Regionalna Izba Edukacyjna

Ekspozycja w Izbie stanowi inscenizację wnętrz dawnych mieszkań i gospodarstw zwykłych mieszkańców wsi i miast pomorskich. Składają się na nią autentyczne zabytki oraz przedmioty inspirowane wzorami ludowymi (np. porcelana z Lubiany z wzorami haftu kaszubskiego). Wśród autentycznych starych przedmiotów codziennego użytku można zobaczyć: kołowrotek, zabytkową skrzynię, żelazko na „duszę”, kuchnię węglową z fajerkami, starą gofrownicę, stare garnki i chochle, maglownice, tary, wyszywane kuchenne makatki, a w części poświęconej gospodarstwu rolnemu: pług, kosę, nosidła na wodę oraz wystawę dydaktyczną pt. „Od ziarenka do bochenka”. Obejrzeć też można oryginalne hafty kaszubskie i tradycyjną ceramikę Neclów z Chmielna.

Informacje podstawowe
PracowniaPokój nr 233
Siedziba Izby:niski parter pokój nr: 30
Telefony:wew. 105
E-mailmuzeum@pbw.gda.pl
Godziny otwarcia:poniedziałek - piątek: 09:00-14:30

Zamiarem twórców Izby było przedstawienie w przybliżeniu dzieciom i młodzieży warunków życia na wsi naszych przodków i specyfiki kulturowej pomorskiej wsi, a jednocześnie uświadomienie nieocenionej wartości historycznej i estetycznej starych przedmiotów.

Wystawa w Izbie stanowi bardzo dobre wprowadzenie do zajęć z zakresu edukacji regionalnej, rozumianej jako powrót do źródeł kultury, do rodzinnych korzeni, jako budzenie miłości domałej ojczyzny”. Przeznaczona jest przede wszystkim dla małych mieszczuchów” – uczniów szkół podstawowych.

Publikacje regionalne dostępne w PBW w Gdańsku – zobacz – Literatura regionalna w zbiorach Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku : piśmiennictwo dotyczące Pomorza Gdańskiego, Kaszub i Kociewia: bibliografia przedmiotowa : 1928-2003 [Część 1 – 2]; Edukacja regionalna – zestawienie bibliograficzne [2009-2019]

Oferta

  • udostępnienie ekspozycji na lekcję, którą przeprowadza nauczyciel z zewnątrz (w towarzystwie pracownika Biblioteki)
  • pomoc w przygotowaniu materiałów do zajęć z zakresu edukacji regionalnej we współpracy z Wydziałem Informacyjno-Bibliograficznym (czytelnikowi udostępnia się zbiory wystawione na ekspozycji i opracowania różnego rodzaju; nauczyciel ponosi całkowitą odpowiedzialność za merytoryczną stronę lekcji)
  • przeprowadzanie lekcji regionalnych dla uczniów na prośbę opiekunów grup (zobacz tematy prowadzonych zajęć)
  • prezentacje działalności Izby dla zainteresowanych osób