W świecie emocji, w świecie słów – relacja z warsztatów teatralnych

12 października br. dwie grupy uczniów pomorskich szkół miały okazję przyjrzeć się bliżej różnym obliczom pracy scenarzysty oraz aktora teatralnego. Młodzi pasjonaci sztuki dramatycznej spotkali się w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Gdańsku, by pod kierunkiem pedagog teatru – Weroniki Łucyk (Teatr Wybrzeże, Uniwersytet Gdański) wziąć udział w warsztatach edukacyjnych. Uczestnicy skorzystali w ten sposób z możliwości rozwinięcia kompetencji społecznych w ramach regionalnej formy wsparcia dostępnej w programie „Zdolni z Pomorza”.

Zainteresowanie udziałem uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych w spotkaniu było ogromne, ale tylko 40 osobom przypadła w udziale możliwość współpracy z ekspertem w dziedzinie teatru. Młodzi miłośnicy Melpomeny wykazali duże zaangażowanie podczas zajęć, które dla dwóch grup poprowadziła doświadczona edukatorka. Warsztaty dla obu zespołów rozpoczęły gry z zakresu pedagogiki zabawy, po których miała miejsce samodzielna aktywność członków grup. Uczestnicy pierwszej z nich, w mniejszych zespołach przygotowywali od podstaw scenariusz wybranego przez siebie rodzaju spektaklu – kryminału retro z wątkiem miłosnym. W przestrzeni zaaranżowanej do potrzeb początkujących artystów, po etapie pracy koncepcyjnej, każdy z uczniów dał się poznać zarówno jako pomysłowy twórca, jak  i nietuzinkowy wykonawca. Uczniowie świetnie się bawili, obserwując propozycje zainscenizowane przez koleżanki i kolegów.
Z kolei uczestnicy drugiego spotkania w ramach warsztatów pracowali w parach z tekstem „Dwoje ludzi” Iwony Chmielewskiej. Po integrujących grupę przedstawicieli różnych szkół zadaniach z zakresu pedagogiki zabawy, uczestnicy odgrywali scenki, będące interpretacją metafor tłumaczących relacje międzyludzkie. Uczniowie czerpali inspirację z wylosowanych fragmentów tekstu Chmielewskiej, ale zaprezentowali własne wizje artystyczne, poparte indywidualnymi doświadczeniami z życia.

W podsumowaniu obu spotkań uczniowie wyrazili chęć kontynuacji podobnych warsztatów oraz pogłębiania wiedzy teatralnej. Prowadząca zajęcia pedagog również liczy na kolejne spotkania
z tak kreatywną młodzieżą!