Filia w Starogardzie Gdańskim

Przed przyjściem do Biblioteki prosimy o zapoznanie się z procedurą funkcjonowania instytucji w czasie epidemii COVID-19.

Filia w Starogardzie Gdańskim - dane adresowe
Kierownikmgr Ewa Górecka
AdresPedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku
Filia w Starogardzie Gdańskim
ul. Kościuszki 18 (koło Galerii Neptun, nad sklepem Komfort)
83-200 Starogard Gdański
Telefon58 563 90 04
E-mail pbwstarogardgd@pbw.it.pl
Godziny otwarcia Biblioteki w roku szkolnym:
poniedziałek - piątek8:00 - 18:00
sobotanieczynna

Regulamin Udostępniania Zbiorów i Świadczenia Usług w PBW

Zapraszamy do Biblioteki po odbiór nowych kodów dostępu, niezbędnych do rejestracji i bezpłatnego korzystania z platformy Ibuk Libra.
Naprawdę warto! Aktualny wykaz publikacji 2020/2021 (ZOBACZ)
http://pbw.gda.pl/ibuk-libra-instrukcja/

 

Wydarzenia 2019


Gra terenowa ” Podchody Literackie” (29.05.2019)

Już po raz kolejny Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku Filia w Starogardzie Gdańskim, we współpracy z Siecią Nauczycieli Bibliotekarzy Powiatu Starogardzkiego, zorganizowała grę terenową. Tym razem były to „Podchody Literackie” – zabawa plenerowa, inspirująca i promująca czytelnictwo wśród uczniów. Uczestnicy zostali zaproszeni przez Nadleśnictwo Kaliska do Ogrodu Dendrologicznego w Wirtach, który w tym roku obchodzi jubileusz 150-lecia istnienia.

Gra odbyła się 29 maja 2019 r. i wzięło w niej udział 15 zespołów, reprezentujących szkoły podstawowe z terenu miasta i powiatu. Uczniowie rywalizowali w dwóch grupach wiekowych: klasy V – VI i VII – VIII.

Uczestnicy musieli pokonać wyznaczoną trasę, wiodącą ścieżkami Arboretum i rozwiązać zadania (łącznie 30) związane z wybranymi lekturami szkolnymi w 10 punktach zaliczeniowych. Dodatkową konkurencją było pomysłowe zareklamowanie ulubionej książki
i zachęcenie do jej przeczytania. Jak zwykle kreatywność uczniów nie miała granic. Wykorzystano stroje, rekwizyty i wykonane samodzielnie plakaty. Ogromne zainteresowanie wzbudziła prezentacja w formie przepisu kulinarnego na książkę Ewy Nowak „Yellow bahama w prążki”, przedstawiona przez Jasia i Łukasza Ossowskich z PSP w Osiecznej.

Nagrody i dyplomy dla wszystkich uczestników oraz zwycięzców ufundowali: Gmina Miejska Starogard Gdański i Nadleśnictwo Kaliska.

Poziom zespołów był bardzo wyrównany, ale ostatecznie Podchody zakończyły się następująco:

I miejsce: Julia Bakuła i Martyna Buda z PSP nr 4 w Starogardzie (przygotowane przez Teresę Wostal i Beatę Komorowską),

II miejsce: Maja Cylwik i Anna Dębińska z PSP nr 1 w Starogardzie (opiekun Katarzyna Kaczmar),

III miejsce: bracia Jaś i Łukasz Ossowscy z PSP w Osiecznej (opiekun Hanna Czaja).

Rywalizacji i dobrej zabawie towarzyszyło przygotowane przez pracowników Arboretum ognisko z pieczeniem kiełbasek. Z dużym zaciekawieniem wszyscy uczestnicy wysłuchali opowieści leśniczego pana Jakuba Piechowiaka na temat historii Ogrodu i kolekcji roślin występujących na jego terenie.

Piękna sceneria Ogrodu Dendrologicznego w Wirtach, wypełniona śpiewem ptaków i szumem drzew, zachęcała do aktywnego spędzania czasu wolnego, podziwiania przyrody oraz poznania ciekawych zakątków Kociewia.

Gratulujemy zwycięzcom, pomysłodawcom i organizatorom.

 

Wydarzenia 2018


Gra Terenowa „W DRODZE DO NIEPODLEGŁOŚCI: śladami zasłużonych dla Kociewia” (16.05.2018).
W związku z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku Filia w Starogardzie Gdańskim zorganizowała Grę Terenową pod hasłem „W DRODZE DO NIEPODLEGŁOŚCI: śladami zasłużonych dla Kociewia”. Do współorganizacji zaproszono starogardzkie placówki: Muzeum Ziemi Kociewskiej, Miejską Bibliotekę Publiczną, Muzeum II Pułku Szwoleżerów, Bibliotekę szkolną Zespołu Szkół Zawodowych oraz Strzeleckie Bractwo Kurkowe. Wydarzenie patronatem honorowym objął Poseł na Sejm RP Jan Kilian. Szczegóły wydarzenia