda.pl/ibuk-libra-instrukcja/Zestawienia bibliograficzne odnotowują zbiory Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku Filii w Pruszczu Gdańskim.

Poradnictwo psychologiczno-pedagogiczne (2005-2020)
Bezpieczne i efektywne korzystanie z technologii cyfrowych (2012-2019)
Język polski jako obcy (2005-2019)
Uzależnienia- przyczyny, skutki i leczenie (2010-2019)
Autyzm (2003-2016)
Bohaterowie Wolności i Solidarności
Doradztwo zawodowe w szkole (2010-2016)
Czytelnictwo dzieci i młodzież
Pruszcz i powiat gdański
Wychowanie do wartości
Rozwijanie umiejętności matematycznych (1989 – 2015)
Przemoc i przeciwdziałanie
Uczenie metodą projektów
Literatura piękna w zbiorach Filii za lata 2006 – 2015
System wychowawczy Marii Montessori (2000 – 2015)


Wydarzenia 2021

O nowej edycji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa – I spotkanie sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy powiatu gdańskiego oraz miasta Tczewa

Szkoły i przedszkola mogą już składać wnioski do nowej edycji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 – 2025 Priorytet 3. Za uzyskane pieniądze można kupić nowości książkowe oraz elementy wyposażenia bibliotecznego. Aby wypełnienie wniosku do programu nie nastręczało trudności – w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej – Filii w Pruszczu Gdańskim odbyło się pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie szkoleniowe. W ramach tzw. sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy powiatu gdańskiego oraz miasta Tczewa w dniach 28 – 30 września 2021 r. gościło 32 nauczycieli.
Biblioteka pedagogiczna dostarczyła im aktualną wiedzę na temat skutecznych form uzyskania dotacji rządowej. Aby szkoła otrzymała tę dotację, musi wypełnić szereg wymogów, m. in. opisać planowane działania, które promują i wspierają rozwój czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Każda szkoła ponadto powinna wykazać się działaniami, które wskazują na współpracę ze środowiskiem lokalnym, w tym z biblioteką publiczną lub pedagogiczną. Nauczyciele bibliotekarze wymieniali się pomysłami na realizację programu, mieli wiele ciekawych doświadczeń z jego poprzedniej edycji.
Biblioteka pedagogiczna w Pruszczu Gd. przedstawiła też aktualną ofertę edukacyjną: formy współpracy ze szkołami oraz propozycje konkursowe.
M. in. w tym roku reaktywowany będzie po przerwie spowodowanej pandemią Powiatowy Konkurs Czytelniczy „Z książką na ty”. Jego XI edycja planowana jest na wiosnę roku 2022.
Kolejne spotkanie sieci współpracy planowane jest na dni 24 – 25 listopada br.

 

O wartościowych książkach do bibliotek szkolnych – III spotkanie sieci współpracy nauczycieli bibliotekarzy powiatu gdańskiego

 W dniu 17 marca 2021 odbyło się trzecie w tym roku szkolnym spotkanie sieci współpracy i samokształcenia dla bibliotekarzy szkolnych z powiatu gdańskiego.

Nauczyciele na I spotkaniu w październiku 2020 r. sygnalizowali potrzebę zaktualizowania swojej wiedzy na temat wartościowych nowości z zakresu literatury pięknej dla uczniów.

W związku z tym na spotkanie zaproszona została Justyna Malinowska z Wydziału Informacji i Wspomagania Placówek Oświatowych PBW Gdańsk. Przedstawiła ona laureatów nagród literackich, takich jak.: Polska Sekcja IBBY, Konkursu im. Astrid Lindgren czy Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Przedstawiła najchętniej wybierane gatunki literackie przez dzieci i młodzież. Omówiła też najwartościowsze jej zdaniem bestsellery ostatnich kilkunastu miesięcy, które poleca do bibliotek szkolnych.

W dalszej części spotkania Joanna Kowalczyk przedstawiła aktualny stan informacji dotyczących nowej edycji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.

Spotkanie odbyło się w formie zdalnej z wykorzystaniem platformy ClickMeeting. Uczestniczyło w nim 26 nauczycieli.

Wydarzenia 2020 

„Moje ciekawe życie poza siecią komputerową” –powiatowy konkurs plastyczny rozstrzygnięty

    Starostwo Powiatowe wraz z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką – Filią w Pruszczu Gd. w roku szkolnym 2020/2021 zorganizowały powiatowy konkurs plastyczny dla uczniów klas VII, VIII szkół podstawowych oraz klas I szkół ponadpodstawowych.
Temat powiązany jest z tegorocznymi kierunkami polityki oświatowej państwa, z których jeden dotyczy technologii informacyjno-komunikacyjnej w edukacji.
Trudna rzeczywistość pandemii wymusiła edukację zdalną i zwiększyła czas przebywania uczniów przed komputerami. A przecież wielu z nich ma swoje „życie pozakomputerowe”: różne pasje, którymi warto się pochwalić.
Na zgłoszonych do konkursu kilku pracach widać amatorów jeździectwa i miłośników kontaktu z koniem. Mamy amatorów spacerów i rowerowych wycieczek, malowania pejzaży a także spotkań z rówieśnikami. Są też prace pasjonatki astronomii i gimnastyki artystycznej.
Do konkursu zgłoszono 19 prac z 6 szkół powiatu gdańskiego.
Lista laureatów:
I miejsce :
Paulina Ryńska kl. VII A Szkoła Podstawowa w Kowalach
II miejsce ex equo :
Julia Falk kl. VII G Szkoła Podstawowa w Kowalach
Martyna Kanka kl. VIII Szkoła Podstawowa w Kłodawie
III miejsce ex equo:
Oliwia Krzemińska kl. VIII Szkoła Podstawowa w Cedrach Małych
Yuliana Polyvana kl. VII D Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1
w Pruszczu Gd.
Wyróżnienia :
Justyna Krzyżanowska kl. VII A Szkoła Podstawowa w Łęgowie
Julia Stawarz kl. VII G Szkoła Podstawowa w Kowalach
Weronika Nawrocka kl. I C Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1
w Pruszczu Gd.
Wiktoria Nawrocka kl. I C Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1
w Pruszczu Gd.
Julia Siatkowska kl. VII A Szkoła Podstawowa w Cedrach Małych
Liwia Rogalewska kl. VIII D Szkoła Podstawowa w Pszczółkach
Martyna Górecka kl. VIII A Szkoła Podstawowa w Pszczółkach
Urszula Kurda kl. VIII Szkoła Podstawowa w Pszczółkach

Dla laureatów i uczniów wyróżnionych Starostwo Powiatowe w Pruszczu Gd. przygotowało atrakcyjne nagrody i upominki.

Jak zdalnie promować czytelnictwo – drugie spotkanie szkoleniowe bibliotekarzy szkolnych powiatu gdańskiego (25-26.11.2020)

W dniach 25 – 26 listopada 2020 r. Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka – Filia w Pruszczu Gd. zaprosiła nauczycieli bibliotekarzy ze szkół powiatu gdańskiego na spotkanie szkoleniowe online.
W obecnych warunkach pandemii nie jest możliwe realne spotkanie w bibliotece, ale było to możliwe za pomocą platformy elektronicznej ClickMeeting.
Każdy zainteresowany nauczyciel otrzymał drogą elektroniczną link do wejścia na platformę zdalną. Była możliwość zadawania pytań, rozmowy i pisania na czacie.
Biblioteka pedagogiczna ze swej strony przygotowała bardzo potrzebne informacje i porady z zakresu pracy zdalnej nauczycieli bibliotekarzy. Podejmują oni wielu starań, by włączać się do działań edukacyjnych prowadzonych zdalnie, a ich efektów oraz zasięgu nie można porównywać ze skutecznością metod tradycyjnych.
Edukacja czytelnicza książki konkuruje z podstawowymi obowiązkami szkolnymi.
Mimo zamknięcia szkół, nauczyciele bibliotekarze chcą promować czytelnictwo, chcą rozbudzać w uczniach zainteresowanie szeroko rozumianą kulturą. Są zainteresowani działalnością edukacyjną, choć uczniowie w tej chwili uczą się w swoich domach przed komputerami. Chcą także wspierać informacyjnie uczniów, nauczycieli i rodziców. Takie formy zdalnej edukacji czytelniczej, jak krzyżówki online, quizy, wirtualne wycieczki czy zdalne kluby recenzentów zyskały życzliwe zainteresowanie nauczycieli.
W spotkaniu uczestniczyło 23 nauczycieli bibliotekarzy z Pruszcza i powiatu gdańskiego.

Biblioteka szkolna w czasach pandemii – spotkanie sieci współpracy nauczycieli bibliotekarzy powiatu gdańskiego (7-8.10.2020)

Nauczyciele bibliotekarze z powodu nieco odmiennej od innych nauczycieli specyfiki pracy, czują potrzebę rozwijania bibliotekarskich więzi i form wsparcia. Podczas pandemii właściwie z dnia na dzień musieli przestawić się na formy pracy, zupełnie odmienne od dotychczas wypracowanych. W dniach 7- 8 października 2020 r. w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej – Filii w Pruszczu Gdańskim zorganizowane zostało pierwsze po wakacjach spotkanie szkoleniowe dla tej grupy nauczycieli z naszego powiatu.

Temat główny – doświadczenia ostatnich miesięcy oraz stan prawny bibliotekarza szkolnego. Ponadto był czas na ustalenie zasad komunikacji zdalnej uczestników na dysku Google. Była też możliwość dyskusji i dzielenia się doświadczeniami.

Z powodu obowiązującego reżimu sanitarnego spotkanie odbyło się w dwóch grupach, uczestniczyło w niej 24 nauczycieli.

Jak zaaranżować przestrzeń w bibliotece dla młodego czytelnika – III spotkanie sieci współpracy i samokształcenia (11.03.2020)

W dniu 11 marca 2020 r. odbyło się III w tym roku szkolnym spotkanie sieci współpracy nauczycieli bibliotekarzy. Jego główny temat to „Zaaranżowanie przestrzeni bibliotek szkolnych – pomysły i inspiracje”. Został on wybrany przez nauczycieli na I spotkaniu w październiku ubiegłego roku. Zwrócili się oni z prośbą o przedstawienie propozycji urządzenia pomieszczeń w bibliotece szkolnej.

     Wiele badań wskazuje, że liczba wypożyczanych książek jest nieporównywalnie większa w bibliotekach nowoczesnych, o przyjemnym i funkcjonalnym rozplanowaniu przestrzeni. Kreowanie atrakcyjnej przestrzeni bibliotecznej w szkole może zatem przyczynić się do zahamowania spadku czytelnictwa i zaszczepienia pasji czytania w młodym pokoleniu. Mariola Meyka w swojej prezentacji przedstawiła rozwiązania prawne, m. in. wytyczne IFLA /UNESCO dotyczące lokalizacji, powierzchni, mebli i wyposażenia bibliotek szkolnych oraz aktualnie regulacje na ten temat w Polsce. Zaprezentowała doświadczenia nauczycieli bibliotekarzy kilku szkół w kraju związane z modernizacją lub remontem.

Nauczyciele ze swojej strony dzielili się doświadczeniami, jak wygospodarowali przestrzeń biblioteczną dla młodego czytelnika w swoich szkołach. Wydzielenie w ciasnym pomieszczeniu przytulnej strefy do czytania, zabawy, odpoczynku jest prawdziwym wyzwaniem.

Najwięcej dyskusji wywołały biblioteki marzeń: szalone, niezwykłe miejsca, w których rzeczywistość z fikcją literacką współistnieje, dając dziecięcej wyobraźni nieograniczone możliwości rozwoju – biblioteki publiczne w Memphis, Burundi czy Hjørring w Danii.

     W drugiej części spotkania Joanna Kowalczyk podzieliła się informacjami na temat Uniwersalnej Klasyfikacji Dziesiętnej UKD – na ile klasyfikowanie zbiorów za pomocą tego systemu spełnia warunki aktualnego opracowania rzeczowego, na ile jest to już anachronizm. Prezentacja „UKD – pomoc czy przeżytek”, podobnie jak materiał na temat aranżacji powierzchni bibliotek zostały po spotkaniu udostępnione uczestnikom na platformie „Doskonalenie w Sieci”. W spotkaniu sieci współpracy i samokształcenia uczestniczyło 19 osób z wszystkich gmin powiatu gdańskiego.

 

Powiatowy konkurs plastyczny „Bohaterowie Wolności i Solidarności” rozstrzygnięty!

 Starostwo Powiatowe  oraz Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka – Filia w Pruszczu Gdańskim zorganizowały powiatowy konkurs plastyczny na komiks pt. „Bohaterowie Wolności i Solidarności”.

Celem konkursu było utrwalenie pamięci o bohaterach ważnych polskich wydarzeń okresu 1919 – 2019 r. i nawiązanie do ustanowionego przez Marszałka Województwa Pomorskiego roku 2019 –  Rokiem Wolności i Solidarności.

Konkurs przeznaczony był do uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych oraz klas I szkół ponadpodstawowych. Uczniowie mogli wybrać dowolnego bohatera lat 1919 – 2019 i w kilku kadrach komiksu ukazać jego drogę życiową, przedstawić jego szczególne zasługi albo wybrać jedno charakterystyczne wydarzenie z jego życia.

W konkursie wzięło udział 45 uczniów z 11 szkół powiatu gdańskiego.

Wśród zgłoszonych prac powtarzali się tacy Bohaterowie Wolności  i Solidarności, jak : Jan Paweł II, Józef Piłsudski, Lech Wałęsa, Irena Sendlerowa, żołnierze Szarych Szeregów, Danuta Siedzikówna „Inka”. Pojawiali się też patroni szkół : gen. Mariusz Zaruski, Brunon Gregorkiewicz i ksiądz Aeltermann.

W dniu 26 lutego 2020 r. w siedzibie naszej filii odbyło się uroczyste wręczenie nagród.

W uroczystości wzięli udział starosta Stefan Skonieczny, burmistrz Janusz Wróbel a także Tomasz  Michlewicz, przedstawiciel Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku oraz Małgorzata Kłos, dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku.

Laureaci konkursu:
I miejsce :  Maja Dyl  (kl. VIII E)      SP nr 4 w Pruszczu Gdańskim
II miejsce ex quo :  Maksymiliana Grodzka  (kl. VIII C)     SP w Łęgowie Klara Szostek  (kl. VIII A)       SP w Łęgowie 
III miejsce:  Zuzanna Stobiecka (kl. VIII C)     SP w Łęgowie.

Ponadto wyróżnienia otrzymali : Marta Musiała, Joanna Gądek , Konrad Baka, Jacek Sawicki, Oliwia Kowalska, Patrycja Puhaczewska, Wiktoria Bladosz, Zuzanna Abratańska, Jakub Pieczarka, Klaudia Kowalska, Weronika Rybak, Agata Fedoruk. 
Serdecznie gratulujemy!         

      


X Powiatowy Konkurs Czytelniczy „ Z książką na Ty”– Konkurs Pięknego Czytania za nami!

      W dniach 11 – 13 lutego 2020 r. w naszej filii odbył się Konkurs Pięknego Czytania, który jest I etapem jubileuszowego X Powiatowego Konkursu Czytelniczego „Z książką na ty”. Rekordowa w tym roku ilość szkół – 21 z powiatu gdańskiego  zgłosiła łącznie 125 najlepiej czytających uczniów w szkole. Do konkursu zostały zaproponowane nowe atrakcyjne tytuły dla dzieci, były też klasyczne utwory, które są od lat w kanonie literatury dziecięcej. Celem konkursu jest m. in. promocja wartości patriotycznych – stąd dla starszych uczniów zaoferowano poczytne książki, które ukazują bohaterstwo Polaków czasu II wojny światowej.

W tym roku klasy I przygotowywały się z książki S. Michałkowa „Nie płacz koziołku”, kl. II – „Cukierku, ty łobuzie” W. Cichonia, kl. III – „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” J. Bednarek, kl. IV – „Kapelusza za sto tysięcy” A. Bahdaja, kl. V –  „Tajemniczego ogrodu” F. Burnett, kl. VI – „Kwiatu kalafiora” M. Musierowicz, kl. VII – „Dywizjonu 303” Fiedlera, kl. VIII – „Kamieni na szaniec” A. Kamińskiego.

Oceniana była płynność i tempo czytania, poprawność wymowy, użyte środki artystycznego wyrazu.

Jak co roku uczniowie byli znakomicie przygotowani, o zwycięstwie decydowały detale. Szczególnie wysoki poziom czytania prezentowali uczestnicy z klas V i VIII. W rywalizacji szkół najwięcej laureatów było ze szkół podstawowych: nr 2 w Pruszczu Gdańskim oraz z Łęgowa, Wocław, Wiśliny, Trąbek Wielkich, Straszyna.

 

Wydarzenia 2019 

Książka na receptę – jak pracować z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych w szkolnej bibliotece

 W dniu 20 listopada 2019 r. w naszej filii odbyło się drugie w tym roku szkolnym spotkanie sieci współpracy i samokształcenia bibliotekarzy szkolnych, które zgromadziło liczną grupę nauczycieli z Pruszcza Gdańskiego oraz powiatu gdańskiego.

Dziecko o specjalnych potrzebach edukacyjnych to prawdziwe wyzwanie dla nauczyciela w szkole.

Mając na uwadze dobro dziecka, nauczanie dostosowuje się do jego możliwości psychofizycznych oraz tempa uczenia się. Nauczyciele bibliotekarze w swojej pracy często prowadzą zajęcia terapeutyczne, biblioterapeutyczne a także indywidualne, których celem jest zaprzyjaźnienie się takiego ucznia z książką. Czytanie to nie tylko poznawanie nowych bohaterów, miejsc czy wydarzeń lecz także budzenie poczucia wartości ucznia i jego rozwój emocjonalny.

Szkolenie prowadziła pani Zdzisława Woźniak-Lipińska z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku.

Powrót Pomorza do Polski 1920 – ciekawe zajęcia edukacyjne dla uczniów z Pruszcza i Łęgowa

W dniach 21 – 23 października 2019 r. w pruszczańskiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku odbyły się ciekawe zajęcia edukacyjne dla uczniów starszych klas szkół podstawowych w ramach realizacji priorytetu MEN na rok szkolny 2019/2020 Wychowanie do wartości przez kształtowanie postaw obywatelskich i patriotycznych. Uczniowie poznali przebieg wydarzeń historycznych, zasłużonych ludzi dla Pomorza tamtych lat. Mieli też możliwość obejrzeć film animowany „Niezwyciężeni. Czas próby”, porywającą opowieść o walce Polaków o niepodległość w latach 1918 – 1939. W zajęciach uczestniczyło 218 uczniów ze szkoły Podstawowej nr 2 w Pruszczu Gd. oraz szkoły Podstawowej w Łęgowie. Zajęcia prowadziła dr Barbara Męczykowska, starszy specjalista Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku.

Jak wdrażać podstawę programową z pomocą biblioteki szkolnej? – I spotkanie sieci współpracy nauczycieli bibliotekarzy powiatu gdańskiego w roku szkolnym 2019/2020

Nauczyciele bibliotekarze powiatu gdańskiego od 10 lat uczestniczą doskonaleniu zawodowym, organizowanym przez pruszczańską filię Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku.

Odbywają szkolenia z zakresu pracy z czytelnikiem, technologii informacyjno-komunikacyjnych czy bibliotekarskiej praktyki. Mają też możliwość dyskutowania o swoich problemach i bolączkach. Spotkania sieci współpracy i samokształcenia służą też wymianie dobrych praktyk i inspiracji w pracy dydaktyczno-wychowawczej. W dniu 2 października 2019 r. odbyło się takie spotkanie, w którym uczestniczyło 30 nauczycieli bibliotekarzy ze szkół powiatu gdańskiego.

W programie było , m. in. program komputerowy ABCya dla kreatywnych dzieci, wdrażanie podstawy programowej kształcenia ogólnego z pomocą biblioteki szkolnej a także omówiono problemy dotyczące realizacji czasu pracy biblioteki szkolnej.

Kolejne spotkanie planowane jest na dzień 20 listopada br.


Uroczysty finał IX Powiatowego Konkursu Czytelniczego „Z książką na ty”.

Aż 56 indywidualnych laureatów IX Powiatowego Konkursu Czytelniczego „Z książką na ty” odebrało nagrody w dniu 14 czerwca 2019 r.

Konkurs ten jak co roku współorganizowany jest przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Trąbkach Wielkich, Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką – Filię w Pruszczu Gd. oraz Szkołę Podstawową im. Marii Kownackiej w Kłodawie.

 I szkoła w Kłodawie była gospodarzem tej uroczystości.

Honorowego patronatu nad konkursem udzielili Starosta Gdański Stefan Skonieczny oraz Wójt Gminy Trąbki Wielkie Błażej Konkol, którzy wręczyli nagrody książkowe. Na uroczystość tę zaproszona została też znana pisarka Barbara Kosmowska. Jedna z jej książek – „Dziewczynka z parku” była też lekturą konkursową.  Pisarka bardzo łatwo nawiązała kontakt z młodą publicznością i ze swadą, poczuciem humoru oraz wielką uwagą opowiadała o swojej pracy i odpowiadała na pytania swoich czytelników.

Oprócz nagród indywidualnych, rozstrzygnięte zostały wyniki w czytelnictwie poszczególnych szkół oraz ogłoszono szkoły – laureatki całego cyklu konkursowego (po podsumowaniu trzech etapów).

Tytuł „Najlepiej czytającej Szkoły” spośród 17 szkół – uczestniczek konkursu, uzyskała Szkoła Podstawowa im. Kunegundy Pawłowskiej w Trąbkach Wielkich, II miejsce – Szkoła Podstawowa im. Marii Kownackiej w Kłodawie, III – Zespół Kształcenia i Wychowania w Lublewie.

Cały cykl konkursowy wygrała Szkoła Podstawowa w Kłodawie (36 punktów), II miejsce – Szkoła Podstawowa im. Ignacego Krasickiego w Straszynie (34 punkty) , III miejsce – Szkoła Podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Pruszczu Gdańskim (29 punktów). Laureatom gratulujemy.

Za rok – X jubileuszowa edycja konkursu. Już zapraszamy szkoły do udziału!

Programowanie  w bibliotece szkolnej – III spotkanie sieci współpracy w roku szk. 2018/2019

Ustawa Prawo oświatowe nakłada na bibliotekę szkolną zadania w zakresie tworzenia warunków do efektywnego posługiwania się technologiami informacyjno-komunikacyjnymi. Nauczyciele bibliotekarze spotykający się w ramach sieci współpracy w bibliotece pedagogicznej w Pruszczu Gd. zapoznali się z zagadnieniem  programowania na  trzecim spotkaniu w dniu 13 marca 2019 r. Nauczyciele mieli okazję poznać nie tylko roboty – ozoboty, lecz także ich oprogramowanie. Za pomocą tabletów mogli zaprogramować ozobota, mogli też  napisać program za pomocą kolorowych flamastrów i tradycyjnych kartek papieru.  Możliwość programowania zarówno na tabletach,  jak i za pomocą metod tradycyjnych zachęciło nauczycieli  bibliotekarzy do zastosowania wiedzy w swoich szkołach. Szkolenie prowadziła Małgorzata Kwaśnik z PBW Gdańsk. Podczas spotkania nauczyciele mieli też możliwość zapoznać się ze sprawdzonymi sposobami na promocję czytelnictwa a także wymienić doświadczenia. Uwzględnienie potrzeb środowiska nauczycieli bibliotekarzy powiatu gdańskiego sprawiło, że na spotkaniu była duża frekwencja.


Niedźwiedzica Baśka, żywa maskotka  polskich  żołnierzy – zajęcia  w ramach Roku dla Niepodległej

Żołnierze batalionu Murmańczyków, walczącego w Rosji w latach 1918 – 1919 zaopiekowali się młodą  niedźwiedzicą polarną Baśką, którą przydzielono jako córkę pułku do kompanii karabinów maszynowych batalionu. Niedźwiedzica przeszła z żołnierzami cały szlak bojowy aż do wolnej Polski, by ostatecznie stacjonować ze swoim oddziałem w Twierdzy Modlin. Historię Baśki Murmańskiej poznali uczniowie ze szkół podstawowych w Łęgowie oraz SP nr 2 w Pruszczu Gdańskim podczas zajęć zorganizowanych w Filii PBW w Pruszczu Gdańskim w dniach 9 – 11 października 2018 r. oraz 17 – 18 stycznia br. Zajęcia, zorganizowane były we współpracy z Oddziałowym Biurem Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku. Prowadziła je dr Barbara Męczykowska. Uczestniczyło w nich 327 uczniów.


Powiatowy Konkurs Czytelniczy „Z książką na ty” już po raz dziewiąty

W dniach 5-7 lutego 2019 roku w  Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej – Filii w Pruszczu Gdańskim odbył się Konkurs Pięknego Czytania, który jest I etapem Powiatowego Konkursu Czytelniczego „Z książką na ty”.

W IX edycji konkursu uczestniczyło 94 uczniów z 17 szkół podstawowych naszego powiatu.   Przez trzy dni przesłuchań konkursowych jury oceniało  poprawność czytania, jego płynność, właściwą artykulację głosek a także dobór środków wyrazu. Jak co roku uczniowie byli znakomicie przygotowani, o zwycięstwie decydowały detale. Szczególnie wysoki poziom czytania prezentowali uczestnicy z klas VI – VIII. W rywalizacji szkół najlepiej wypadli  uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 z Pruszcza Gdańskiego, a także z Borkowa i Czerniewa.

Lista laureatów :

Klasy I
I miejsce                          Jakub Kwiecień                                          SP nr 2 Pruszcz Gd.
II miejsce                         Mateusz Mechliński                                  KSN Pruszcz Gd.
III miejsce                        Klara Pasiut                                                ZKiW Lublewo

Klasy II
I miejsce                          Aleksander Ramotowski                           ZKiW Lublewo
II miejsce                         Maja Paradzewska                                     SP Wojanowo
III miejsce   ex equo       Aleksandra Kusztal                                    SP nr 2 Pruszcz Gd.
III miejsce   ex equo       Piotr Łupiński                                             KSN Pruszcz Gd.

Klasy III
I miejsce                          Zoja Stacewicz                                             KSN Pruszcz Gd
II miejsce                         Bartosz Tomaszewski                                  ZS-P Borkowo
III miejsce  ex equo        Artur Wojcieszko                                         SP Kłodawa
III miejsce  ex equo        Urszula Kałużyńska                                     ZKiW Bielkówko

Klasy IV
I miejsce                         Alicja Nowak                                                 SP Straszyn
II miejsce                        Oliwier Myszk                                               SP Wiślina
III miejsce ex equo        Zuzanna Krywald                                         SP Wiślinka
III miejsce  ex equo       Hanna Tofil                                                   ZS-P Borkowo

Klasy V
I miejsce                         Maciej Morgaś                                              SP Wiślina
II miejsce  ex equo       Joanna Kadelska                                            SP nr 2 Pruszcz Gd.
II miejsce  ex equo       Maria Narowska                                            ZS-P Borkowo
III miejsce                      Oskar Labuda                                                 SP Kłodawa

Klasy VI
I miejsce                        Nadia Billir                                                      SP Pszczółki
II miejsce                       Nadia Skotnicka                                             SP nr 2 Pruszcz Gd.
III miejsce  ex equo      Kinga Pozorska                                               SP Czerniewo
III miejsce  ex equo      Klaudia Schurawska                                      SP Wojanowo

Klasy VII
I miejsce                        Wiktoria Czyż                                                  SP Czerniewo
II miejsce                       Karolina Skowronowska                                ZKiW Bielkówko
III miejsce  ex equo      Emilia Król                                                       ZS-P Borkowo
III miejsce  ex equo      Katerina Ryńska                                             SP Straszyn

Klasy VIII
I miejsce ex equo          Aleksandra Gajewska                                  SP Czerniewo
I miejsce ex equo          Natalia Olechnowicz                                    SP Giemlice
II miejsce  ex equo        Julia Miernik                                                 SP Kłodawa
II miejsce  ex equo        Mateusz Soczewka                                      SP Straszyn
III miejsce                       Oliwia Dargacz                                             SP nr 2 Pruszcz Gd

Wszystkim uczestnikom i laureatom  serdecznie gratulujemy!


Wydarzenia 2018


O historii na prąd czyli ciekawe miejsca w internecie, przydatne nauczycielom historii

W dniu 22 listopada br. w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej – Filii w Pruszczu Gdańskim, nauczyciele historii i wiedzy o społeczeństwie uczestniczyli w  spotkaniu informacyjnym pt. „Historia na prąd. O tym, w jakich miejscach warto szukać ciekawych materiałów na zajęcia”.

Internet to prawdziwa kopalnia wiedzy historycznej. W roku uroczystych obchodów 100-rocznicy Odzyskania Niepodległości nauczyciele poszukują ciekawych form przybliżenia uczniom tej tematyki, szukają też inspiracji do realizacji  programów edukacyjnych, konkursów czy uroczystości szkolnych. By im w tym  pomóc, biblioteka pedagogiczna zaprosiła panią dr Barbarę Męczykowską z OBEN IPN w Gdańsku, która podzieliła się wiedzą i doświadczeniem w tym zakresie.


Spotkanie sieci współpracy 28 listopada 2018 roku

W dniu 28 listopada odbyło się drugie w tym roku szkolne spotkanie sieci współpracy nauczycieli bibliotekarzy powiatu gdańskiego. Tym razem poznawali ciekawą literaturę do wykorzystania na zajęciach bibliotecznych i biblioterapeutycznych. Ponadto mieli okazję do dyskusji  nad przestrzeganiem prawa autorskiego w kontekście wizualnych form promocji czytelnictwa w internecie. Tematy te zaproponowali do omówienia sami nauczyciele podczas pierwszego w roku szkolnym spotkania sieci współpracy. Następne spotkanie odbędzie się w marcu 2019 roku.


Bibliotekarze szkolni na I w nowym roku szkolnym spotkaniu sieci współpracy

W dniu 3 października 2018 r. w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej, w Filii w Pruszczu Gdańskim, odbyło się pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy naszego powiatu.
Na spotkania te przyjeżdża coraz więcej nauczycieli. Oni dobrze wiedzą, że mogą tu znaleźć fachowe wsparcie w rozwiązywaniu swoich problemów zawodowych i pomoc metodyczną. Nauczyciele mają też możliwość wyboru tematu spotkań sieci współpracy, a także okazję do wymiany doświadczeń.
Podczas tego spotkania nauczyciele omawiali m. in. pomysły na realizację przez biblioteki szkolne priorytetów polityki oświatowej państwa. Jak zwykle żywe dyskusje wzbudza pragmatyka gromadzenia i udostępniania, darmowych i dotacyjnych, podręczników. Nauczyciele poznali też ofertę edukacyjną PBW. Przygotowana dla nich oferta jest atrakcyjna, wielu obecnych na spotkaniu nauczycieli zgłosiło chęć uczestnictwa. Kolejne spotkanie sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy odbędzie się w dniu 28 listopada br.


Uroczysty finał VIII Powiatowego Konkursu Czytelniczego w Szkole Podstawowej w Kłodawie (06.06.2018)

W dniu 6 czerwca br. w Szkole Podstawowej im. M. Kownackiej w Kłodawie odbyło się uroczyste podsumowanie i wręczenie nagród uczestnikom VIII Powiatowego Konkursu Czytelniczego „Z książką na ty”. Konkurs ten jest wspólnym przedsięwzięciem Gminnej Biblioteki Publicznej w Trąbkach Wielkich, Szkoły Podstawowej oraz Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej – Filii w Pruszczu Gdańskim. Do konkursu zgłosiło się aż 19 szkół podstawowych z naszego powiatu.
Uczniowie zdobywali nagrody indywidualne w Konkursie Pięknego Czytania (I etap konkursu) oraz w Teście wiedzy (II etap). Łącznie w II etapach wzięło udział 184 uczniów!.
Po podsumowaniu czytelnictwa za bieżący rok szkolny (III etap konkursu)   – tytuł „Najlepiej czytającej szkoły” otrzymał Zespół Kształcenia i Wychowania w Lublewie,  II – miejsce – Szkoła Podstawowa w Trąbkach Wielkich, III – Szkoła Podstawowa w Kłodawie.
Po podsumowaniu wszystkich etapów cały cykl konkursowy wygrała Szkoła Podstawowa w Kłodawie, II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 2 w Pruszczu Gd.
III miejsce w całym konkursie otrzymały dwie szkoły : w Trąbkach Wielkich i w Łęgowie.
Nagrody wręczał starosta Stefan Skonieczny. Obecna była również Małgorzata Kłos, dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku. W swoim wystąpieniu zachęcała dzieci do dalszego czytania, wskazując na jego wielką rolę w rozwoju wyobraźni i kreatywności. Konkurs odbywał się pod Honorowym Patronatem Starosty Gdańskiego oraz Wójta Gminy Trąbki Wielkie.


Czytanie to najlepszy sposób uczenia się – spotkanie szkoleniowe bibliotekarzy szkolnych powiatu gdańskiego (07.03.2018)

To powiedzenie XIX-wiecznego poety Aleksandra Puszkina nadal jest aktualne. Wiedzą o tym nauczyciele bibliotekarze z naszego powiatu. 7 marca br. przybyli oni do biblioteki pedagogicznej w Pruszczu Gd. na trzecie w tym roku szkolnym spotkanie sieci współpracy i samokształcenia bibliotekarzy szkolnych. Głównym tematem była promocja czytelnictwa w szkole. Nauczyciele mieli okazję omówić atrakcyjne formy aktywizacji młodych czytelników, takie jak: ławeczka czytelnicza, kuferek pomysłów, książka w podróży, instalacje książkowe, dekalog czytelnika, itp. Wielką konkurencją dla czytelnictwa dzieci stało się nagminne spędzanie wolnego czasu ze smartfonem w ręku. Wciąż aktualnym zadaniem nauczyciela bibliotekarza jest więc zachęcenie do częstszego sięgania po książkę przede wszystkim uczniów klas starszych.
Spotkanie szkoleniowe było też okazją do wymiany doświadczeń, przedstawienia aktualnych zagadnień edukacji powiatu gdańskiego, a także zaplanowania tematyki dalszych spotkań sieci współpracy. Od roku 2010 Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka – Filia w Pruszczu Gdańskim prowadzi cykliczne spotkania dla tej grupy zawodowej nauczycieli. Grupa bibliotekarzy współpracuje również, na udostępnionej przez bibliotekę, platformie elektronicznej „Doskonalenie w sieci”, gdzie publikowane są materiały szkoleniowe oraz niezbędne druki i dokumenty.


Piękne czytanie w bibliotece pedagogicznej

W naszej Filii w dniach 20 – 22 lutego 2018 r. odbył się Konkurs Pięknego Czytania w ramach VIII Powiatowego Konkursu Czytelniczego „Z książką na ty”. Na konkursowe zmagania przyjechało aż 100 dzieci – uczniów z 18 szkół podstawowych  powiatu gdańskiego. Byli to najlepsi czytelnicy wybrani w swoich szkołach. Zgłosiły się też wszystkie szkoły z Pruszcza Gd.
Dla każdego rocznika przygotowane były lektury : kl. I – „Jacek, Wacek i Pankracek, kl. II – „Puc, Bursztyn i goście”, kl. III – „Proszę słonia”, kl. IV – „Spotkanie nad morzem”, kl. V – „Duch starej kamienicy”, kl. VI – „Pozłacana rybka”, kl. VII – „Siódme wtajemniczenie” Uczestnicy konkursu losowali fragmenty z tych lektur, a jury oceniało  płynność  czytania, poprawność artykulacji głosek oraz użyte środki artystycznego wyrazu.
Poziom konkursu tradycyjnie był bardzo wysoki i wyrównany, zwłaszcza w klasach VI – VII. Żeby zostać laureatem konkursu należało nie tylko przygotować się w szkole. Wielu uczniów poświęciło swój czas wolny, ćwicząc głośne czytanie w domu. Liczny udział szkół w tym maratonie daje nadzieję, że czytanie książek w naszym powiecie nadal jest popularne.
II etap konkursu powiatowego odbędzie się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Trąbkach Wielkich w dniach 20 – 21 marca br.Wydarzenia 2017


W nowym roku szkolnym – nowe zadania dla nauczycieli bibliotekarzy z naszego powiatu

Jak prowadzić działalność edukacyjną w ramach Roku dla Niepodległej, jak realizować priorytety polityki oświatowej państwa – to niektóre z kwestii poruszanych na spotkaniu sieci współpracy bibliotekarzy szkolnych powiatu gdańskiego.
Odbyło się ono w dniu 4 października w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej – Filii w Pruszczu Gdańskim.
Nauczyciele dyskutowali m. in. na temat funkcji bibliotek szkolnych w świetle obowiązującej ustawy Prawo oświatowe a także nowej Podstawy programowej kształcenia ogólnego. Wskazywali potrzebne lektury do realizacji wychowania patriotycznego w szkole.
Licznie zgromadzeni nauczyciele bibliotekarze w pruszczańskiej filii od kilku lat mają swoje bezpieczne miejsce, gdzie uzyskują wsparcie metodyczne, a także przestrzeń do wymiany informacji i dzielenia się wiedzą. W spotkaniu uczestniczyło 24 nauczycieli. Galeria zdjęć poniżej.


Kulturalnie = legalnie w bibliotece pedagogicznej w Pruszczu Gdańskim

   „Kulturalnie = legalnie czyli prawo autorskie w bibliotece szkolnej” to główny temat drugiego w tym roku szkolnym spotkania sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy powiatu gdańskiego. Nauczyciele w swojej pracy często spotykają się z takimi problemami prawnymi jak wykorzystanie wizerunku ucznia podczas imprez organizowanych przez szkołę czy możliwość wykorzystania fotografii dostępnych w Internecie. Zmieniające się przepisy prawa autorskiego określają, jak nauczyciele powinni bezpiecznie zachowywać się w takich sytuacjach. Szkolenie poprowadziła Aleksandra Kirczuk z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku. Bibliotekarze szkolni poznali też ciekawe narzędzie z zakresu technik informacyjno-komunikacyjnych TIK – aplikację Tagxedo do tworzenia tzw.  chmury wyrazów.
Była też okazja do poszerzenia problemów sygnalizowanych na I spotkaniu sieci współpracy w tym roku szkolnym, czyli kwestii nowych atrakcyjnych książek z zakresu literatury patriotycznej dla młodych czytelników. Związane to jest z ogłoszeniem przez MEN bieżącego roku szkolnego Rokiem dla Niepodległej.

Spotkanie odbyło się w dniu 29 listopada br. w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej – Filii w Pruszczu Gdańskim. Następne – planowane jest na dzień 7 marca 2018 r. Galeria zdjęć poniżej.


O emigracji w bibliotece pedagogicznej 

 Relacja ze spotkania w PBW pt.Emigracja


Uroczysty finał VII Powiatowego Konkursu Czytelniczego „Z książką na ty” (7 czerwca 2017 r.) w Kłodawie.

Relacja z finału


II etap VII Powiatowego Konkursu Czytelniczego  „Z książką na ty” (14 – 15.03. 2017) w Trąbkach Wielkich

Relacja z konkursu


Warsztaty ze stosowania TiK w edukacji (27.02.2017)

Pruszcz – Warsztaty z zakresu stosowania TIK w edukacji

 


I etap VII Powiatowego Konkursu Czytelniczego  „Z książką na ty” (14 – 16.02. 2017) w Pruszczu Gdańskim

W dniach 14 – 16 lutego 2017 r. w PBW – Filii w Pruszczu Gdańskim odbyły się trzydniowe zmagania w ramach VII Powiatowego Konkursu Czytelniczego „Z książką na ty”.

Laureaci konkursu

Sieć kultury –  ciekawy program dla kadr kultury województwa pomorskiego


Uroczyste wręczenie nagród w powiatowym konkursie plastycznym (02.02.2017)

 W dniu 2 lutego br. w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Gdańsku – Filii w Pruszczu Gdańskim odbyła się uroczystość wręczenia nagród w powiatowym konkursie plastycznym pt. „Moja przygoda z literaturą fantastyczną”. Konkurs  zorganizowany został dla uczniów gimnazjum, w ramach priorytetu Ministerstwa Edukacji Narodowej na bieżący rok szkolny, jakim jest „Rozwijanie kompetencji czytelniczych dzieci i młodzieży”. Honorowy patronat nad konkursem objął Starosta Gdański. Pierwsze miejsce ex equo zajęły uczennice Publicznego Gimnazjum w Pszczółkach – Anita Skrodzka i Julia Mazur. Drugie przyznano Agacie Krasoń z Zespołu Szkół w Straszynie, trzecie – Michalinie Łukaszuk z ZSO nr 1 w Pruszczu Gdańskim. Przyznano też 10 wyróżnień uczniom gimnazjum z Pruszcza Gdańskiego (ZS nr 2 i ZSO nr 1), Łęgowa, Cedrów Wielkich, Pszczółek i Przejazdowa.

     Nagrody wręczył Piotr Kaliński, Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych. Obecna na uroczystości była również pani Małgorzata Kłos, dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku. W Filii PBW jest obecnie zorganizowana wystawa prac konkursowych, do obejrzenia której serdecznie zapraszamy.