Filia w Tczewie

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą zajęć dla uczniów oraz warsztatów dla nauczycieli na rok szkolny 2018/2019.

Filia w Tczewie - dane adresowe
Kierownik:mgr Julita Knopik-Wenta
AdresPedagogiczna Biblioteka Wojewódzka
Filia w Tczewie
ul. Gdańska 2A
83-110 Tczew
Telefon58 531 04 70
E-mailpbwtczew@pbw.it.pl
Godziny otwarcia Biblioteki w roku szkolnym:
poniedziałek - piątek10:00 - 17:00
sobotanieczynna

Katalog on-line zbiorów filii oraz wszystkich zbiorów PBW.

Proponujemy Naszym Czytelnikom poszerzoną usługę korzystania z książek elektronicznych (Ibuków),które można czytać wykorzystując komputery i urządzenia mobilne. Weszliśmy w skład Konsorcjum Bibliotek Pedagogicznych Polski Północnej. Dzięki temu istnieje możliwość dostępu za pośrednictwem platformy IBUK LIBRA do większej liczby tytułów książek w wersji elektronicznej (1682).
http://pbw.gda.pl/ibuk-libra-instrukcja/
Szczegółowe informacje o bezpłatnym dostępie w  Bibliotece.


WYDARZENIA  2018

Konkurs ZAPOMNIANE PAMIĄTKI PRZEMÓWIŁY rozstrzygnięty !

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku, Filia Tczew ogłosiła z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę konkursu ZAPOMNIANE PAMIĄTKI PRZEMÓWIŁY, czyli niezwykle zwyczajni w Niepodległej Polsce.

20 maja 2018 r. w siedzibie Biblioteki Pedagogicznej w Tczewie na ul. Gdańskiej 2 A nastąpiło wręczenie nagród laureatom konkursu, którzy sprostali niełatwej tematyce okresu międzywojennego w Tczewie.

Można było wybrać dowolną formę, w której można było przypomnieć dawne historie. Tym razem należało przedstawić historię naszych bliskich z czasów Niepodległej Polski. 100 lat temu Polska odzyskała Niepodległość, także nasze miasto Tczew. Był to czas wielkiego rozwoju miast, napływu ludności z głębi kraju.

Celem tego konkursu jest przypomnienie tego, co powoli umyka z pamięci.

Różnorodna forma: plastyczna, fotograficzna  lub literacka posłużyła przypomnieniu tamtych czasów. Temu trudnemu zadaniu najlepiej sprostali laureaci naszego konkursu, którymi zostali:

  • Maciej Gołyński: kategoria literacka „Bóg – Honor – Ojczyzna” – 1R Zespół Szkół Ekonomicznych im. ks. Janusza St. Pasierba w Tczewie
  • Martyna Czerniewska: kategoria fotograficzna „Z głową na karabinie” – kl. 1R Zespół Szkół Ekonomicznych im. ks. Janusza St. Pasierba w Tczewie
  • Emilia Kąkolewska: kategoria plastyczna „Bohaterowie są wśród nas” – 2R Zespół Szkół Ekonomicznych im. ks. Janusza St. Pasierba w Tczewie

Uczniowie pracowali pod kierunkiem opiekuna Elżbiety Gojtowskiej, nauczyciela bibliotekarza z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. ks. Janusza St. Pasierba w Tczewie.

Nagrodzone prace można oglądać w holu Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Tczewie, na ul. Gdańskiej 2a. Zapraszamy na wystawę od poniedziałku do piątku w godz. 10:00 – 17:00.

“Lata dwudzieste, lata trzydzieste”

Mija 100 lat od momentu odzyskania przez Polskę Niepodległości. Rocznicę tę postanowili uczcić w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Gdańsku w filii w Tczewie dnia 11 kwietnia 2018 r. uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych i Odzieżowych.

Uczniowie klas gimnazjalnych poznali historię Polski, twórczość literacką, sztukę filmową         i estradową. Nastrój ciepła i kawiarnianej atmosfery został wywołany odpowiednim wystrojem wnętrza. Były okrągłe stoliki nakryte oryginalnymi ręcznie wykonanymi serwetami z tamtego okresu, owalne kryształowe lustro pochodzące z domu profesora Szkoły Morskiej w Tczewie, plakaty z filmów Starego Kina. Przenieśliśmy się do kawiarni literackiej dzięki odpowiednim stylizacjom wykonanym przez uczennice technikum fryzjerskiego pod kierunkiem p. Elżbiety Jarosławskiej. Młodzież z klas spedycyjnych, budowlanych i fryzjerskich w strojach  z tamtej epoki zrobiła wielkie wrażenie prezentując twórczość artystyczną okresu międzywojennego. Pojawiły się wiersze Juliana Tuwima, piosenki Eugeniusza Bodo, Zuli Pogorzelskiej, stare kino, a wszystko to na tle epokowej prezentacji multimedialnej przygotowanej przez p. Andżelikę Rogińską. Scenariusz uroczystości przygotowała p. Alina Lasoń- Tumialis.

Linki do zdjęć z wydarzenia tutaj oraz krótkiej relacji tv http://tetka.pl/styl-retro-na-100-lecie-polski/

 Wydarzenia 2017

rok_wisly180_180_szare_na wwwKonkurs WISŁA RZEKA BLISKA (wspomnienie – marzenie) rozstrzygnięty!

Gratulujemy wszystkim nagrodzonym uczestnikom oraz ich opiekunom. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 17 maja 2017r. w Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Tczewie. Informacja o wynikach konkursu

Fotorelacja https://goo.gl/photos/AutSUXmDtFasjygk9

Wydarzenia 2016 roku

Relacja  ze spotkania kierowników filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku:

Relacje ze spotkań sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy :

Ogólnopolska akcja CZYTAM – jak nie czytam, jak czytam.

Dnia 10 czerwca 2016 r. Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku, Filia Tczew wsparła ogólnopolską akcję CZYTAM – jak nie czytam, jak czytam.
Spotkaliśmy się przed Urzędem Miasta w Tczewie z uczniami ze Szkoły Podstawowej Nr 5
w Tczewie oraz Zespołu Szkół Ekonomicznych w Tczewie, będących pod opieką nauczycieli. Akcję wspierała także Hurtownia Sprzedaż Dobrej Książki w Tczewie, Urząd Miasta w Tczewie oraz lokalna telewizja Tetka.
Uczniowie, siedząc na ławkach, trawnikach przed Urzędem Miasta w Tczewie czytali przyniesione przez siebie książki. Czytaliśmy również przy ławeczce pisarza Romana Landowskiego oraz na boisku Szkoły Podstawowej Nr 5 w Tczewie. Uczniowie i przechodnie otrzymywali zakładki do książek przygotowane przez PBW, Filia w Tczewie i Hurtownię SDK.
Julita Knopik-Wenta

Fotorelacja


Spotkanie autorskie

Spotkanie autorskie z poetką Grażyną Krużycką-Giełdon odbyło się w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Gdańsku, Filia w Tczewie 8 czerwca 2016r.

Relacja ze spotkania

Zdjęcia poniżej: https://goo.gl/photos/nCZzyyurqvrzttXG6


Konkurs plastyczny

Filia w Tczewie włączyła się w obchody Roku Henryka Sienkiewicza ogłaszając konkurs plastyczny „Rok Henryka Sienkiewicza w twórczości dzieci i młodzieży” dla wszystkich  szkół z Tczewa i powiatu. Ogłoszenie wyników konkursu oraz zdjęcia poniżej: https://goo.gl/photos/Y2FWExuKWNyMLnw86  

Regulamin konkursu


Spotkanie autorskie

2 marca 2016 r. o godz. 11:00 w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej Filii w Tczewie odbyło się spotkanie ze znanym kociewskim regionalistą, autorem książek, dziennikarzem i pracownikiem Fabryki Sztuk Panem Józefem Ziółkowskim. Autor opowiadał o najnowszej książce „Kulisy międzywojennego Tczewa 1920-1939”.


Projekt „Aktywny Belfer – modernizacja systemu doskonalenia nauczycieli w powiecie tczewskim” był realizowany w roku szkolnym 2014-2015 (w ramach Priorytetu III Wysoka jakość systemu oświaty, Działania 3.5 Kompleksowe wspomaganie rozwoju szkół, Program Kapitał Ludzki) w związku z podpisanym Porozumieniem o współpracy, zawartym pomiędzy Powiatem Tczewskim i Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Gdańsku. W działania te została zaangażowana tczewska filia PBW w Gdańsku.
Projekt został podzielony na 2 tury.  I tura przeznaczona była dla Grup Zadaniowych, do niej zaproszono 360 nauczycieli z 34 szkół powiatu tczewskiego w 24 zespołach po 15 osób; II tura przeznaczona dla Sieci Współpracy i Samokształcenia, do której zaproszono 102 nauczycieli z 34 szkół powiatu tczewskiego w 8 grupach liczących od 12 do15 osób. Przeprowadzono w sumie 32 spotkania szkoleniowo-warsztatowe.Zajęcia prowadzili nauczyciele bibliotekarze tczewskiej filii PBW w Gdańsku: Julita Knopik-Wenta i Wojciech Włoch.
Trwające 1,5 godziny zajęcia podzielono na dwie części: wykład, trwający 0,5 godziny i 1-godzinne ćwiczenia warsztatowe. W czasie wykładu wykorzystano przygotowaną przez PBW, filia Tczew prezentację multimedialną promującą Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Gdańsku oraz tczewską filię. Przedstawiono Biblioteki Cyfrowe w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej  oraz wybranej kolekcji cyfrowej: Ibuk Libry. Omówiono katalog Virtua, przybliżono zasady korzystania z zasobów PBW w Gdańsku i filiach.
Za współpracę w ramach projektu tczewskiej filii użyczono kolekcję książek, której wykaz znajduje się w załącznikach.

Skatalogowane książki_1

Skatalogowane książki_2


Spotkanie autorskie w ramach sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy

20 stycznia 2016 r. w PBW w  Filii w Tczewie odbyło się  spotkanie autorskie z panią Izabelą Chojnacką-Skibicką, autorką książek „Miłość na gruzach Kosowa” i „Zupa z pokrzyw, duch i tajemnice”(w ramach  spotkania sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy powiatu tczewskiego).
Relacja ze spotkania autorskiego

Szkolenia dla nauczycieli w roku szkolnym 2015/2016

Zestawienie nowości w Filii PBW w Tczewie za IX-XII 2014


I Rowerowy Rajd Bibliotekarzy „Wybieram Bibliotekę”


Konkurs „Moja najpiękniejsza książka”

Dnia 25 maja 2015r. w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Gdańsku, Filii w Tczewie odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród dla laureatów konkursu plastycznego i literackiego promującego czytelnictwo MOJA NAJPIĘKNIEJSZA KSIĄŻKA. Zadaniem uczestników było przedstawienie przeczytanej książki w atrakcyjnej formie literackiej, plastycznej lub fotograficznej.