Nowy kod PIN do IBUK Libra

Zapraszamy do Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku po odbiór nowego kodu PIN, który umożliwi korzystanie z 1682 książek w wersji elektronicznej, dostępnych na platformie IBUK Libra, aż do 1 października 2019 r.
Jednocześnie zachęcamy do sięgnięcia po książkę „Nie tylko enigma. Ryba, która przemówiła” – autorstwa Marka Grajka udostępnionej w październiku na platformie IBUK Libra jako prezent dla czytelników PBW w Gdańsku.

O książce:
Tym razem Marek Grajek przedstawia fascynującą grę kryptologiczną prowadzącą do złamania niemieckich szyfrów dalekopisowych o zbiorczym kryptonimie Fish. Dekryptaż „Ryby” umożliwił aliantom wgląd w niemieckie plany wojskowe na najwyższym szczeblu i przyczynił się do owodzenia operacji lądowania aliantów w Normandii.
Osiągnięcia brytyjskich kryptologów znacząco przyczyniły się także do rozwoju techniki oraz powojennych technologii informatycznych. Urządzenie Colossus zaprojektowane wyłącznie w celu dekryptażu Fisha uważane jest za najwcześniejszy prototyp komputera elektronicznego.