Filia w Starogardzie Gdańskim

Szanowni Państwo !

         Zapraszamy do korzystania z usług starogardzkiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku

          Jednocześnie przypominamy o obowiązujących zasadach udostępniania zbiorów:

   – jednorazowo można wypożyczyć 5 książek  na  1 miesiąc, zbiory  audiowizualne  na 2 tygodnie;

   – wypożyczone zbiory można prolongować 3 razy, a kolejna prolongata jest możliwa po okazaniu   wypożyczonych zbiorów bibliotekarzowi  w siedzibie Biblioteki;

  – za przetrzymane zbiory komputerowy system biblioteczny nalicza karę w wysokości 0,50 gr za   książkę/płytę  za dzień;

  – z chwilą przetrzymania zbiorów oraz braku uregulowania opłaty za przetrzymanie, nie ma  możliwości wypożyczenia kolejnych zbiorów.

Istnieje możliwość korzystania ze zbiorów czytelni (czasopisma i książki pedagogiczne) po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym lub mailowym.

           

Filia w Starogardzie Gdańskim - dane adresowe
Kierownikmgr Ewa Górecka
AdresPedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku
Filia w Starogardzie Gdańskim
ul. Kościuszki 18 (naprzeciw Galerii Neptun, nad dyskontem Biedronka).
83-200 Starogard Gdański
Telefon58 563 90 04
E-mail pbwstarogardgd@pbw.it.pl
Godziny otwarcia Biblioteki w roku szkolnym:
poniedziałek - piątek10:00 - 17:00

Regulamin Udostępniania Zbiorów i Świadczenia Usług w PBW

Zapraszamy do Biblioteki po odbiór nowych kodów dostępu, niezbędnych do rejestracji i bezpłatnego korzystania z platformy Ibuk Libra.
Naprawdę warto! Aktualny wykaz publikacji 2020/2021 (ZOBACZ)
http://pbw.gda.pl/ibuk-libra-instrukcja/

Wydarzenia 2021

KONKURS „POKAŻ SWOJĄ BIBLIOTECZKĘ”

Starogardzka Filia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej została zaproszona przez Szkołę Podstawową Nr 12 w Gdańsku do współorganizowania konkursu „Pokaż swoją biblioteczkę” skierowanego do uczniów i nauczycieli szkoły.
Konkurs fotograficzny został ogłoszony 23 kwietnia 2021 r. z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich.
Jego celem była popularyzacja czytelnictwa oraz kreatywna prezentacja domowych biblioteczek, odzwierciedlających zainteresowania uczniów
i nauczycieli.
Rozstrzygnięcie konkursu zaplanowano na zakończenie Tygodnia Bibliotek.
Dziękujemy za ogromne zainteresowanie. Prace były bardzo twórcze i różnorodne.
Nagrodzono 10 uczestników, szczegółowe wyniki i prezentacja prac na stronie: https://biblioteka-sp12.blogspot.com/2021/05/pokaz-swoja-biblioteczke-wyniki-konkursu.html

Wydarzenia 2020

FILIA PEDAGOGICZNEJ BIBLIOTEKI WOJEWÓDZKIEJ W STAROGARDZIE W NOWEJ LOKALIZACJI

19 lutego 2020 r. odbyło się uroczyste otwarcie Filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w nowej siedzibie w Starogardzie przy ul. Kościuszki 18.
W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Departamentu Edukacji  i Sportu Urzędu Marszałkowskiego, samorządów: Gminy Starogard i Starostwa Powiatowego, dyrektorzy szkół wraz z bibliotekarzami szkolnymi, dyrektorzy placówek oświatowych i instytucji, z którymi nasza Biblioteka współpracuje oraz przedstawiciele PBW
w Gdańsku i lokalnej prasy.
Na tę okazję we współpracy z PSP nr 3 w Starogardzie i Muzeum Ziemi Kociewskiej przygotowano część artystyczną, która rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem hymnu kociewskiego, wysłuchaniem wierszy regionalnych poetów i prelekcji kustosza Muzeum Zbigniewa Potockiego pt.: „Starogard ponownie w Macierzy”.
Usłyszeliśmy wiele ciepłych słów oraz życzeń. W trakcie wystąpień goście podarowali Bibliotece kilka pamiątkowych prezentów. Wśród nich znalazły się książki, które wzbogaciły nasze zbiory.  
Zapraszamy do odwiedzin Biblioteki w nowej lokalizacji.

Wydarzenia 2019


Gra terenowa ” Podchody Literackie” (29.05.2019)

Już po raz kolejny Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku Filia w Starogardzie Gdańskim, we współpracy z Siecią Nauczycieli Bibliotekarzy Powiatu Starogardzkiego, zorganizowała grę terenową. Tym razem były to „Podchody Literackie” – zabawa plenerowa, inspirująca i promująca czytelnictwo wśród uczniów. Uczestnicy zostali zaproszeni przez Nadleśnictwo Kaliska do Ogrodu Dendrologicznego w Wirtach, który w tym roku obchodzi jubileusz 150-lecia istnienia.

Gra odbyła się 29 maja 2019 r. i wzięło w niej udział 15 zespołów, reprezentujących szkoły podstawowe z terenu miasta i powiatu. Uczniowie rywalizowali w dwóch grupach wiekowych: klasy V – VI i VII – VIII.

Uczestnicy musieli pokonać wyznaczoną trasę, wiodącą ścieżkami Arboretum i rozwiązać zadania (łącznie 30) związane z wybranymi lekturami szkolnymi w 10 punktach zaliczeniowych. Dodatkową konkurencją było pomysłowe zareklamowanie ulubionej książki
i zachęcenie do jej przeczytania. Jak zwykle kreatywność uczniów nie miała granic. Wykorzystano stroje, rekwizyty i wykonane samodzielnie plakaty. Ogromne zainteresowanie wzbudziła prezentacja w formie przepisu kulinarnego na książkę Ewy Nowak „Yellow bahama w prążki”, przedstawiona przez Jasia i Łukasza Ossowskich z PSP w Osiecznej.

Nagrody i dyplomy dla wszystkich uczestników oraz zwycięzców ufundowali: Gmina Miejska Starogard Gdański i Nadleśnictwo Kaliska.

Poziom zespołów był bardzo wyrównany, ale ostatecznie Podchody zakończyły się następująco:

I miejsce: Julia Bakuła i Martyna Buda z PSP nr 4 w Starogardzie (przygotowane przez Teresę Wostal i Beatę Komorowską),

II miejsce: Maja Cylwik i Anna Dębińska z PSP nr 1 w Starogardzie (opiekun Katarzyna Kaczmar),

III miejsce: bracia Jaś i Łukasz Ossowscy z PSP w Osiecznej (opiekun Hanna Czaja).

Rywalizacji i dobrej zabawie towarzyszyło przygotowane przez pracowników Arboretum ognisko z pieczeniem kiełbasek. Z dużym zaciekawieniem wszyscy uczestnicy wysłuchali opowieści leśniczego pana Jakuba Piechowiaka na temat historii Ogrodu i kolekcji roślin występujących na jego terenie.

Piękna sceneria Ogrodu Dendrologicznego w Wirtach, wypełniona śpiewem ptaków i szumem drzew, zachęcała do aktywnego spędzania czasu wolnego, podziwiania przyrody oraz poznania ciekawych zakątków Kociewia.

Gratulujemy zwycięzcom, pomysłodawcom i organizatorom.

 

Wydarzenia 2018


Gra Terenowa „W DRODZE DO NIEPODLEGŁOŚCI: śladami zasłużonych dla Kociewia” (16.05.2018).
W związku z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku Filia w Starogardzie Gdańskim zorganizowała Grę Terenową pod hasłem „W DRODZE DO NIEPODLEGŁOŚCI: śladami zasłużonych dla Kociewia”. Do współorganizacji zaproszono starogardzkie placówki: Muzeum Ziemi Kociewskiej, Miejską Bibliotekę Publiczną, Muzeum II Pułku Szwoleżerów, Bibliotekę szkolną Zespołu Szkół Zawodowych oraz Strzeleckie Bractwo Kurkowe. Wydarzenie patronatem honorowym objął Poseł na Sejm RP Jan Kilian. Szczegóły wydarzenia