Spotkanie z podróżnikiem

28 października br. znany reporter, podróżnik i dziennikarz Jacek Pałkiewicz spotkał się z uczniami pomorskich szkół w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Gdańsku. Spotkania i warsztaty autorskie są regionalną formą wsparcia dostępną w ramach programu „Zdolni z Pomorza”, oferowaną młodzieży, której zainteresowania i zdolności związane są z przedmiotami rozwijającymi kompetencje społeczne.
Ponad 50 ósmoklasistów oraz przedstawicieli szkół ponadpodstawowych wysłuchało inspirujących opowieści jednego z najbardziej doświadczonych polskich podróżników, który w trakcie ostatniego półwiecza odbył dziesiątki emocjonujących wypraw w najdalsze zakątki świata.
Jako twórca survivalu w Europie i powszechnie uznawany autorytet w dziedzinie przetrwania, Jacek Pałkiewicz część wystąpienia poświęcił doświadczeniom związanym ze skrajnymi sytuacjami w życiu reportera i odkrywcy, zwracając uwagę na możliwość realnego pokonywania własnych ograniczeń. Uczniowie dowiedzieli się, że ten mieszkający we Włoszech, ale też w rodzinnym kraju, wieloletni ambasador Polski na wszystkich kontynentach, na przestrzeni lat podejmował wysiłki na rzecz promocji najpiękniejszych regionów w Polsce (m.in. Mazur) oraz upowszechnienia osiągnięć wybitnych Polaków np. Benedykta Dybowskiego – polskiego odkrywcy i badacza Bajkału, Dalekiego Wschodu oraz Kamczatki.
Bohater spotkania autorskiego zyskał rozgłos w 1975 r., pokonując samotnie szalupą ratunkową Atlantyk w roli dobrowolnego rozbitka. Jego 44-dniowe doświadczenie wykorzystali badacze
z NASA, zainteresowani problematyką izolacji i granic ludzkiej wytrzymałości. Jacek Pałkiewicz kilkukrotnie podkreślał ogromne znaczenie zachowań proekologicznych i konieczność podjęcia działań każdej z grup społecznych na rzecz ratowania ginących kultur oraz zasobów naturalnych. Zaprezentował przy tym uczniom świadectwa destrukcyjnej działalności człowieka w miejscach,
do których dotarł przed laty, a które obecnie są często jedynie wspomnieniem unikatowej świetności.
Znakomitym uzupełnieniem wystąpienia podróżnika i wybitnego reportera stała się bogato ilustrowana prezentacja oraz film, objaśniające drogę marzącego o wyprawach śladem Marco Polo chłopca do sławy nieustraszonego eksplorera, który odkrył źródło Amazonki.
Uczestnicy spotkania autorskiego poznali wiele ciekawych szczegółów z życia Jacka Pałkiewicza oraz jego twórczość, w tym wyeksponowane zbiory, stanowiące zaledwie część spośród ponad 40 publikacji książkowych i niezliczonych artykułów prasowych, dostępnych również na stronie autora: palkiewicz.com. Uczniowie pomorskich szkół skorzystali z okazji, by zdobyć autograf podróżnika oraz sfotografować się razem z gościem spotkania.