Filia w Tczewie

Szanowni Czytelnicy!

Informujemy, że działalność Biblioteki jest zawieszona. Zapraszamy do korzystania z usług ościennych filii: w Starogardzie Gdańskim, Pruszczu Gdańskim, Malborku oraz placówki głównej w Gdańsku.

  

Wydarzenia  2019

Ogłoszenie wyników konkursu: Czym dla ciebie jest WOLNOŚĆ i SOLIDARNOŚĆ

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku, Filia Tczew z okazji 30 rocznicy wyborów  czerwcowych 1989 i setnej rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę ogłosiła w kwietniu konkurs plastyczny, fotograficzny, literacki: Czym dla ciebie jest WOLNOŚĆ i SOLIDARNOŚĆ

Na konkurs zgłoszono 22 prace w kategoriach: plastycznej, fotograficznej i literackiej. We wszystkich tych kategoriach przyznano bardzo atrakcyjne nagrody ufundowane przez Starostwo w Tczewie, Fabrykę Sztuk, IPN Oddział w Gdańsku, Wydawnictwo ZNAK, Wydawnictwo CZARNE i Wydawnictwo ZAKAMARKI .

Oto lista laureatów :

Konkurs literacki: I nagroda: Kamil Damrat za pracę „Czym dla ciebie jest wolność i solidarność?”

Konkurs fotograficzny: I nagroda: Maciej Gołyński za pracę „Słuchanie Radia Wolna Europa”

Poziom szkół podstawowych

Konkurs plastyczny: I nagroda – Jakub Wajcht za pracę „Wolność i solidarność”

Konkurs plastyczny: II nagroda – Maria Stencel za pracę „Czym dla ciebie jest wolność i solidarność?”

Konkurs plastyczny: III nagroda – Weronika Stocka za pracę „Czym dla ciebie jest wolność i solidarność?”

Poziom szkół ponadpodstawowych

Konkurs plastyczny: I nagroda – Martyna Jasińska za pracę „Człowiek – symbol wolności i solidarności”

Konkurs plastyczny: II nagroda – Danuta Dettlaff za pracę „My Naród”

Konkurs plastyczny: III nagroda – Patrycja Pawłowska za pracę „Wolna i solidarna Polska”

Pozostali uczestnicy otrzymali nagrody pocieszenia.

Uroczyste wręczenie nagród nastąpiło 29 maja 2019 r. o godz. 12:00 w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Tczewie na ul. Gdańskiej 2A. Połączone ono zostało ze zwiedzaniem wystaw: „30 rocznica wyborów 4 VI 1989 r. – koniec PRL” i „100 Rocznica Odzyskania Niepodległości”

Biblioteka i jury konkursu dziękują za udział i bardzo wysoko oceniają poziom wiedzy uczestników, jak i poziom artystyczny prac.

Do zobaczenia w przyszłym roku!

 

Konkurs Wielka Liga Czytelników w Tczewie

Po raz czwarty organizowany jest Ogólnopolski Konkurs „Wielka Liga Czytelników”, któremu zawdzięczamy ponad sto tysięcy przeczytanych książek i ponad pięćdziesiąt tysięcy młodych czytelników w całej Polsce.
Koordynatorem turnieju na powiat tczewski jest Filia w Tczewie Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku. Łącznie w eliminacjach szkolnych wzięło udział 31 uczniów z terenu naszego powiatu. Do etapu powiatowego zakwalifikowało się 9 uczniów – 3 drużyny. Dwie drużyny w kategorii klas 1-4 i jedna z klas 5-8 ze Szkoły Podstawowej w Morzeszczynie i Prywatnej Szkoły Podstawowej „Fontanna Marzeń” w Tczewie. 28 lutego 2019 r. Filia w Tczewie zorganizowała  II etap powiatowy w swojej siedzibie przy ul. Gdańskiej 2 A.

 Uczestnicy wykazali się szczegółową wiedzą o książkach: pani Bednarek „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)” i pana Nienackiego „Pan Samochodzik i niesamowity dwór”. Pisanie testów przebiegło w atmosferze skupienia i wytężonej pracy. Wszyscy uczestnicy i opiekunowie zostali uhonorowani zostali dyplomami, a dzieci obdarowano słodkim poczęstunkiem.

Uczestnikom gratulujemy ogromnej wiedzy o książkach, a zwycięskim dwóm drużynom życzymy powodzenia w następnych etapach.


Konkurs „Czym dla Ciebie jest WOLNOŚĆ i SOLIDARNOŚĆ”

Biblioteka serdecznie zaprasza chętnych do wzięcia udziału w konkursie na zaprezentowanie swoich przemyśleń, pomysłów związanych z odzyskaniem przez Polskę  Niepodległości i Wolności, inspirowanych wydarzeniami sprzed 100 i 30 lat. Praca konkursowa może być wykonana techniką dowolną, do wyboru: w formie dzieła literackiego,plastycznego bądź fotograficznego. Na prace uczestników organizatorzy czekają do 17 maja 2019 r. Szczegóły na plakacie.

 

Wydarzenia 2018

Spotkanie sieci w Pelplinie w ramach hasła: „Październik – miesiącem bibliotek szkolnych”

Dnia  24 października nasza biblioteka pedagogiczna w Tczewie i bibliotekarze Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Pelplinie zorganizowali spotkanie wyjazdowe naszej sieci nauczycieli bibliotekarzy połączone ze zwiedzaniem Biblioteki Diecezjalnej im. Bpa Jana Bernarda Szlagi. Uczestnikami wycieczki edukacyjnej byli nauczyciele bibliotekarze szkół powiatu tczewskiego. Zwiedzanie z przemiłą panią przewodnik rozpoczęliśmy od holu głównego, auli i katalogów. Potem poznaliśmy ofertę edukacyjną biblioteki: wzięliśmy udział w lekcji czerpania i barwienia papieru, przy której było wiele zabawy i śmiechu. Na zakończenie każdy otrzymał przepięknie zabarwione kartki, z których można zrobić okładki lub zakładki do książek. W przerwie kawowej, którą zorganizowały koleżanki z Pelplina odbyło się spotkanie sieci, na którym omówiono problemy nauczycieli bibliotekarzy: zagadnienie związane z darmowymi podręcznikami, zmiany w ocenie nauczycieli oraz kwestię podwyżek. Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy otrzymali materiały szkoleniowe i informacyjne m.in. zestawienie na temat „Biblioteki i książki w Europie były zawsze”. Potem obejrzeliśmy jeszcze magazyny placówki  i dział Zbiorów Specjalnych, gdzie mogliśmy zapoznać się z najstarszymi zbiorami biblioteki wraz ze sławnymi pelplińskimi tabulaturami i kopią Biblii Gutenberga. Potem była możliwość zwiedzenia Katedry wraz z terenem poklasztornym i skryptorium pod kierunkiem fachowego przewodnika. Za arcyciekawy pobyt w stolicy diecezji dziękujemy organizatorkom spotkania paniom z biblioteki szkolnej w Zespole Szkół Ponadgimnazjanych.


Konkurs ZAPOMNIANE PAMIĄTKI PRZEMÓWIŁY rozstrzygnięty !

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku, Filia Tczew ogłosiła z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę konkursu ZAPOMNIANE PAMIĄTKI PRZEMÓWIŁY, czyli niezwykle zwyczajni w Niepodległej Polsce.

20 maja 2018 r. w siedzibie Biblioteki Pedagogicznej w Tczewie na ul. Gdańskiej 2 A nastąpiło wręczenie nagród laureatom konkursu, którzy sprostali niełatwej tematyce okresu międzywojennego w Tczewie.

Można było wybrać dowolną formę, w której można było przypomnieć dawne historie. Tym razem należało przedstawić historię naszych bliskich z czasów Niepodległej Polski. 100 lat temu Polska odzyskała Niepodległość, także nasze miasto Tczew. Był to czas wielkiego rozwoju miast, napływu ludności z głębi kraju.

Celem tego konkursu jest przypomnienie tego, co powoli umyka z pamięci.

Różnorodna forma: plastyczna, fotograficzna  lub literacka posłużyła przypomnieniu tamtych czasów. Temu trudnemu zadaniu najlepiej sprostali laureaci naszego konkursu, którymi zostali:

  • Maciej Gołyński: kategoria literacka „Bóg – Honor – Ojczyzna” – 1R Zespół Szkół Ekonomicznych im. ks. Janusza St. Pasierba w Tczewie
  • Martyna Czerniewska: kategoria fotograficzna „Z głową na karabinie” – kl. 1R Zespół Szkół Ekonomicznych im. ks. Janusza St. Pasierba w Tczewie
  • Emilia Kąkolewska: kategoria plastyczna „Bohaterowie są wśród nas” – 2R Zespół Szkół Ekonomicznych im. ks. Janusza St. Pasierba w Tczewie

Uczniowie pracowali pod kierunkiem opiekuna Elżbiety Gojtowskiej, nauczyciela bibliotekarza z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. ks. Janusza St. Pasierba w Tczewie.

Nagrodzone prace można oglądać w holu Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Tczewie, na ul. Gdańskiej 2a. Zapraszamy na wystawę od poniedziałku do piątku w godz. 10:00 – 17:00.


„Lata dwudzieste, lata trzydzieste”

Mija 100 lat od momentu odzyskania przez Polskę Niepodległości. Rocznicę tę postanowili uczcić w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Gdańsku w filii w Tczewie dnia 11 kwietnia 2018 r. uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych i Odzieżowych.

Uczniowie klas gimnazjalnych poznali historię Polski, twórczość literacką, sztukę filmową i estradową. Nastrój ciepła i kawiarnianej atmosfery został wywołany odpowiednim wystrojem wnętrza. Były okrągłe stoliki nakryte oryginalnymi ręcznie wykonanymi serwetami z tamtego okresu, owalne kryształowe lustro pochodzące z domu profesora Szkoły Morskiej w Tczewie, plakaty z filmów Starego Kina. Przenieśliśmy się do kawiarni literackiej dzięki odpowiednim stylizacjom wykonanym przez uczennice technikum fryzjerskiego pod kierunkiem p. Elżbiety Jarosławskiej. Młodzież z klas spedycyjnych, budowlanych i fryzjerskich w strojach  z tamtej epoki zrobiła wielkie wrażenie prezentując twórczość artystyczną okresu międzywojennego. Pojawiły się wiersze Juliana Tuwima, piosenki Eugeniusza Bodo, Zuli Pogorzelskiej, stare kino, a wszystko to na tle epokowej prezentacji multimedialnej przygotowanej przez p. Andżelikę Rogińską. Scenariusz uroczystości przygotowała p. Alina Lasoń-Tumialis.

Linki do zdjęć z wydarzenia tutaj oraz krótkiej relacji tv


Wydarzenia 2017


rok_wisly180_180_szare_na wwwKonkurs WISŁA RZEKA BLISKA rozstrzygnięty!

Gratulujemy wszystkim nagrodzonym uczestnikom oraz ich opiekunom. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 17 maja 2017 roku w Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Tczewie. Informacja o wynikach konkursu

Fotorelacja 


Wydarzenia 2016


 
Relacje ze spotkań sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy :

Ogólnopolska akcja CZYTAM – jak nie czytam, jak czytam

Dnia 10 czerwca 2016 r. Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku, Filia Tczew wsparła ogólnopolską akcję CZYTAM – jak nie czytam, jak czytam.
Spotkaliśmy się przed Urzędem Miasta w Tczewie z uczniami ze Szkoły Podstawowej Nr 5 w Tczewie oraz Zespołu Szkół Ekonomicznych w Tczewie, będących pod opieką nauczycieli. Akcję wspierała także Hurtownia Sprzedaż Dobrej Książki w Tczewie, Urząd Miasta w Tczewie oraz lokalna telewizja Tetka.
Uczniowie, siedząc na ławkach, trawnikach przed Urzędem Miasta w Tczewie czytali przyniesione przez siebie książki. Czytaliśmy również przy ławeczce pisarza Romana Landowskiego oraz na boisku Szkoły Podstawowej Nr 5 w Tczewie. Uczniowie i przechodnie otrzymywali zakładki do książek przygotowane przez PBW, Filia w Tczewie i Hurtownię SDK.
Julita Knopik-Wenta


Spotkanie autorskie

Spotkanie autorskie z poetką Grażyną Krużycką-Giełdon odbyło się w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Gdańsku, Filia w Tczewie 8 czerwca 2016r.

Relacja ze spotkania

Więcej zdjęć


Konkurs plastyczny

Filia w Tczewie włączyła się w obchody Roku Henryka Sienkiewicza ogłaszając konkurs plastyczny „Rok Henryka Sienkiewicza w twórczości dzieci i młodzieży” dla wszystkich  szkół z Tczewa i powiatu. Ogłoszenie wyników konkursu oraz zdjęcia

Regulamin konkursu


Spotkanie autorskie

2 marca 2016 r. o godz. 11:00 w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej Filii w Tczewie odbyło się spotkanie ze znanym kociewskim regionalistą, autorem książek, dziennikarzem i pracownikiem Fabryki Sztuk Panem Józefem Ziółkowskim. Autor opowiadał o najnowszej książce „Kulisy międzywojennego Tczewa 1920-1939”.


Projekt „Aktywny Belfer – modernizacja systemu doskonalenia nauczycieli w powiecie tczewskim” był realizowany w roku szkolnym 2014-2015 (w ramach Priorytetu III Wysoka jakość systemu oświaty, Działania 3.5 Kompleksowe wspomaganie rozwoju szkół, Program Kapitał Ludzki) w związku z podpisanym Porozumieniem o współpracy, zawartym pomiędzy Powiatem Tczewskim i Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Gdańsku. W działania te została zaangażowana tczewska filia PBW w Gdańsku.
Projekt został podzielony na 2 tury.  I tura przeznaczona była dla Grup Zadaniowych, do niej zaproszono 360 nauczycieli z 34 szkół powiatu tczewskiego w 24 zespołach po 15 osób; II tura przeznaczona dla Sieci Współpracy i Samokształcenia, do której zaproszono 102 nauczycieli z 34 szkół powiatu tczewskiego w 8 grupach liczących od 12 do 15 osób. Przeprowadzono w sumie 32 spotkania szkoleniowo-warsztatowe.Zajęcia prowadzili nauczyciele bibliotekarze tczewskiej filii PBW w Gdańsku: Julita Knopik-Wenta i Wojciech Włoch.
Trwające 1,5 godziny zajęcia podzielono na dwie części: wykład, trwający 0,5 godziny i 1-godzinne ćwiczenia warsztatowe. W czasie wykładu wykorzystano przygotowaną przez PBW, filia Tczew prezentację multimedialną promującą Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Gdańsku oraz tczewską filię. Przedstawiono Biblioteki Cyfrowe w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej  oraz wybranej kolekcji cyfrowej: Ibuk Libry. Omówiono katalog Virtua, przybliżono zasady korzystania z zasobów PBW w Gdańsku i filiach.
Za współpracę w ramach projektu tczewskiej filii użyczono kolekcję książek, której wykaz znajduje się w załącznikach.

Skatalogowane książki_1

Skatalogowane książki_2


Spotkanie autorskie w ramach sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy

20 stycznia 2016 r. w PBW w  Filii w Tczewie odbyło się  spotkanie autorskie z panią Izabelą Chojnacką-Skibicką, autorką książek „Miłość na gruzach Kosowa” i „Zupa z pokrzyw, duch i tajemnice” (w ramach  spotkania sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy powiatu tczewskiego).
Relacja ze spotkania autorskiego

Szkolenia dla nauczycieli w roku szkolnym 2015/2016

Zestawienie nowości w Filii PBW w Tczewie za IX-XII 2014


I Rowerowy Rajd Bibliotekarzy „Wybieram Bibliotekę”


Konkurs „Moja najpiękniejsza książka”

Dnia 25 maja 2015r. w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Gdańsku, Filii w Tczewie odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród dla laureatów konkursu plastycznego i literackiego promującego czytelnictwo MOJA NAJPIĘKNIEJSZA KSIĄŻKA. Zadaniem uczestników było przedstawienie przeczytanej książki w atrakcyjnej formie literackiej, plastycznej lub fotograficznej.